Tarihte Meydana Gelmiş En Büyük Sel Felaketleri

Altyapıların yetersizliği, doğa olaylarının sebebiyet vermesi ve bir anlık ihmaller neticesinde meydana gelen ve önüne ne çıktıysa silip süpüren bu sel felaketleri ne yazık ki oldukça can ve mal kaybına sebep olmuştur. 

Dünyada yaşanan bazı sel felaketleri de vardır ki yaşattığı maddi ve manevi kayıplarla tarihe geçmiştir. İşte unutulmayan sel felaketleri...

1- St. Felix Felaketi (1530)

Hollanda'da meydana gelen bu felaket, aniden bastıran yağış ve fırtına sonrası oluşmuş ve 100.000'den fazla insanın yaşamına mal olmuştur. Selin o tarihte cumartesine denk gelmesi nedeniyle afet, "lanetli cumartesi" olarak da anılmaktadır.

2- Burchardi Felaketi (1634)

Almanya ve Danimarka'yı etkileyen bu afetin sebebi, denizde oluşan gel-gitlerin yarattığı dev dalgalar olmuş ve 8.000 kişi hayatını kaybetmiştir.

3- Noel Felaketi (1717)

1717'nin ilk gününde Orta ve Kuzey Avrupa'da yoğun yağışlar meydana gelmiş ve içlerinde Almanya,Hollanda ve İskandinav ülkelerinin de bulunduğu ülkelerde sel felaketi meydana gelmiştir. En çok hasarın Hollanda'ya olduğu selde, 14.000 kişi yaşamını yitirmiştir.

4- Sarı Nehir Felaketi (1887)

Çin'de meydana gelen ve Huayuankou şehrinin yanındaki Sarı Nehrinin taşmasına neden olan sel'de yaklaşık 1 ila 2 milyon arası insan yaşamını kaybetmiştir. Bölgede alçak ovaların çok olması nedeniyle etkisi büyük olmuştur.

5- Büyük Mississippi Seli (1926)

Her şey 1926 yılında Mississippi’deki şiddetli yağmurlarla başlamıştı. Yağmur şiddetini yitirmedi ve 1927 yılında Mississippi nehri 145 yerden sınırlarını yardı, 70.000 km²’lik bir alana taştı. Oluşan selin bilançosu ise; 7 eyalette 246 can kaybı, 400 milyon dolarlık da bir maddi hasardı. Amerika tarihinin en yıkıcı nehir taşması felaketi olan Büyük Mississippi seli, birçok Afro-Amerikan’ı evinden etmiş hatta Mississippi nehrinin daha aşağı kısımlarındaki yaşayan insanların kuzeye göç etmelerine sebep olmuştur. Birçok insan kalıp evlerini yeniden inşa etmektense kuzeye sanayi bölgelerine yerleşmeyi tercih etmişlerdir. 1910 ve 1970 yılları arasında 6 milyon Afro Amerikan’ın güneyden kuzeye göç ettiği Büyük Göç’ün ilk aşamasının büyük bir oranını Büyük Mississippi Seli'nden sonra ve Büyük Buhran döneminde göç eden Afro-Amerikanlar oluşturmaktadır.

6- Büyük Çin Felaketi (1931)

1931 yılında sağanak yağışların neticesiyle başlayan ve ardından ırmakların da yoğun olduğu ülkenin güneyinde 2.5 ile 4 Milyon arasında insanın yaşamına mal olmuş dünyanın en büyük sel felaketidir.

7- Sarı Nehir Felaketi (1938)

Yine 1887'deki afet gibi Çin'deki Sarı Nehrinin taşması sonucu oluşan selde 500.000 ila 800.000 arasında insan hayatını yitirmiştir.

8- Doğu Guatemala Felaketi (1949)

Tropikal fırtınayla birlikte aşırı yağışların aniden bastırdığı bu fakir ada ülkesinde altyapı nedeniyle yollar ırmağa dönüşmüş ve oluşan afette 40.000 kişi yaşamını yitirmiştir.

9- Kızıl Nehir Felaketi (1971)

Vietnam'ın kuzeyinde Kamboçya ve Laos'a yakın yerde alan Hanoi ve Kızıl Nehirlerin birleştiği alanda aşırı Muson yağışlarının da etkisiyle meydana gelen selde 100.000 kişi yaşamını yitirmiştir.

10- Bankiyo Baraj Felaketi (1975)

Nina Tayfunu sonucunda Çin'e ait barajda çatlak meydana gelmiş ve sızıntı sonrası oluşan selde 231.000 kişi yaşamını kaybetmiştir.

11- Vargas Felaketi (1999)

Ekvatoral İklimin yaşandığı Venezuela'da, aşırı yağışlar nedeniyle kıyı şehri olan Vargas'da meydana gelen sel felaketidir. 2 gün süren sel felaketinde 10.000'lerce insan hayatını kaybetmiş ve sokaklar çamur gölüne dönmüştür.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ
 • Heinrich Himmler CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Mimar Sinan CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ
 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • Mao Zedong CV
  BİYOGRAFİ
 • Albert Einstein CV
  BİYOGRAFİ
 • Marco Polo CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.