Tarihin En İyi 10 Fizikçisi

Fizik ve matematik kuşkusuz teknolojik gelişmelerin baş unsuru olan 2 gerekliliktir. Tarih boyunca da öyle fizikçiler yerküre üzerinde yaşamışlardır ki hem evreni daha iyi anlamamızı sağlamışlar hem de teknolojinin gelişmesine ön ayak olmuşlardır.

Şüphesiz her kişisinin sempati duyduğu bir fizikçi vardır. Herkesin de bu duygu besleme durumunda geçerli bir sebebi vardır. Bu dünya Newton, Tesla, Einstein ve daha nicelerine çok şey borçludur.

Şimdi bildiğiniz ve bilmediğiniz isimlerle bizlerin seçtiği tarihin en iyi 10 fizikçisi. 

Fotoğrafın Kaynağı : Devin

1- Isaac Newton

FİLOZOF, MATEMATİKÇİ, MUCİT, BİLİM ADAMI, FİZİKÇİ, ASTRONOMİCİ (1643 - 1727)
İngiliz fizikçi Isaac Newton, yer çekimi kanununun kaşifidir. Bilime kazandırdığı yer çekimi kanunu ile bilimde bir devrim yaratan Newton, tarihteki en etkin insanlardan biri olarak da gösterilir. Matematik, Mekanik, Hidrodinamik, Termodinamik, Optik, Yerçekimi yasası ile ilgili birçok buluşu vardır.
Sir Isaac Newton'ın detaylı biyografisi için tıklayınız.

2- Nikola Tesla

MUCİT, MÜHENDİS (​1856 - 1943)
Sırp Mucit Nikola Tesla dünya çapında tanınan en önemli eletro fizikçilerin arasında gelir. En önemli çalışmaları ise "Alternatif Akım" ve HAARP deneyi"dir. Bunun yanında ise bilim adına sınırsız katkısı vardır. Niagara şelalesi projesi, tüm dünyaya kablosuz elektrik gibi çok önemli çalışmalarının yanı sıra uzaktan radyo kontrolü, radyo frekans alternatörü, tesla bobini, uzaktan kumanda, kozmik ses dalgaları, yüksek frekans öncülüğü, dünya çapında telsiz, dünyanın en güçlü vericisi, radar ve tirbünler gibi icatları da vardır.
Nikola Tesla'nın detaylı biyografisi için tıklayınız.

 

3- Albert Einstein

FİZİKÇİ, BİLİM ADAMI, BİLİM FELESEFECİSİ (1879 - 1955)
20. yüzyılın etkili bilim adamı olarak gösterilen Nobel ödüllü Albert Einstein "Görelilik Kuramı", "Kütle Enerji Eşitliliği","Fotoelektrik" gibi birçok bilime yön veren çalışmaların da sahibidir. Manhattan projesi gibi tarihin en önemli projelerinden birinde görev almış ve kuantum teorisi, kozmoloji, kara delikler ve izafiyet teorisi gibi konularda ileri derecede çalışmalar yapmıştır. 
Albert Einstein'ın detaylı biyografisi için tıklayınız.

4- Galileo Galilei

FİZİKÇİ, MATEMATİKÇİ, GÖKBİLİMCİ,FİLOZOF (1564 - 1642)
Galileo Galilei, yaptığı araştırmalarla modern fizik ve astronomi alanında devrim yaratan ve Dünya'nın yuvarlak olduğunu savunan ilk bilimadamıdır. Dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ettiği için Vatikan tarafından suçlu bulunmuş ve neredeyse hapis hayatı yaşamıştır. Teleskop, Jüpiter'in uyduları, mikroskop, termoskop, sarkaçlar ve saatler gibi çok önemli buluşları vardır. Galileo'nun tarihe geçen şu ünlü sözünü de söylemezsek olmaz ""Ben ne kadar dönmüyor desem de dünya dönüyor. (Engizisyonda hakimin "eğer dünyanın dönmediğini ve düz olduğunu söylersen yanmayacak, affedileceksin" sözünden sonra mahkeme kapısında söylediği söz)"
Galileo Galilei'nin detaylı biyografisi için tıklayınız.

