Sabiha Gökçen CV

PİLOT (1913 - 2001)
Sabiha Gökçen, dünyanın "ilk kadın savaş pilotu"dur. Dünya tarihine adını yazdıran 20 havacıdan biri olan Gökçen, aynı zamanda Atatürk'ün manevi kızıdır. 

İsim Soyisim : Sabiha Gökçen
Adresi : Cebeci Askeri Şehitliği, Ankara, Türkiye
Doğum Tarihi : 22 Mart 1913
Doğum Yeri : Bursa, Türkiye
Ölüm Tarihi : 22 Mart 2001
Ölüm Yeri : İstanbul, Türkiye
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Çankaya İlköğretim Okulu
  Çankaya, Ankara, Türkiye
  Sabiha Gökçen, Bursa Vilayet Başkatibi olan Hafız Mustafa İzzet Bey ile Hayriye Hanım’ın ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Sabiha, 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Bursa'yı ziyareti sırasında onu görmek istemiştir. Hayat hikayesini kendisiyle paylaşmış ve ona okumak istediğini söylemiştir. Mustafa Kemal Atatürk ise Sabiha'nın hayat hikayesinden oldukça etkilenmiş ve ağabeyinden izin alarak Sabihayı manevi evlat edinmiştir. Gökçen soyadını ise "Soyadı Kanunu" çıktığında kendisine Atatürk vermiştir. Gökçen, Atatürk ile birlikte Ankara gelmiş Çankaya İlköğretim Okulu'nda eğitim hayatına başlamıştır.
  Arnavutköy Kız Koleji ve Üsküdar Amerikan Kız Koleji
  İstanbul, Türkiye (- 1935)
  Sabiha Gökçen, Ankara'da ilkokul eğitimini tamamladıktan sonra orta eğitimlerini İstanbul'da bulunan Arnavutköy Kız Koleji ve Üsküdar Amerikan Kız Koleji'nde almıştır.
  Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu
  Türk Hava Kurumu, (4 Mayıs 1935 - 10 Temmuz 1935)
  Gökçen, kolej eğitimlerinin ardından Türk Hava Kurumu'nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na girmiştir. Burada havacılığa ilk adımını atmış ve paraşüt ve planörcülük eğitimi görmüş, A ve B brövelerini almıştır.
  Koktebel Yüksek Planörcülük Okulu
  Rusya (10 Temmuz 1935 - 1936)
  Gökçen, brövelerini aldıktan sonra Rusya’daki Koktebel Yüksek Planörcülük Okulu’na 8 kişilik öğrenci grubuyla birlikte gitmiştir. Gruptaki tek kız olan Sabiha Gökçen, burada 6 ay boyunca planörcülük eğitimi almıştır.
  Özel Ders
  Eskişehir, Türkiye (1936 - )
  Gökçen, Rusya'daki eğitimin ardından Eskişehir Tayyere Mektebi’nde görevli Bnb. Savmi Uçan ve Muhittin Bey tarafından özel olarak uçuş eğitimine tabi tutulmuştur. Gökçen'in bu eğitimde göstermiş olduğu başarısı Atatürk'ün şu sözleri ile anlaşılmaktadır; "Beni çok mutlu ettin… Şimdi artık senin için planladığım şeyi açıklayabilirim… Belki de dünyada ilk askeri kadın pilot olacaksın… Bir Türk kızının dünyadaki ilk askeri kadın pilot olması ne iftihar edici bir olaydır, tahmin edersin değil mi? Şimdi derhal harekete geçerek seni Eskişehir’deki Tayyare Mektebi’ne göndereceğim. Orada özel bir eğitim göreceksin. ”
  Askeri Hava Okulu
  Eskişehir, Türkiye (1936 - 1937)
  Gökçen, o dönemde kızların askeri okula alınmaması sebebiyle Atatürk'ün yardımına ihtiyacı olmuştur. Onun desteğiyle birlikte Harp Okulu'na giriş yaparak bir ilki gerçekleştirmiştir. Bu olay gelecek kuşaklara örnek teşkil etmiştir ve Atatürk'ün Türk kadınına olan güveninin ne kadar sağlam olduğunu göstermiştir. Gökçen Harp Okulu'nda 11 ay boyunca görmüş olduğu eğitimle 30 Ağustos 1937'de brövesini almıştır. Gökçen, av ve bombardıman uçaklarıyla başarılı görevler yaparak, dünyanın ilk “Kadın Savaş Pilotu” unvanını almaya hak kazanmıştır. Kendisine 1937 yılında, Türk Hava Kurumu’nun yetiştirdiği ilk kadın pilot olması nedeniyle kurumun "9 numaralı Murassa (iftihar) Madalyası" verilmiştir.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Pilot
  1. Hava Alayı, Eskişehir (1937 - 1938)
  Sabiha Gökçen, eğitimini tamamladıktan hemen sonra 1. Hava Alayı'nda 6 ay boyunca pilot olarak görev yapmıştır.
  Pilot
  Balkan Turu (16 Mayıs 1938 - 21 Mayıs 1938)
  Gökçen, Vultee-V tipindeki bir uçakla Balkan Devletleri'nin davetlisi olarak tek başına, İstanbul, Atina, Selanik, Sofya, Belgrad, Bükreş güzargahında bir Balkan turu yapmıştır.
  Başöğretmen ve Pilot
  Türk Hava Kurumu Türkkuşu (1938 - 1996)
  Gökçen Balkan turunu tamamladıktan sonra Türk Hava Kurumu Türkkuşu'nda 1955'e kadar başöğretmen olarak görev yapmış ve eğitimler vermiştir. Gökçen ömrü boyunca toplam 22 değişik hafif bombardıman ve akrobatik uçakla uçmuş ve birçok ödülün sahibi olmuştur. Sabiha Gökçen, 1953 ve 1959'da davet üzerine ABD'ye gitmiş Türk toplumunu ve Türk kadınını uluslararası alanda tanıtmıştır. O 1996'da havacılık kariyerinin en büyük ödülünü almaya hak kazanmıştır. Bu ödül, Amerikan Hava Kurmay Koleji'nin mezuniyet töreni için düzenlenen Kartallar Toplantısı'nın onur konuğu olarak katıldığı Maxwell Hava Üssü'ndeki törende verilmiştir. Gökçen "Dünya Tarihine adını yazdıran 20 Havacıdan biri" olarak seçilmiştir. Sabiha Gökçen, bu ödüle layık görülen ilk ve tek kadın havacı olarak hala ünvanını korumaktadır. Gökçen son uçuşunu da 1996'da 83 yaşında iken Fransız pilot Daniel Acton ile beraber Falcon 2000 uçağıyla yapmıştır. İlk Türk kadın pilotu Gökçen 22 Mart 2001 tarihinde tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisinde hayata gözlerini yummuştur.
 • ÇALIŞMALARI
  Çalışma Adı Tarih
  Türk Hava Kuvvetleri Uçuş Çalışması
  (24 Şubat 1936)
  Sabiha Gökçen 24 Şubat 1936 tarihinde Eskişehir Uçuş Okulu başlangıç eğitim uçaklarında uçuşa başlamıştır. Bu uçaklar da, 11 saat 35 dakika çift kumanda, 22 saat 15 dakika da yalnız uçuş yapmıştır.
  Türk Hava Kuvvetleri Uçuş Çalışması
  Gökçen tekamül eğitimi uçaklarında, 5 saat 5 dakika çift kumanda, 89 saat 30 dakika yalnız uçuş yapmıştır.
  Türk Hava Kuvvetleri Uçuş Çalışması
  Gökçen, Muharip uçaklarda 5 saat 10 dakika çift kumanda, 26 saat 20 dakika yalnız uçuş yapmıştır.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  Övünç Madalyası
  Türk Hava Kurumu
   
