Barış Manço CV

MÜZİSYEN, BESTEKAR, TV SANATÇISI (1943 - 1999)
Anadolu Rock müzik türünün kurucularından olan Barış Manço Türk Rock müziğinin de öncülerindendir. 

İsim Soyisim : Mehmet Barış Manço
Adresi : Kanlıca Mezarlığı, Kanlıca, İstanbul, Türkiye
Doğum Tarihi : 02 Ocak 1943
Doğum Yeri : İstanbul, Türkiye
Ölüm Tarihi : 31 Ocak 1999
Ölüm Yeri : İstanbul, Türkiye
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Kadıköy Gazi Mustafa Kemâl İlkokulu ve Ankara Koleji
  İstanbul, Ankara, Türkiye
  Üç yaşındayken anne ve babası ayrılan Barış Manço, babası ile yaşamaya başlamıştır. Babasıyla birlikte sık sık ev değiştiren Manço ilkokula abisi Savaş ve ailenin en küçük ferdi olan kız kardeşi İnci'nin de okuduğu Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda başlamıştır. 4. sınıfı Ankara Maarif Koleji'nde okumuş ve ilkokul eğitimini Kadıköy'de başladığı okulda tamamlamıştır.
  Galatasaray Lisesi Orta Okulu
  İstanbul, Türkiye
  Yatılı olarak okuduğu Galatasaray Lisesi orta bölümü Barış Manço için dönüm noktası olmuştur. 1957 yılında amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlayan Barış Manço müzik kariyerine burada adım atmıştır. 1958 yılında Kafadarlar adlı müzik grubunu kurmuştur. Orta okul yıllarında kurulan bu grup rock'n roll coverları yaparken, Barış Manço'da ilk bestesi Dream Girl'ü bu dönemlerde yapmış ve Ankara'da küçük bir müzik ödülünün de sahibi olmuştur. İkinci grubu Harmoniler'de yine Galatasaray Lisesi'ndeki arkadaşlarından oluşmuştur. 1959'da Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk konserini vermiştir.
  Şişli Terraki Lisesi
  İstanbul, Türkiye
  4 Mayıs 1959'da babasının ölümü üzerine Galatasaray Lisesi'nden ayrılan Manço, lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi'nde tamamlamıştır.
  Belçika Kraliyet Akademisi
  Belçika
  Barış Manço'nun abisi Savaş Manço Belçika'da yaşıyordu. Onun yanına yerleşen Barış Manço da, Belçika Kraliyet Akademisi'nde resim, grafik ve iç mimarlık eğitimi görürken bir yandan da garsonluk gibi işlerde çalışarak geçimini sağlamıştır. Bu dönemde Belçikalı şair André Soulac ile tanışan Manço, Soulac sayesinde Fransızcasını ilerletmiş ve yaptığı besteleri değerlendirme imkanı bulmuştur. Soulac, Manço'nun bestelerine söz yazarak lirik katkısında bulunmuştur.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Müzisyen
  Harmoniler, Grafson Şirketi (1962)
  Barış Manço ve Harmonilerin ilk 45'likleri Grafson şirketinden 1962 yılında yayınlanmıştır. Barış Manço, bu grup ile beraber 3 tane 45'lik yapmıştır. Bu 45'likler 1962 yılında yayınlanan Twist in UsA , The Jet ile Do The The Twist , Let's Twist Again ve 1963 yılında yayınlanan Çıt Çıt Twist Dream Girl'dür. Manço liseyi bitirdikten sonra Türkiye'den ayrılıp Belçika'da öğrenim hayatını sürdürmek isteyince Harmoniler dağılmıştır.
  Müzisyen
  Jacques Danjean Orkestrası, Rigolo Plak Şirketi (1964)
