• Hepinizden çok özür dileyerek bir şey istiyorum. Lütfen yarınki bu ödevi öğretmen bana özel olarak verdi ve yapmazsam düşük not vereceğini söyledi. Lütfen yardım edin Google dan felan denedim ama olmuyor saçma sapan çeviriyor. Kısacık zaten 5 dakkanızı almaz. Söz birdaha böyle bir başlık açmayacağım.
  1. a cardiac valve from a cow to a human
  İn tekirdağ’s çorlu district, a cardiac valve taken from a cow was attached to kadriye Bektaş, who is 77 years old. It was stated that the patient’s condition was good. Hearth and vessel specialist surg. Of cenap Özkara, who performed the operation in çorlu özel şifa hospital, said that the interesting side of this operation was a caroliac valve which was taken from a cow killed in a slaughterhouse was attached to a human and that the she was very surprised when she was said that a cardiac valve taken from a cow would attach her. Bektaş said carriying a cow’s cardiac valve is a strange feeling but i feel very well now.
  2. they collect three lorries load of garbage out of the sea
  İn bodrum, 23 divers who participated the organization which was called ‘’yaza merhaba deniz dibi temizliği’’ collected three larries load of garbage out of the sea in 4 hours. While the garbage was being exhibited on the beach, divers who are from bodrum said we saw everyting except fish in submarine. While the garbage which was taken out was being exibited divers who are from bosrum said we saw the flocks of fishs during years but there isin’t any fish because of the sea pollution.

  lütfennnnnn
 • @sumsukdamat arkadaş burası tercüman sitesi mi? Tarih sözlüğü burası ama kısaca söyliyim ne dediğini.

  1. Tekirdağın Çorlu bölgesinde Kardiye Bektaş adlı 77 yaşındaki bir kadına inekten alınan kalp kapakçığı takılmış Operasyonu Cerrah Özkara imiş ve operasyon Özel Çorlu Şifa hastanesinde yapılmış. Kadının sağlığı iyimiş ve kadın "bir ineğin kalp kapakçıkları taşımak ilginç bir duygu ama kendimi iyi hissediyorum" demiş.

  2. denizin dibinden 3 kamyon çöp toplamışlar.
  Bodrumda 23 dalgıç yaza merhaba deniz temizliği kampanyası altında denizin dibine dalmış ve 4 saat içerisinde 3 kamyon dolusu çöp toplamışlar. Çöpler daha sonra kumsalda sergilemiş. Dalgıçlar "denizin dibinde balık hariç herşeyi gördük" demişler. Ayrıca eskiden bir sürü balığın olduğunu ama şu anda deniz kirliliğinden dolayı balık göremediklerini belirtmişler.
 • tercüman sitesi olmasa bile kullandığın türkçeye özen göstermeni istiyorum.
  şuan 1. bölümü çevirdim
  inekten insana bir kalp kapakçığı
  tekirdağın çorlu bölgesinde inekten alınan bir kalp kapakçığı 77 yaşındaki
  kadriye bektaş'a takıldı. çorlu özel şifa hastanesinde görev alan özel cerrah
  cenap özkara operasyonun ilgi çekici olan yanının insana takılan kalp kapakçığının
  mezbahanede öldürülen bir inekten alınması ve kadriye bektaş'a kendisine takılmış olan kalp kapakçığının inekten alındığı söylenince çok şaşırmasıydı. bektaş, bir ineğin
  kalp kapakçığını taşımanı çok garip hissetirdiği fakat şuanda çok iyi hissettiğini söyledi
 • denizden 3 kamyon dolusu çöp topladılar.
  bodrumda yaza merhaba deniz dibi temizliği adındaki organizasyonun
  katılımcıları olan 23 dalgıç 4 saat içinde denizden 3 kamyon dolusu çöp topladı
  bodrumlu dalgıçlar denizin altında balık hariç herşeyi gördüklerini dile getirdiler.
  çıkarılan çöpler sergilenirken bodrumlu dalgıçlar yıllarboyunca
  sürülerce balık gördüklerini fakat deniz kirliliğinden dolayı hiç balık olmadığını
  dile getirdiler
 • Ah şu sözlük yazarlarımızın içindeki insan sevgisi @sumsukdamat
 • bu dertten gerçek hayatta da müzdaribim :) arkadaşlarım neredeyse hergün çeviri yapmamı diyalog kurmamı istiyor ben de benim için alıştırma olur diye kıramıyorum :) sanırım artık yapmamalıyım :)
 • hepinize çok teşekkür ediyorum. çok güzel bir sözlük burası iyi ki görmüşüm.
 • yeni başlık açmak istemediğim için buraya yazıyorum. isim vermeyeceğim fakat hepinizin bildiği gibi sözlükte vahdettin konusu epey bir gündemde. yazarlardan ricam bu tartışmayı bitirmeleri. içinde takip ettiğim yazarlar olsa da adminlerden ricam ya bu tartışmaya katılan herkesi silsinler yada uyarsınlar.
 • tartışmaya katılıp bilgi veren herkesi silmek miii =) düşünce ve fikir açıklama özgürlüğü hiç bir şekilde sınırlanmamalıdır. artı böyle bir siteye girip fikir beyan etme hakkını kullanan herkes, düşüncelerine yönelik eleştirilere de herkesten fazla katlanma yükümlülüğü altına girer. doğal olarak bir hak beraberinde yük de getirir ki yetişkin insanlar hakaret etmeden fikirlerini paylaşmayı, karşılıklı hak ve yükümlülüklere uymayı zımnen dahi olsa taahhüt ederler. silmeyi, susturmayı düşünmek ne demek ola ?
 • @sumsukdamat uyarmak yada silmek de neymiş ya bence direkt çekip vuralım ki yeni nick alıp da tekrar sözlüğe giremesinler,kökten çözüm :)

Bu konuda 1 sayfada toplam 10 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.