  Beyaz Kartal Madalyası ve Ordu Brövesi
  Yugoslav Ordusu
   
  Havacılık Brövesi
  Romanya Ordusu
   
  Mesleklerinde Öncü Kadınlar Plaketi
  TBMM
   
  Fahri Dotora
  Selçuk Üniversitesi
   
  Altın Madalya
  Türk Hava Kurumu
   
  FAI Altın Madalyası
  Uluslararası Havacılık Federasyonu 1991
   
  Dünya Tarihine Adını Yazdıran 20 Havacıdan Biri
  Maxwell Hava Üssü, ABD 1996
   
  Hatıra, Madalyalar ve 28 Plaket
   
 • NİYET MEKTUBU
  “Yıl 1934, yani Soyadı Yasası’nın kabul edildiği yıl. Atatürk her gece sofrasında bir dostuna, yakınına soyadı bulup veriyordu. O gece sıra bana gelmişti. Atatürk “Eee söyle bakalım Sabiha, senin soyadın ne olsun” herkes yüzüme bakıyordu. Siz ne emrederseniz o olsun efendim diye kekeledim, heyecanlanmıştım. Aklımdan binbir şey geçiyordu. Ama bunların hiçbirini söylemeye cesaret edemedim. Atatürk bir süre düşündükten sonra “Sana Atatürk kızı soyadını vermek isterdim ama…” dedi. Fakat bu “ama”nın sonunu getiremedi. Eline bir kâğıt alıp şunu yazdı: Gökçen. O geceden sonra Sabiha GÖKÇEN oldum. Niçin, ne düşünerek bana bu soyadını vermişti Atatürk bilmiyorum. Tabi o yıllarda ben henüz havacılığa başlamadığım gibi, havacı olmayı da aklımdan geçirmemiştim. Bana Sabiha demiyorlar, Gökçen diyorlardı. Çok kimse bu soyadını havacılığa başladıktan sonra aldığımı sanırlar. Oysa Ata’nın Gökçen soyadını bana vermesinden aşağı yukarı bir yıl sonra göklerle buluşup havacılığa başladım.”
 • REFERANSLARI

  “.. Alnının teri ile kazandığın okulumuzun diplomasını dünyanın ilk askerî kadın tayyarecisine verirken bu dakikada dünyanın en büyük sevincini hissediyorum”
  Hava Okul Komutanı Kur.Alb.İhsan ESİNER
 • FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.