Dünya Tarihinden Soğuk Duş Etkisi Yaratacak Irkçılık Resimleri

Dünya tarihi, kölelik ve ırkçılık gibi utanç dolu yıllara sahne olmuştur. Kölelik 20. yüzyıla kadar devam etmiştir. Irkçılık ise zamanla azalmış olmasına rağmen tamamen sonlandırılamamıştır. İşte dünya tarihinden sizler için derlenen ırkçılık resimleri...

 

1- Black Power selamı sonucu siyahi sporcuların spor kariyerlerine son veriliyor.

Black power selamı 1968 Meksiko olimpiyatları - 200 m de altın ve bronz madalya kazanan Tommie Smith ve John Carlos . Siyahlara karşı yapılan haksızlığı bu şekilde protesto etmişlerdir. Bu hareketlerinden dolayı spor kariyerleri sonlandırılmıştır.

2- ABD'de dokuz siyahın beyazlarla aynı okulda eğitime başlaması protesto ediliyor, 1959.

3- ABD’de sadece beyaz öğrencilerin eğitim gördüğü Harry Harding Lisesi’ne kabul edilen ilk siyah öğrencilerden Dorothy Counts’ın okuldaki ilk günü.

4- Amerika’da siyahiler otobüste beyazlara yer vermek zorundaydı.

5- Tuvaletlerdeki ırkçılık. Beyazlar soldan, siyahiler sağdan gidiyor.

6- ABD, Kuzey Karolina’da beyazlar ve siyahiler ayrı çeşmelerden su içiyor.

7- Amerikan polisleri siyahilere özel arama uyguluyor.

8- Siyahi çocuklar, sadece beyazların oynayabildiği alanın tellerinin arkasında oyun alanını izlerken - 1956, Alabama ,USA

9- Amerika'da en sonunda siyahilerin ve beyazların aynı okulda eğitim almasına izin veriliyor fakat ırkçılık yine bitmiyor. Siyahiler dışlanmaya devam ediyor.

10- Belçika' da Afrikalı bir siyahi kız insanlar için oluşturulmuş hayvanat bahçesinde sergileniyor. İnsanlar Afrikalı kıza hayretler içerisinde bakıyor ve bir hayvan beslermişcesine yiyecek veriyorlar.

11- Otel sahibi siyahlar havuzda yüzerken havuza asit döküyor. 1964

12- Ve bunlardan ayrı olarak, doğuştan gelen eşitliği yansıtan ırkçılıktan haberi olmayan küçük çocuklar, New York, ABD, 1940

13- Galerimizde son olarak Emmanuel Eboue'nin ırkçılıkla ilgili şu sözüne yer vermek istiyoruz: "Bedenim siyah olabilir fakat ırkçılık yapanın kalbi siyahtır."


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2023 - Tüm Hakları Saklıdır.