  1964'te müzik hayatına devam etmek isteyen Barış Manço Rigolo plak şirketiyle anlaşarak "Jacques Danjean Orkestrası" ile beraber çalışmaya başlamıştır. Twist'ten Rock and Roll'a dönen Barış Manço'nun kayıt şartları da iyileşmiş olmuştur. 1964'ün Eylül ayında dört şarkılık Fransızca iki EP çıkarmıştır. Plakların başarısı sonucu Fransız radyosunda yayınlanan "Salut les copins" adlı pop müzik içerikli bir programa konuk olmuştur. Bu EP Türkiye'ye geldiğinde radyocular Barış Manço'yu Fransız bir sanatçı olarak düşünüp sunmuşlardır. 12 Ocak 1965'te Fransa'da, Paris'in dünyaca ünlü en eski konser salonu Olympia'da Salvatore Adamo ve France Gall'den önce sahne alarak kendi bestesi olan Babysitter'ı daha sonra Jenny Jenny, Quelle Peste, Un autre Amour que toi ve Je Veux Savior adlı Fransızca ve İngilizce şarkılarını söylemiştir. Manço'nun sahne performansı daha önceleri kendisini yeterli bulmamış olan Henri Salvador tarafından tebrik edilmiştir. Aynı yıl Liège'de "Golden Rollers" adlı bir grupla konser vermiştir. 1966'da ise bir festivalde "The Folk 4" grubu ile Türk müziğinden örnekler sergileyerek dikkat çekmiştir. Ancak Fransız bir müzisyenin Barış Manço'nun aksanını beğenmediği için onun plağının çalınmasını yasaklaması Barış Manço'yu derinden etkilemiş ve Avrupa kariyerini sona erdiren nedenlerden birisi olmuştur.
  Müzisyen
  Les Mistigris Müzik Grubu, Belçika (1966)
  Manço, Olympia'daki konser sırasında vahşi kedi anlamına gelen "Les Mistigris" adlı Belçikalı grupla tanışmış ve onlarla çalmaya başlamıştır. Grupla beraber Fransa, Belçika, Çekoslovakya, Belçika, Almanya ve İsveç'te konser vermiştir. Sahibinin Sesi şirketiyle anlaşan Barış Manço, Les Mistigris ile birlikte 1966 yılında II Arrivera, Une Fille ve Aman Avcı Vurma Beni, Bien Fait Pour Toi 45'liklerini çıkarmıştır. 1967'de Hollanda'da geçirdiği bir kaza yüzünden dudağında bir yarık olmuş ve bıyık bırakmaya başlamıştır. 1967 yılının yaz aylarında yine Les Mistigris ile Türkiye'ye gelen Manço As Klüp'te de bir konser vermiştir. Manço'nun Les Mistigris ile yaptığı son kayıtlar, 1967 sonlarına doğru bir EP'de toplanarak piyasaya sürülmüştür. Bu EP'de sonradan Kol Düğmeleri olarak bilinecek olan ve Manço'nun ilk Türkçe bestesi Bizim Gibi'nin yanı sıra Big Boss Man, Seher Vakti, Good Golly Miss Molly adlı şarkılar yer almıştır. Ancak vize problemleri ve yasal sorunlar ile uğraştıkları için Barış Manço ve Les Mistigris'in yolları ayrılmıştır. Ayrıca Türkiye'deki ilk psychedelic rock şarkıları Manço ve Les Mistigris grubuna aittir.
  Müzisyen
  Kaygısızılar Müzik Grubu, Sayan Plak Şirketi, Belçika (1968)
