Tarihin Akışını Değiştiren Bu Sözler Hangi Liderlere Aittir?

Tarihteki bazı konuşmalar sonucunda eylem alınmış ve bu eylemler tarihin akışını değiştirmiştir. Peki bu sözler nelerdir ve kimlere aittir, biliyor musunuz? Gelin kendizi test edin...

1. "Savaşı kazandık. İnsanlar dünyanın dört bir yanından Moskova'yı ziyarete gelicektir ve etrafta hiç gökdelen yok. Eğer Moskova'yı dünyadaki diğer başkentlerle karşılaştırırlarsa bu bizim için utanç olur." Diyerek Moskova’da bir mimari akım başlatan lider kimdir?

2. "Uşak olmayı istemediğim gibi, uşak kullanmayı da sevmem; benim demokrasi anlayışım budur." Diyerek Amerika’daki köleliği bitiren tarihi ABD Başkanı kimdir?

3. Amerika’yı Irak’a sokan ve “Diğerlerine de Özgürlüğü götüreceğiz” diyerek 20.yüzyıl demokrasini belirleyen Amerika başkanı kimdir?

4. Askerlerine "Size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum..." diyerek bir ulusun kaderini belirlemiş lider kimdir?

5. Başkanlığa geldiği anda "Korkulacak tek şey korkunun kendisidir” diyerek Amerika’yı Büyük Buhran döneminden kurtarmış ve Amerika tarihinin en sevilen başkanlarından biri olmayı başarmış kişi kimdir?

6. Kıbrıs Barış harekâtını başlatan “Ayşe Tatile Çıksın” sözü kime aittir?

7. “Amaca giden her yol mubahtır” diyerek hükümdarlığın şiddet gerektirdiğini savunan ve “Modern Politik Teorinin Kurucusu” olarak adlandırılan düşünür kimdir?

8. “Bir çiçeği öldürebilirsiniz ama baharı asla!” diyerek ideolojisini öldükten sonra da devam ettirmiş devrimci kimdir?

9. “Düşünüyorum öyle ise varım” diyerek modern fiolozofi tarihini başlatan düşünür kimdir?

10. “I have a dream” (Bir hayalim var) diyerek dünya çapındaki ırkçılık karşıtı hareketin sembolü olmuş kişi kimdir?

11. “Proleteryanın(işçi sınıfının) zincirlerinden başka kaybedecekleri şeyleri yok, kazanacakları bir dünya var. Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!” diyerek dünyadaki işçi akımını başlatmış kişi kimdir?

12. “Yenilmekten korkanın hezimeti garantidir.” Diyerek dünyaya hükmetmiş fakat Waterloo muharebesi hezimetiyle sürgüne gönderilmiş lider kimdir?


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.