Zamanında Her Türk Evinde Bulunan Sembolleşmiş Objeler

Bu objelerin işe yararlılığı çok tartışılır fakat kesin birşey varki zamanında hemen hemen her Türk evinde bulunmuşlardır ve Türk çekirdek aile yapısının sembolünü oluşturmuşlardır. Mesela, olur olmadık yerlerden çıkan danteller bir de o kadar değerlidirler ki el sürdürülmezler.

İşte o gerekliliği çok tartışılacak nostaljik objeler...

1- Her Türk annesinin balkon temizliği esnasında asla vazgeçmeyeceği aracı "çalı süpürgesi".

2- Her evde bulunan misafir çekyatları, evimizde döşek yoksa eğer kalmalı misafir geldiğinde onun yatağı olarak kullanılırdı. Çekyatın en önemli özelliği ise her yerinden yay çıkma tehlikesiydi. Misafirlerin çoğunluğunu da sabahın köründe uyanık olurlardı. Sebep "Uyku tutmadı" Gerçek Sebep "Yay Battı"

3- Eğer ki eskiden evimizde telefon yoksa misafirlikte görür görmez bozmaya çalıştığımız bu çevirmeli telefona bayılırdık. Annelerimizin baskı altındaki bakışları bile bizi eğlenceden mahrum bırakamazdı.

4- Tekstilin eskiden bu kadar yaygın olmadığını hatırlarsınız belki. Anneanneler ve babaanneler de bu durumdan olsa gerek Singer diikiş makinesinin adeta ustaları olmuşlardı.

5- Evimizin vazgeçilmezi gırgır, yemeklerden sonra nasıl bir kurtarıcı görevi görürdü anlatılmaz. Özellikle sofradan kalktığımızda ekmek kırıntısı toplamaya birebir.

6- Güğüm ve soba ayrılmaz ikiliydi bizim için. Sobanın kömürü ile güğümdeki suyu doldurmanın kardeşler arasında bir çatışma yaşattığı doğru olsa gerek.

7- Hangimz bu mandalları bütün parmaklarımıza sıkıştırıp da kangren olmaktan son anda kurtulmadık?

8- Tuvalerin ve lavaboların vazgeçilmez aparatıydı bu musluk hortumları. Epey de işlevsizlerdi. O zamanlar lüks göstergesiydi tabi "ek aparat"

9- Bu perdeyi üreten şahıs muhtemelen sayılı zenginlerden olmuştur. Her 10 evin 9'unda olmasının başka bir açıklaması olamaz heralde?

10- Hangi yabancı eve gidersek gidelim bu koltuktan bulunurdu. Ne kadar oturmak istesek de oturmak mümkün değildi. Çünkü sadece evin sadece reisinin oturduğunu düşündüğümüz bu koltuğa nedense kimse cesaret edip oturamazdı.

11- Herkesin en sevdiği objelerden biri olan bu sineklik insanı adeta koskoca bir orduyla savaşıyor gibi hissettirirdi. Şimdi sinekler düşünsün...

12- Birçoğumuzun gerçek isim babası "Takvim Yaprakları"

13- Yüzyılın buluşuydu bizim için bu ev teybi. Az mı kasetlere seslerimizi kayıt edip edip dinledik. En çok ses veren en pahalısıydı.

14- İşte bu sarı tuvalet terliğine bir türlü ısınamadık. Sanki onu giydiğimizde ayaklarımızı pis hissederdik. Bir de dayanıklı. Seneler geçer bu terlik eskimez...

15- Gerekli gereksiz her yerden çıkan bir Türk annesi klasiği danteller.

16- Annelerimizin gelin gelirken çeyizine koyulan bu terlik, zaman aşımına uğradıktan sonra her zaman çöpe atılmıştır. Daha giyen görülmemiştir.

17- Peki bu yün yorganlar? Kışın üşümeyelim diye üstümüze atılan eşşek ölüsü gibi olan bu yorganların içinde hangimiz hareket edebildik?

18- Belki de doğduğumuzdan beri bildiğimiz ama asla yanına yanaşamadığımız bu vitrinin içindekiler asla kullanmamıştır ve anneler de boşluktan mı nedir üç günde bir temizleme ihtiyacı duymuşlardır


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.