  Les Mistigris grubundan ayrılan Barış Manço, Kaygısızlar Grubu ile çalışmaya başlamıştır. Genç gitaristler Mazhar Alanson, Fuat Güner, baterist Ali Serdar ve bas gitarist Mithat Danışan'dan oluşan grup daha önceden kendi konserlerini veren genç bir gruptur. Barış Manço'nun Kaygısızlar ile birleşmesi üzerine İngilizce olan parçalar eski haliyle bırakılmak üzere Türkçe eserler Kaygısızlar eşliğinde yeniden kaydedilerek yayınlanmıştır. Barış Manço'nun Sayan'dan çıkardığı bu ilk plakta Bizim Gibi adlı şarkı Kol Düğmeleri olarak yeniden kaydedilmiştir. Yayınlanan bu ilk plak çok geniş bir beğeni toplamış ve popülarite elde etmiştir. Barış Manço aynı zamanda yüksek öğrenimini de devam ettirdiği için grup ancak yaz aylarında bir araya gelebilmiştir. Barış Manço'nun Kaygısızlar ile yaptığı 45'liklerden Ağlama Değmez Hayat 1969 yılında 50.000'in üstünde satış yaparak Manço'ya ilk altın plağını kazandırmıştır. Manço, 1969 Haziran'ında Belçika Kraliyet Akademisi'ni birincilikle bitirmiş ve İstanbul'a nişanlısı ile dönmüştür.
  Müzisyen
  Ve Müzik Grubu, Türkiye (1970)
  1969 yılı sonunda Kaygısızlar ile yollarını ayıran Manço yeni yılda Barış Manço, Türkiye'de "...Ve" diye bilinen yurtdışında ise "Etc" adıyla lanse ettiği yeni bir grupla çalışmaya başlamıştır. Bu grup ile "Derule, Küçük Bir Gece Müziği" adlı plağı kaydeden Manço, bu grupla Türkiye'de Akdeniz ve Karadeniz bölgesini kapsayan bir turneye çıkmıştır.
  Müzisyen
  Kurtalan Ekspres, Türkiye (1972)
  Barış Manço 2 yıl boyunca Kurtalan Ekspresi kurmaya çalışmıştır. Manço, Engin Yörükoğlu, Celal Güven, Özkan Uğur, Nur Moray ve Ohannes Kemer'in oluşturduğu orkestra ile Anadolu'da konserler vermiştir. Kurtalan Ekspres'le oluşturduğu ilk plağı yayınladıktan sonra yine aynı yılda 1972'de askere gitmiştir. Kurtalan Ekspres kadrosu şu şekildedir; Ohannes Kemer (yaylı tambur, gitar), Nur Moray (davul), Engin Yörükoğlu (davul), Celal Güven (perküsyon), Özkan Uğur (bass), Nezih Cihanoğlu (gitar). 1972 yılının Mayıs ayı sonunda grup, veda konserini vererek Manço'yu askere uğurlamıştır. Kurtalan Ekspres ise dağılmayacağını ve Manço'nun askerden dönmesini bekleyeceğini açıklamıştır. Asker'den döndükten sonra çalışmalarına ara vermeyen Manço Kurtalan Ekspres ile turnelere çıkmış ve çok başarılı konserler vermiştir. İlerleyen dönemlerde tek başına albüm çıkarmaya da başlayan Barış Manço Kurtalan Ekspres'in ismini yaşatsa da Barış Manço ismini de ön plana çıkmış ve ülke çapında bir sembol haline gelmiştir. 1990 yılında Japonya'ya gitmiş ve buradaki ilk konserini vermiştir. 1995'te Japonya'da çok başarılı bir turneye çıkmıştır. 1996'da konser albümü Live in Japan yayınlanmış ve bu albümüyle birlikte müzik kariyerine son verip TV dünyasına ağırlık vermiştir.
  Televizyon Programı Sunucusu
  7'den 77'ye, TRT (1988)
  Ekim 1988'de TRT 1 televizyonuna, o güne kadar benzeri yapılmamış bir program önermiştir. "Çocuk ve aileye yönelik eğitici ve eğlendirici bir dünya belgeseli" olan ve yayına girdiği günden beri, milyonlarca izleyicinin ilgisini çeken ve ekran başına toplayan, "Barış Manço ile 7'den 77'ye" programı 1988 yılında doğmuştur.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  "Türk Kültür Elçisi" Ünvanı
  Belçika 1987
   
  Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü
  Japonya Soka Üniversitesi 1991
   
  "Sanatta Onursal Doktora" Ünvanı.
  Hacettepe Üniversitesi 1991
   
  "Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı" Ünvanı
  Türkiye 1991
   
  Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü
  Japonya Soka Üniversitesi 1991
   
  "Sanatta Onursal Doktora" Ünvanı.
  Hacettepe Üniversitesi 1991
   
  "Fransız Edebiyat ve Sanat Şövalyesi" Ünvanı
  İstanbul Fransız Sarayı'nda düzenlenmiş törenle 1992
   
  "Onursal Hemşeri" Ünvanı.
  Belçika'nın Liège Şehri
   
  Barış Diploması
  (Türk insanını ve Türkiye'yi çalışmalarıyla Dünya'ya tanıttığı sebebiyle)
  Kocaeli Üniversitesi  1994
   
  "Çocuk Eğitimi Alanında Onursal Doktora" Ünvanı
  Denizli Pamukkale Üniversitesi 1995
   
  Yüksek Şeref Madalyası
  Japonya Min-On Vakfı 1995
   
  Leopold II Şövalyesi Nişanı
  Belçika Krallığı
   
  "Türkmen Vatandaşlığı" Ünvanı.
   Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı tarafından 1995
   
  Onursal Evlad Ünvanı
   
  Uluslararası Teknoloji Ödülü
   
  200'ün üzerinde şarkısı olduğu için 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü
   
