Konfüçyüs CV

FİLOZOF (M.Ö. 551 - M.Ö. 479)
Tarihin en etkil öğretmen ve politik figürlerinden biri olan Çinli filozof Konfüçyüs, aforizmaları ve Konfüçyüsçülük adlı altında toplanmış öğretileriyle dünyaca tanınan bir figürdür.

İsim Soyisim : Confucius
Adresi : Konfüçyüs Mezarlığı, Qufu Shandong, Çin Halk Cumhuriyeti
Doğum Tarihi : M.Ö 551
Doğum Yeri : Qufu, Zou, Lu Eyaleti, Çin
Ölüm Tarihi : M.Ö 479
Ölüm Yeri : Qufu, Zou, Lu eyaleti, Çin
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  İlk Eğitim
  Annesi Yan Zhengzai ve Dedesi tarafından
  Konfüçyüs'ün babası Kong He, Lu askeriyesinde görevliydi. Kong He 3 yaşında hayatını kaybedince Konfüçyüs babasız kalmıştır. Konfüçyüs'ü annesi Yan Zhengzai yetiştirmeye çalışmış fakat maddi açıdan oldukça yetersiz duruma gelmişlerdir. Dedesinin de yardımıyla eğitimini evde alan Konfüçyüs, kısa zaman içerisinde bilginler sınıfına kabul edilmiştir. 19 yaşında evlenmiş ve 1 sene sonra da babası olmuştur. 23 yaşında annesini kaybeden Konfüçyüs'ün geleneklerinden dolayı 3 yıl yas tuttuğu söylenmiştir.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Çoban
  Lu Eyaleti, Çin
  Bazı yabancı yazarların iddiaları doğrultusunda Konfüçyüs'ün evlendikten sonra çobanlık yaptığı söylenmiştir.
  Katip
  Lu Eyaleti, Çin
  Yine bazı yabancı yazarların iddiaları doğrultusunda Konfüçyüs'ün çobanlıktan sonra katiplik yaptığı belirtilmiştir.
  Öğretmen
  Lu Eyaleti, Çin
  Konfüçyüs 22 yaşında bir okul kurmuştur. "Ahlaki davranış ve ahlaki yönetim" alanlarında ders vermeye başlamıştır. Bu sayede ilerleyen zamanlarda Konfüçyüs, çok değerli bir öğretmen ve aynı zamanda devrimci bir yönetici olarak kabul görmüştür. Tarih ve felsefe alanındaki derin bilgileri ile yavaş yavaş öğretilerini insanlara aktarmaya başlamıştır. M.Ö 517 yılında Lu eyaletinin ileri gelen kişilerinin oğullarına özel ders vermiştir.
  Filozof
  Lu Eyaleti, Çin
  İmparatorluğun başkentine giden Konfüçyüs burada tarih ve müzik alanında çalışmalar yapmıştır. Konfüçyüs'e göre müzik her şeyin dengesi ve çok önemli olmuştur. Başkentte bulunduğu sırada taoizm'in kurucusu Lao-tzse ile tanışmıştır. Lao, mantalite olarak Konfüçyüs'ün tam tersi olsa da insanlar üzerinde bıraktığı etki büyük olmuştur. Konfüçyüs bu nedenle Lao'dan etkilenmiştir.
  Vali
  Chungtu Şehri
  Konfüçyüs, 52 yaşındayken Chungtu Şehri valiliğine atanmıştır.
  Ceza Yargıcı
  Çin
  Vali Konfüçyüs kısa zamanda bölgenin en büyük ceza yargıcı olmuştur. Konfüçyüs çok adilbir şekilde hareket etmiş, devlete çok büyük hizmetler sunmul ve insanları tarafsızca yargılanmıştır. Konfüçyüs'un örnek teşkil edici bir güzel ahlakı vardı. Konfüçyüs'un bu adil tavrı halkın çok takdirini kazansa da zengin sınıfın işine gelmemiş bu nedenle Konfüçyüs'a tüm devlet işlerinden el çektirilerek sürgüne gönderilmiştir. M.Ö 497'de 13 yıllık sürgüne mahkum bırakılan Konfüçyüs, sırasıyla şu devletleri gezmiştir; M.Ö 495 - Wei, M.Ö 494 - Chen, M.Ö 492 - Wei, M.Ö. 492 - Jin, M.Ö 490 - Cai, M.Ö 488 - Wei. 489 yılında Chen ve Cai arasında yaşanan çatışmalarda Konfüçyüs neredeyse açlıktan ölmek üzere iken M.Ö 484'te 13 yıllık sürgünün ardından Lu eyaletine geri dönmüştür.
  Yazar
  Bahar ve Güz
  13 yıllık sürgünden evine geri dönen Konfüçyüs, ömrünün son yıllarını eser yazarak ve öğrencilerini eğiterek geçirmiştir. Kafasındaki idari sistemi gerçekleştiremeyen Konfüçyüs, halk üzerinde devasa bir etkiyi çoktan bırakmıştır. "Bahar ve Güz" adlı eserini tamamlayan Konfüçyüs'un öğretileri eserleriyle değil halk üzerinde bıraktığı etkiyle nesillerden nesillere aktarılmıştır. Konfüçyüs 479 yılında hayatını kaybetmiştir. Mezarının başında şu yazmaktadır. "Çin'in en mükemmel öğreticisi ve en bilgili kralı burada yatmaktadır." Konfüçyüs halk üzerinde o kadar etkili olmuştur ki Çin hükumeti bu etkiyi silmek için ölümünden 200 yıl sonra tüm eserlerini yakmıştır. Konfüçyüs'ün öğretilerini izleyen bilim adamları ve düşünürler öldürtülmüştür. Fakat bu Konfüçyüsçülük'ün yayılmasını engelleyememiştir. Konfüçyüsçülük eserlerle değil nesilden nesile aktarılan öğretiler ve davranışlar ile günümüze yayılmıştır.
 • ÇALIŞMALARI
  Çalışma Adı Tarih
  Anneye ve Babaya Saygı Öğretisi
  İnsancıllık / Merhametlilik Öğretisi
  Adalet Öğretisi
  Yazıtlar / Ayinler Öğretisi
 • NİYET MEKTUBU
  "Ağaç yaşken eğilir."
  "Akıllı insan kimseyle yarışmaz, böylece kimse onunla yarışamaz."
  "Hiçbir şey eyleme geçen cahillik kadar korkunç olamaz."
  "Hiç kimse başarı merdivenini elleri cebinde tırmanmamıştır."

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.