Birinci Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 15 Çarpıcı Gerçek

Dünya'nın en kanlı savaşlarından birisi olan I. Dünya Savaşı genel bilgilerinin dışında ayrıntılarıyla da çok ilginçtir. 4 yıl süren bu savaş içerisinde o kadar stratejik hamleler yapılmış ve o startejik önlemlere o kadar pratik çözümler üretilmiştir ki insan bugün bile hayretler içerisinde kalıyor.

Teknolojinin, makinalı tüfeklerin, atom bombasının henüz keşfedilmemiş olduğu bu dönemde böylesine kapsamlı bir savaş tabi ki tarihi tamamen değiştirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu çöküşe geçmiş, Amerika dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline gelmiştir.

Bütün bu bildiklerimizin yanında bir de bilmediğimiz çok enteresan olaylar yaşanmıştır. Bu galerimizde bahsettiğimiz o sıradışı olaylara yer vereceğiz. 

Heyecanlanmaya hazır olun.

1- I. Dünya Savaşında 30 ülkeden 65 Milyonun üzerinde asker savaştı. Bunlardan 10 milyonu ise öldü. Kayıpların 6 Milyonu İtilaf devletlerinden 4 Milyonu ise İttifak devletlerindendi.

2- I. Dünya savaşındaki asker ölümlerinin 2/3'ü muharebe sırasında gerçekleşti. Daha önceki büyük savaşlarda genellikle hastalıktan ölünürdü.

3- Askeri ölümlerin 1/3'üne yakın kısmı ise İspanyol gribinden oluştu.

4- Rusya, 12 milyon birlikle savaşın en büyük askeri gücünü oluşturdu. Rus askerlerinin 3/4'ü öldü, yaralandı veya kayboldu.

5- Alman birlikleri Aerschot'da 150 sivili öldürdü. Bunun amacı ise "korkutma politikası"ydı. İşgal edilmiş alanlardaki sivillerin gözünü korkutup ayaklanma çıkarmalarını engelleme amacı güdülüyordu.

6- Birinci dünya savaşında İngilizler tanklarını "erkek" ve "kadın" olarak iki gruba ayırmışlardı. "Erkek" tankların topu vardı, "bayan" tankların ise sadece ağır makinalı tüfekleri.

7- I. Dünya savaşında köpekler haberci olarak kullanıldı. Köpekler siperleri atlayarak mesaj taşıyorlardı.

8- Rittmeister von Richthofen (1892-1918) I. Dünya savaşının en başarılı savaşçısıydı. Pilot Richthofen, 80 savaş uçağını indirdi. Amiens yakınlarında vurularak öldürüldü.  France's René Fonck (1894-1953) ise müttefiklerin en başarılı pilotuydu 75 savaş uçağını indirdi.

9- Birinci Dünya Savaşının ardından 4 imparatorluk çöktü: Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya Macaristan İmparatorluğu, Alman İmparatorluğu, Rusya İmparatorluğu.

10- Birinci Dünya Savaşı her okyanusta ve her kıtada gerçekleşti. Fakat en büyük savaşlar Avrupa kıtasında oldu.

11- Birinci Dünya Savaşı'nı başlatan sebep olarak bilinen Franz Ferdinand Suikastinden Saraybosna'daki "Kara El" adlı terörist grup sorumludur.

12- Savaş sırasında ABD, itilaf devletlerine 7.5 milyon tonluk destek göndermiştir. Bunların içerisinde 70.000 at, 50.000 vagon, 27.000 nakliye aracı, 1800 de lokomotif bulunmaktadır.

13- I. Dünya savaşı sırasında 500.000'den fazla güvercin mesaj taşıdı.

14- I. Dünya savaşı sırasında 30'a yakın zehirli gaz kullanıldı. 1918'de bu zehirli gazların etkisi kullanılan maskelerle azaldı. Savaşın sonunda ise birçok ülke zehirli gazların yasaklanması için antlaşmalar imzaladı.

15- İt dalaşı terimi Birinci Dünya Savaşı sırasında çıkmıştır. Pilotlar havadayken keskin manevralarda bazen motorları kapatıp tekrardan çalıştırırlardı. Motorun çalışması köpek havlamasına benzer bir ses çıkardığı için it dalaşı terimi buradan türedi.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Platon CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • Vecihi Hürkuş CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ
 • Heinrich Himmler CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Osho CV
  BİYOGRAFİ
 • Al Capone CV
  BİYOGRAFİ
 • Albert Einstein CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.