En Ucuz Seyahat Yolu: İnsanların Tarihte Başarılı Bir Şekilde Posta Olarak Gönderildiği 8 An

Kimisi sistem açığından yakalanayım, kimisi Amerikan rüyasını yaşayayım derken tarih boyunca bazı aşırıya kaçmış insanlar gerek kendilerini gerek çocuklarını postalatmışlardır. Bu galerimizde literatüre geçmiş 8 başlıktan bahsedeceğiz.

Hayretler içerisinde kalacaksınız...

1- Henry 'Box' Brown

1849 yılında Afro Amerikan bir köle olan Henry 'Box' Brown, Pensilvanya'da kendisini bir konteynerin içerisine saklayarak Virginya'dan Pensilvanya'ya gitti. Pensilvanya'da o dönem kölelik kaldırılmıştı.

2- W. Reginald Bray

W. Reginald Bray, oldukça enteresan bir İngilizdi. Tüm posta pullarını, tren biletlerini vs. toplardı. Öte yandan Birleşik Krallıktaki posta rehberinin tamamını okuyp buradaki limitleri kendisine yarışma edinmişti. Rehbere göre taşınabilecek en ufak şey bir arıyken en büyük şey de bir fildi. Bray bütün bu limitleri test etti. Defalarca, sadece pul gönderdi, tavşan kemiği gönderdi sonra geri istetti. En sonunda 1900'de kendisini postalamaya karar verdi. 1903'te de kayıtlı posta ile aynı işlemi denedi. İkisinde de başarılı oldu.

3- Elspeth Douglas McClelland ve Daisy Solomon

Şubat 1909'da kadınların oy kullanma hakkını savunan iki tane kurnaz kadın, kendilerini döneim başbakanı H.H. Asquith'ın evine postalattılar. Bu eylemleri tabi ki başkanın oldukça dikkatini çekmişti. Kadınların asıl amacı da buydu zaten.

4- Yasal İnsan Postalama

1913 ve 1914 yılları arasında Amerika'da 22 kg'ın altındaki her canlıyı postalamak tamamen yasaldı. (Arılar ve böcekler hariç). Aileler de bundan baya faydalanmışlardı. Bas üstüne damgayı yolla postayla... Süper ucuz....

5- May Pierstorff

May Pierstorff, US Mail'in o zamana kadar taşıdığı en garip şeylerden birisiydi. May'in annesi neredeyse 6 yaşındaki kızlarını o zamanlar 53 cente 120 km ötedeki büyükanne ve büyükbabasına postalayabileceklerini farkettiklerinde, tren bileti almak yerine postalamayı tercih ettiler. Kızlarının koluna damgayı yapıştırıp, paketin adını da May Pierstorff olarak koydular ve bu şekilde kızlarını zaten trenle taşınacak olan kargo bölümüne yerleştirttiler. Kızları kargo bölümünde trenin keyfini çıkarırken diğerleri çok daha fazla paralarla seyahat ediyorlardı. May büyükannesi ve büyükbabasına kavuştu. 19 Şubat 1914'te gerçekleşen bu olaydan sonra Amerika postacılık kanunlarında yeni düzenlemelere gitti.

6- Reg Spiers

Reg Spiers, Avustralyalı bir cirit atıcısıydı ama kendisini 1964'teki milli takıma seçtirememişti. Son bir umut olarak 1964 yazında Londra'ya gidip orada kritik bağlantılar kurmaya ve kariyerini artırmaya çalıştı, yine başarısız oldu ve parası da tamamen bitmişti. Avustralya'ya dönecek parası yoktu. Birkaç İngiliz cirit atıcısının yardımıyla kendisine bir sandık alıp içerisine yerleşti ve kendisini Londra havalimanından Perth, Avustralya'ya kargolattı. 63 saat süren bu yolculuk sırasında Spiers yoğun bir susuzluğa marzu kaldı, neredeyse ölüyordu. Kargo bölümünde sandıktan dışarı çıkabilen Spiers en sonunda ülkesine varabilmişti.

7- Sandra De los Santos

23 yaşında Kübalı bir hukuk öğrencisi olan Sandra De los Santos 2004 yılında bahamalarda tatile gitmişti. Küba'dan Amerika'ya girişin olmamasından dolayı Bahamayı bir fırsat olarak gören Santos, kendisini bir sandığa sığdırtıp, Miami'ye kargolattı. Miami'ye 6 saat sonra inmişti ama Amerikan polisi tarafından yakalanıp akıl hastanesine yatırıldı.

8- Charles McKinley

2003'te Charles Mckinley bir arkadaşının yardımıyla kendisini sandığa sıkıştırtıp, New York'tan Dallas'a kargolattı. Dallas'a geldiklerinde McKinley sandıktan çıktı ve kendisini teslim eden kargocuya teşekkür ederek ayrıldı. Bunun üzerine kargocu polisi arayınca McKinley yakalandı ve tutuklandı. İşin garip kısmı bu yolculuk McKinley'e 550 $ a patlamıştı. Uçak bileti alsa belki daha ucuza gelirdi.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Adile Naşit CV
  BİYOGRAFİ
 • Piri Reis CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Barış Manço CV
  BİYOGRAFİ
 • Platon CV
  BİYOGRAFİ
 • VII. Kleopatra CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • Nejat Uygur CV
  BİYOGRAFİ
 • Heinrich Himmler CV
  BİYOGRAFİ
 • Alexander Graham Bell CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.