Medusa
"karanlığa lanet okumaktansa, bir mum yakmak yeğdir"
En Beğenilen Yazar Sırası
:
18
Toplam Başlık Sayısı
:
3
Toplam Puanı
:
68
Toplam Giri Sayısı
:
35
Bu Ayki Puanı
:
-2
En Aktif Yazar Sırası
:
18
 • sözlükteki yazarların oldukça kaliteli olması

  sosyal medyada hiç aktif olmadım ta ki şu siteyi okuyana kadar. genelde pasif takipçiyimdir nedense yazarların yorumlarla bezeli harika paylaşımlarını okuyunca aktif katılımcı olmaya karar verdim. iyi ki varsınız efenim=)
  her zaman sevdiğim bir söz vardır: küçük insanlar, insanlarla; orta insanlar, olaylarla; büyük insanlar ise fikirlerle uğraşırmış.. fikirlerimiz bol olsun =)
  0 1
 • Demirtaş-Lavrov Görüşmesi

  şimdi türkiye rusya ve çinle ekonomik işbirliği sürecine girmişti. çin, g.kore rusya ve türkiyeden oluşacak olası bir doğu bloku dünya için oldukça ürkütücü bir birlik olurdu. peki rusya ve çin kim? BM güvenlik konseyi daimi üyeleri! rusya ve çin BM de en çok veto hakkını kullanıp diğer daimi üyelerin (abd, ingiltere ve fransa) kararlarını bozan ülkeler. amerika bu tehlikeli yaklaşımları nasıl bozabilirdi? çözüm gayet basit; türkiyeyi avrupa birliğine çekmek. ab ile vize muafiyetine ilişkin sürecin hemen rusya uçaklarının düştüğü haberinden sonra başlaması ne tuhaf değil mi ?
  0 0
 • Demirtaş-Lavrov Görüşmesi

  * hükümetin başkanlık söylemlerinden sonra terörün ayyuka çıkması
  * demirtaşın üniter yapıya olan söylemleri
  * nota gönderip uyarmak, uluslararası krizi barışçıl yollarla kurmak yerine direkt uçak düşürmek
  * rusya gibi bir ülkeyle diplomatik krize sebep olmak
  * bunların tesadüf olduğunu düşünüp hükümeti haklı bulmak alt mesajları okuyamayıp en güçlü ordu bizde demek ama dünyanın 3. en büyük ordusu ege ordu komutanlığının parçalandığını görememek
  gerçekten kör olduğumuz anlamına gelir. başkanlık sistemi zaten yarı başkanlık uygulanan ülkemizde, bir sorun gibi görülmese de büyük bir tehlikedir. üniter yapıyı bozmak için harika bir sistemdir.
  atatürk' ün üniter yapıyı her fırsatta korumayı amaçlaması bu büyük tehlikeyi gördüğündendir. şimdi şu anda o büyük öngörüleri tekrar incelemekte fayda var. tarih bize dersler verir ödevimizi yapıp yapmadığımız bugünlerde anlaşılır.
  1 0
 • Sözlüğümüzde anket özelliği olsaydı ?

  anket olmalı ama yorumlayabilmeliyiz yani pasif evet hayırdan daha verimli olur bence =) (1)
  0 0
 • yıl dönümünde kubilay

  o günden beri yeşeren filizler maalesef ağaç olup dallanıp budaklandı. harcanan emeğin, verilen canların boşa olmadığını göstermek için inadına bu güzel insanları anmalıyız. görevimiz büyük.
  **
  "Atatürk, Menemen olayına çok kızdı.... Daha sekiz yıl önce Yunan çizmeleri altında inleyen bir ilçede yobazların bu yaptığı ve halktan bazıları tarafından bu sürüye destek verilmesi, Atatürk’ü çileden çıkarmıştı. ..... Atatürk olay sonrasında açıklama yaptı:
  “Büyük ordumuzun kahraman genç subayı ve Cumhuriyet’in idealist öğretmen kadrosunun kıymetli üyesi Kubilay Bey, temiz kanı ile Cumhuriyet’in hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiştir.”"
  kaynak:http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/emin-colasan/irticayi-ve-kubilayin-kesik-basini-unutmayin-3-1015655/
  0 1
 • yardımmmmm please!!!