5- Marie Curie

FİZİKÇİ (1867 - 1934)
Maire Curie, radyasyon tedavisi üzerine çalışırken radyasyondan dolayı kendinde lösemi gelişmiş, bu yüzden hayatını kaybetmiştir. Marie Curie tarihte nobel ödülü alan ilk kadındır hatta farklı dallarda nobel ödülü alan da ilk insandır. Curie, nobel kimya ve fizik ödülü almış bir bilim kadınıdır. Radyasyonu bulduğu için fizik alanında nobel öldülü almış, Radyum'u bulduğu için de kimya alanında nobel ödülü almıştır.

6- Wilhelm Röntgen

FİZİKÇİ (1845 - 1923)
Wilhelm Konrad Röntgen, adından da anlaşılacağı gibi röntgenin mucidi olan bilim adamıdır. 1895 yılında fizik profesörlüğü yaptığı Giessen Üniversitesinde, X ışınları ile ilgili yaptığı deneylerin olumlu sonuç vermesi üzerine; hastalıkların doğru tanısı alanında çığır açmıştır. Ayrıca 1901 yılında Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüştür.

7- Michael Faraday

FİZİKÇİ  (1791 - 1867)
Michael Faraday çoğunluklu kendi kendini eğitmiş bir fizikçidir. Faraday elektromanyetik alan üzerine çalışmaya başlamış ve elektromanyetik indüksiyon ile elektroliz yasalarını bulmuştur. Faraday'ın elektromanyetik araçları daha sonraları elektrikli motor teknolojisinin keşfedilmesini sağlamıştır. İki kere şövalyeler topluluğuna davet edilen Faraday iki daveti de reddetmiştir. Kırım savaşında kendisinden kimyasal silah yapımı ile ilgi tavsiye istenince ise etik anlayışına uymadığı için cevap vermeyi reddetmiştir. Einstein çalışma duvarında her zaman Faraday'ın resmini bulundurmuştur (Maxwell ve Newton'un resimlerinin haricinde)

8- James Clerk Maxwell

FİZİKÇİ (1831 - 1879)
Elektromanyetizm teorisinin muciti Maxwell genellikle ismi pek duyulmamış bir fizikçidir. Fakat fizik bilimine kattıkları azımsanamaz ölçüdedir. Maxwell; elektrik, manyetizma ve ışığın aynı olayda belirdiğini keşfetmiştir "elektromanyetik alan". Radyo'nun, televizyonun ve radarın keşfi bu keşifle birlikte ortaya çıkmıştır. Maxwell aynı zamanda optik ve renkli görüntü alanındaki çalışmalara da öncülük etmiştir. Fakat son yıllarında kafasını Darwin'in evrim teorisine takmış ve evrim teorisini reddeden makaleler yazmaya başlayıp kendisini fizikten çekmiştir.

9- Niels Bohr

FİZİKÇİ (1885 - 1962)
Bohr atomun modern fikrini ortaya adan fizikçidir. Bu fikir şunu ifade eder "Atomun merkezinde çekirdek vardır ve çekirdeğin etrafında elektronlar döner, elektronlar bir seviyeden diğer seviyeye geçtiğinde enerji açığa çıkarırlar" Bu çalışma Bohr'a 1922 yılında Nobel ödülü kazandırmıştır. Carslberg, Kophenag'lı Bohr'a çalışmalarından ötürü özel bir hediye vermiştir "Yanındaki bira fabrikasına boruyla bağlı bir ev". Bu şekilde Carlsberg Bohr'a ömür boyu ücretsiz bira sunmuştur.

10- Ernest Rutherford

FİZİKÇİ (1885 - 1962)
Ernest Rutherford, fizik bilimine en çok katkıda bulunmuş insanlardan biridir. Yarı ömürlü radyoaktivite fikrini ortaya atan Rutherford bir kimyasal elementin diğer bir kimyasal elemente dönüşmesininde radyoaktivitenin rolünü gözler önüne sermiştir. Rutherford "elementlerin disentegrasyonu" hakkındaki çalışmalarından dolayı 1908 yılında Nobel ödülüne layık görülmüştür. Rutherford daha sonraları Cambridge Üniversitesindeki Cavendish laboratuvarının direktörü olmuştur ve liderliğini yaptığı James Chadwick de 1932'de nötronu keşfetmiştir. 

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.