  3000'in üzerinde plaket ve ödül
   
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Twistin Usa (Barış Manço & Harmoniler) 45'likler 1962
  The Jet (Barış Manço & Harmoniler) 45'likler 1962
  Do The The Twist (Barış Manço & Harmoniler) 45'likler 1962
  Let's Twist Again (Barış Manço & Harmoniler) 45'likler 1962
  Çıt Çıt Twist (Barış Manço & Harmoniler) 45'likler 1963
  Dream Girl (Barış Manço & Harmoniler) 45'likler 1963
  Baby Sitter (Barış Manço & Jacques Denjean Orchestra) 45'likler 1964
  Quelle Peste! (Barış Manço & Jacques Denjean Orchestra) 45'likler 1964
  Jenny Jenny (Barış Manço & Jacques Denjean Orchestra) 45'likler 1964
  Un Autre Amour Que Toi (Barış Manço & Jacques Denjean Orchestra) 45'likler 1964
  II Arrivera (Barış Manço & Les Mistigris) 45'likler 1966
  Une Fille (Barış Manço & Les Mistigris) Müzik Albümü 1966
  Aman Avcı Vurma Beni (Barış Manço & Les Mistigris) 45'likler 1966
  Bien Fait Pour Toi (Barış Manço & Les Mistigris) 45'likler 1966
  Bizim Gibi (Barış Manço & Les Mistigris) 45'likler 1967
  Big Boss Man (Barış Manço & Les Mistigris) 45'likler 1967
  Seher Vakti (Barış Manço & Les Mistigris) 45'likler 1967
  Good Golly Miss Molly (Barış Manço & Les Mistigris) 45'likler 1967
  Kol Düğmeleri (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1967
  Big Boss Man (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1967
  Seher Vakti (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1967
  Good Golly Miss Molly (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1967
  Kızılcıklar Oldu mu? (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1967
  I'll Go Crazy (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1968
  Bebek (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1968
  Keep Lookin' (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1968
  Karanlıkların İçinde (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1968
  Trip (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1968
  Boğaziçi (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1968
  Flower of Love (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1968
  Unutamıyorum (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1969
  Runaway (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1969
  Ağlama Değmez Hayat (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1969
  Kirpiklerin Ok Ok Eyle (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1969
  Kağızman (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1969
  Anadolu (Barış Manço & Kaygısızlar) 45'likler 1969
  Derule (Barış Manço & Ve) 45'likler 1970
  Küçük Bir Gece Müziği (Barış Manço & Ve) 45'likler 1970
  Dağlar Dağlar 1 (Barış Manço & Ve) 45'likler 1970
  Dağlar Dağlar 2 (Barış Manço & Ve) 45'likler 1970
  İşte Hendek İşte Deve 45'likler 1971
  Katip Arzuhalim 45'likler 1971
  1971 - Binboğa'nın Kızı (Moğollar) 45'likler 1971
  Ay Osman (Kaygısızlar) 45'likler 1971
  Fil ile Kurbağa (Kaygısızlar) 45'likler 1972
  Je Te Retrouverais (Les Mistigris) 45'likler 1972
  Ölüm Allah'ın Emri (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1972
  Gamzedeyim Deva Bulamam (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1972
  Lambaya Püf De! / (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1973
  Kalk Gidelim Küheylan (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1973
  Gönül Dağı (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1973
  Hey Koca Topçu (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1973
  Nazar Eyle Nazar Eyle (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1974
  Gülme Ha Gülme (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1974
  Bir Bahar Akşamı (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1974
  Estergon Kalesi (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1974
  Ben Bilirim (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1975
  2023 (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1975
  Çay Elinden Öteye (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1976
  Vur Ha Vur (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1976
  Nick The Chopper (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1977
  Lonely Man (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1977
  Eğri Eğri Doğru Doğru Eğri Büğrü Ama Yine De Doğru (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1981
  Hal Hal (Barış Manço & Kurtalan Ekspres) 45'likler 1981
  2023 Müzik Albümü 1975
  Baris Mancho Müzik Albümü 1976
  Yeni Bir Gün Müzik Albümü 1979
  Disco Manço Müzik Albümü 1980
  Sözüm Meclisten Dışarı Müzik Albümü 1981
  Estağfurullah... Ne Haddimize! Müzik Albümü 1983
  24 Ayar Müzik Albümü 1985
  Değmesin Yağlı Boya Müzik Albümü 1986
  30. Sanat Yılı Ful Aksesuar Manço Müzik Albümü 1988
  Darısı Başınıza Müzik Albümü 1989
  Mega Manço Müzik Albümü 1992
  Müsaadenizle Çocuklar Müzik Albümü 1995
  Live in Japan Müzik Albümü 1996
  Dünden Bugüne Müzik Albümü 1972
  Sakla Samanı Gelir Zamanı Müzik Albümü 1977
  Barış Manço Klasikleri: Dağlar Dağlar Müzik Albümü 1993
  Best Album Müzik Albümü 1995
  Barış Manço Müzik Albümü 1995
  Mançoloji Müzik Albümü 1999
  Kızılcıklar Oldu mu Müzik Albümü 2009
  1966 Plak Kayıtları Müzik Albümü 2009
  Yüreğimdeki Barış Şarkıları Müzik Albümü 2002
  Barış Manço Çocuk Şarkıları Volume 1 Müzik Albümü 2007
  Barış Manço Çocuk Şarkıları Volume 2 Müzik Albümü 2010
 • NİYET MEKTUBU
  "Ben bir şarkıcı, besteci olarak bu dünyaya gelmedim. Düşüncelerimi aktarmak üzere geldim. Bu; gün geldi şarkı söylemekle oldu, gün geldi bir televizyon programında çocuğun saçlarını okşamakla oldu."
  "Ben yaşanmış her şeyi seviyorum, birileri tarafından yaşanmış, paylaşılmış her şeyi seviyorum. Düşünülenin aksine ben tarih sevmiyorum, geleneği seviyorum. Tarih ölür, gelenek yaşar."
  "Dünya küçük, insanlar kardeş."
  "Gençlerimizin ülkemizi iyi yerlere getireceğinden eminim; biz onlara köstek olmayalım yeter."
 • FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.