  tartışmaya katılıp bilgi veren herkesi silmek miii =) düşünce ve fikir açıklama özgürlüğü hiç bir şekilde sınırlanmamalıdır. artı böyle bir siteye girip fikir beyan etme hakkını kullanan herkes, düşüncelerine yönelik eleştirilere de herkesten fazla katlanma yükümlülüğü altına girer. doğal olarak bir hak beraberinde yük de getirir ki yetişkin insanlar hakaret etmeden fikirlerini paylaşmayı, karşılıklı hak ve yükümlülüklere uymayı zımnen dahi olsa taahhüt ederler. silmeyi, susturmayı düşünmek ne demek ola ?
  0 0
 • Yeni oyun sırası Türkiye'de

  dediğim gibi düşüncelerinize katılıyorum ve şuna eminim ki iyi niyetle yorumladığınız o haberi iletenler kesinlikle sizin dediğinizden bahsetmiyor =) diyorlar ki bak sen de oturup çalışırsan böyle bir bilim insanı olursun, ama isyan edersen yazık olur gençliğine.. devlet, kendi sorumluluğunda olan eğitim imkanlarını herkese eşit koşullarla sunmak yerine sana ümitlerden, çalışırsan başarırsınlardan bahsediyor ve imkanları sorgulamanı engelliyor. baskılanan, mucizelere inandırılan ve sorgulamayan zihniyetten doğan toplumu artık istediğin gibi yönetirsin sonuçta..
  0 0
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  bir devletin kim tarafından yönetileceği, kişinin nasıl meşru hükümdar olacağı aslında doğrudan Kuran' da düzenlenmemiştir. bazı hükümler boş bırakılmış; toplumun ihtiyaçlarına göre bunlar dönemin hukukçularıyla doldurulmuştur. sünni olsun şii olsun bir çok mezhep, halifenin unsurlarında kesin bir hükme varamamışlardır. özellikle sonraki dönemlerde halifeliğin nesebe dayalı olması ve kureyş kabilesinden olmayanların bu yolla halife olmalarını kabul etmemişlerdir. özetle islam toplumları, osmanlı padişahlarının halifeliğine saygı duymamış ama refah seviyesi yüksekken ve osmanlı güçlü bir imparatorlukken tabi ki karşı çıkmamışlardır. halifelik makamı nedense osmanlı' nın zayıfladığı, milli birlik egemenlik, fikirlerinin toplumca benimsendiği dönemde birden değerli hale gelmiş; ingiltere duruma el koyup, osmanlıda başlayan milliyetçiliğin karşısına daha yüce olan dini bir otoriteyi koymak istemiştir. oyunlar tutmayınca vahdettin de ülkesini ingiliz gemisiyle terk etmiştir. kullanan da kullanılan da razıyken hala neyi savunuyorsunuz ki ?
  0 0
 • Yeni oyun sırası Türkiye'de

  değerli bilim insanı aziz sancar elbette örnek alınmalı ama bahsettiğiniz gibi gençler üretmeli, ondan sonra siyaset yapsınlar demek bence doğru değil. 90 'larda ben ilk ve ortaöğretim yıllarım boyunca bir peri masalı dinledim çünkü bize tarih dersleri içerisinde hiç bir siyaset, politika, ekonomi vs. olmadan anlatıldı. içi boş yemiş gibi kabuklar vardı sadece. ailelerimiz için yakın tarihimizi anmak bile suçtu; çekilen acılar, kaybedilen gençler daha henüz çok yeni birer yaraydı. tarih de bir bilim dalıdır antropoloji, sosyoloji, hukuk, siyaset ve ekonomiyle yakın ilişkilidir. siz yetişen yeni nesile bilimi her şeyden sıyırıp verirseniz ve bilim insanı olmanın temeli olan merakı, araştırmayı, sorgulamayı yasak ederseniz; geriye bilgi sahibi olmadan her şeye inanan ya da reddeden 50 yaşında bile olsa hala ergenlik sancıları çeken bir nesil bırakırsınız.. araştırın, eleştirel bakışa sahip çıkın; tezleri, antitezleri düşünün tartışın. tabi ki bunu yaparken insanın insan olduğunu unutmayın oyuna gelmeyin=)
  0 0
 • yıl dönümünde kubilay

  23 aralık 1930 tarihinde menemen olayında öldürülen Şehit Mustafa fehmi Kubilay' ile birlikte ölenleri 85. yılında saygı ve rahmetle analım. bilinmeyenleri, yanlış bilinenleri aktaralım tarihimizi aydınlatalım.
  Menemen'de devrim şehidi iki bekçi ve Kubilay adına dikilen anıt:
  "İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz."
  0 0
 • Yeni oyun sırası Türkiye'de

  dışa karşı birlik olmak sorun değil; düşmanı tanır, bilirsiniz ve milletinizi savunursunuz. sorun şu ki içeride olan dıştakileri bilmiyoruz. dışarıdakilerin içeride oynattığı kuklalar, sinsi politikaları göremediğimiz için dağılıyoruz. birileri ışık açsa diye bekliyoruz; ama vakit geçiyor bilmiyoruz...
  0 0
 • İdam Cezası Gelmeli Mi?

