Salvatore Riina CV

MAFYA, GANGSTER (1930 - )
Salvatore Riina, azılı bir mafya babasıdır. Takma adı “canavar” ya da “kısa” olan Salvatore Riina 1930’da Carleone’de doğmuştur. Patronu Michele Navarra için tetikçilik yapan Riina kısa süre içerisinde Carleone ailesinde kendini göstermiştir. İkili oynamayı iyi bilen Riina Carleone’nin asıl patronu Lucino Leggio’ydu.
Asıl patron Leggio’ya başarısız bir suikast girişimi yapmış ve ardından da Navarra’yı öldürmüştür. Asıl patron Leggio’nun 1974’te yakalanmasından sonra ise Riina devri başlamıştır.  “Babaların Babası” olarak Sicilya mafyasının başına geçmiş ve asıl patronunun kanlı yolunu sürdürmüştür.
İkinci Mafya Savaşı’nda rakipleri Stefano Bontade ve Salvatore Inzerillo de dahil pek çok kişinin ölüm emrini vermiştir. Mafya savaşından tek başına çıkan Riina durmak bilmemiştir. İtalyan hükümetinin başlattığı büyük soruşturma’ya da çok kanlı cevap vermiştir. Olağanüstü yetkilerle donatılan yargıç Giovanni Falcone ile yargıç Paolo Borsellino, Riina’nın adamlarının yerleştirdiği bombalarla kısa aralıklarla can vermişlerdir. Riina 1993’te yakalanmış ve çeşitli suçlardan dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.  Bir efsaneye dönmüş olan Riina’nın hayatı belgesel olmuştur.İtalyan televizyonunun Capo dei Capi (Babaların Babası) adlı altı bölümlük belgeseli Riina’nın hayatını ve suçlarını anlatmaktadır. Babaların babası halen cezasını çekmeye devam ediyor.

İsim Soyisim : Salvatore Riina
Adresi : -
Doğum Tarihi : 16 Kasım 1930
Doğum Yeri : Corleone, Sicilya, İtalya
Ölüm Tarihi : -
Ölüm Yeri : -

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.