  idam cezası uygulamak için öncelikle şunu sormalısınız ya idam edilecek kişi gerçekten haklıysa? telafisi mümkün olmayan cezalar artık modern ceza hukukunda düşünülmez. gerçekten devlet özellikle türkiye de suç işlemeyi önleyici cezaları (tehlike suçları) daha çok kendine karşı işlenen suçlarda kabul etmiştir ki bundan şunu anlıyoruz yasama kendine karşı gelen; meşru, meşru olmayan tüm isyanı yok etmek için herkesi idam ederse ne olur? ya bir gün siz de devletin bölünmezliği ile suçlanıp yargılanırsanız; yetkililer delilleri kendilerine göre yaratıp size işkence yaparsa bunu kim önler?
  cezalar tek başına bununla mücadele edemez, çünkü ilk yaptırım toplumdan gelir! eğer küçücük yaşta çocukları evlendirmeyi; kadına had bildirmek için dövmeyi; rüşvet verip iş kolaylaştırmayı; sırf farklı konuştuğu için öldürmeyi kabul edersek devlet ne yapsın ?
  0 0
 • Kazıklı Voyvoda

  osmanlı hepimizin tarihi kabul; ama tarihi anlatırken osmanlı sanki sadece kucak açmış, yemek yedirmiş, okutup büyütmüş baba gibi anlatılmamalı =) adam sonuçta devşirilmiş belki zorla kaldı belki keyfinden bilinmez de milliyetçilikten etkilenip osmanlıya ayaklanmak kendi halkına göre kahramanlıktır. Savaşlar sırasında işlenen bir çok psikopatlık vardır; bu karakter sadece fazla abartılmış bence.. Gotik sanata esin kaynağı olmuş biridir. Mesela esin kaynakları kuyucu mustafa paşa da olabilirdi
  0 0
 • einstein mı kötü hitler mi?

  bir bilim adamıyla politikacıyı kıyaslamak?
  atom bombasının keşfi ve kullanıldığı dönemde bilimde etik tartışmaları bugünkü noktada değildir. üstelik atom bombası sonrasında yaşanan vahşet ve katliam tüm dünyanın tepkisini çekmiş ve sonuç itibariyle insan yaşamının her şeyden üstün tutulduğu bir çok uluslararası antlaşmanın gerçekleşmesinde itici güç olmuştur. öyle veya böyle bir bilim adamı keşiflerin ardından gelen tehlikeyi elbette öngörür; ancak şu da var ki kendisi açıklamasa da mutlaka bir noktadan sonra keşfedilecek şeylere engel olamaz. bu görev devletin sorumluluğundadır.
  tarihi şahsiyetleri kötü ya da iyi olarak eleştirmektense; yaptıklarından ve sonuçlarından ders çıkarmaya bakmalıyız bence.
  0 0
 • Tarihin en büyük yalanı

  Amerika'nın aya gitmediği yalanı !
  bu meseleyi ilkokul fen bilgisiyle tutup komplo teorisine çevirmemek gerek.. mesele gayet ciddi boyutlarda araştırılıp cevaplandırılmış buyurunuz "http://www.evrimagaci.org/makale/11"
  ayrıca şunu belirteyim amerika, rusya vb devletler, uzayda bize turistik gezi vaat etmek; insanlığa hizmet etmek için orada kesinlikle değiller. her şeyde olduğu gibi mesele askeri üsler, enerji kaynakları vb konulardır. bm kapsamında söz konusu devletler aya çıkılıp çıkılmadığını değil; gökcisimlerinin askeri üs olarak kullanılmaması hatta nükleer silahların denememesi yönünde sözleşmeler imzalamaktadır. ( uzayın hukuki statüsü vb andlaşmalar için bkz. "sur melda, uluslararası hukukun esasları, i̇stanbul 2011)
  amerika aya kısa süreli insan gönderip taş toplama meselesini aşıp kalıcı olarak üsler kurmayı, yeni enerji kaynaklarına ulaşmayı vs. amaçlamakta hatta buna yönelik ciddi aşamalar da kaydetmiştir.
  doğal olarak Ay' a gidildi gidilmedi diye yalan gerçek tartışması sanıyorum onların bize attığı yemdir !
  İlginç olansa komplo teorisinin rusya' dan çıkmamasıdır. yalan olsa ilk fırsatta dünyaya yayacak olan bizden önce kendisidir. rus devlet yetkilileri de yuri gagarin hakkında uzaya ilk giden değil, uzaydan ilk dönen canlı astronuttur demiştir.
  rus, amerikan, çinli.... kim bilir kaç kişi bu görevlerde hayatını kaybetti bizse oturmuş görüntüler stüdyoda çekildi diyoruz =)
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.