• Diğer adı III. Vlad'dır. Fatih Sultan Mehmed'in çocukluk arkadaşı olan bir devşirmedir.
  Bu kişinin önemi Kont Drakula'nın tam olarak da bu adam olmasıdır.
  Babasının adı II. Vlad diğer adı ise Drakul'dur bu nedenle kendisine de Dracul'un oğlu anlamına gelen Druculea denmiştir. Buradan da Drakula türemiştir.
  Osmanlı sarayında rehin tutulan bu vatandaş daha sonradan Fatih Sultan Mehmed'in aracılığyla Eflak Beyliğine gönderilmiştir. Burada vali olan Drakula, Osmanlı sayesinde tekrar ele geçirilen ülkesine geri döndüğünde Osmanlıya sadık kalacağına söz vermişti. Fakat kanı bozuk arkadaş gidip oradaki milliyetçilik akımından etkilendi. "Sen Drakul'un oğlusun bu topraklar senin kendine gel milletine sahip çık" sesilerine ayak uyduran Drakula, gizliden Macaristan ile anlaşma yaptı ve Osmanlı'ya karşı savaştı.
  1459 yılındanda Osmanlıya vergi ödemeyi reddetti sonra da Karadenize kadar ilerledi. 20 binden fazla Osmanlı askerini öldürdü.
  Kazıklı namını ise burada aldı. 20 binden fazla Osmanlı askerine kazığa geçirerek öldürdü.
  Kazığa geçirdiği kişilerin kanlarını da daha sonra şarap kadehinde içtiği söylenince hakkında vampir olduğu iddiaları çıktı.
  Öyle bir psikopattı ki 5 km boyunca Eflağın girişine kazıklar çaktırtıp öldürülenleri kazıktan çıkarmadı. Eflağa girmek isteyen askerler bu kazıkların arasından geçmek zorunda kalıyordu ve 5 km boyunca bu manzarayı gören askerlerin psikolojisi allak bullak oluyor kendilerini korku basıyordu.
  Drakula bir ara Fatih Sultan Mehmet'i de zehirlemek istedi ama başarılı olamadı.
  1462'de Eflak yeniden Osmanlı'nın himayesine girdi bu sırada Drakula topuk yaparak Macaristan'a kaçtı oradan yardım istedi, o dönem Osmanlı'yı tanıyan macaristan yardım talebini kabul etmeyince sürgüne gönderildi. 1474'te sürgün dönemi bitti. 76'da yine azdı Eflak'ı ele geçirme planları yaptı. En sonunda da yakalanıp kafası kesildi ve Fatih Sultan Mehmed'e gönderildi.
  Bu vatandaş günümüzdeki Kont Drakuladır işte. Romenlerin kahramanıdır.
 • Ruslar da sever bunu, kahraman olarak görürler.
 • da vinci's demons da vlad ile ilgili bi bölüm vardı unutmadığım bi bölümde "tanrının ademoğlunu cezalandırmak için birçok yöntemi vardır, depremler volkanlar salgınlar be kanserlere gibi fakat bunların daha kötüsü olarak, tanrı moğolları, türkleri ve tatarları yolladı"
 • Psikopatın önde gidenidir. Milliyetçilik akımından sonra içindeki gerçek kini göstermiş. Tarihin daha önce belki de görmediği fiziksel ve psikolojik işkence yöntemleri geliştirmiş ve bunları Osmanlı'ya karşı kullanmıştır.
 • osmanlı hepimizin tarihi kabul; ama tarihi anlatırken osmanlı sanki sadece kucak açmış, yemek yedirmiş, okutup büyütmüş baba gibi anlatılmamalı =) adam sonuçta devşirilmiş belki zorla kaldı belki keyfinden bilinmez de milliyetçilikten etkilenip osmanlıya ayaklanmak kendi halkına göre kahramanlıktır. Savaşlar sırasında işlenen bir çok psikopatlık vardır; bu karakter sadece fazla abartılmış bence.. Gotik sanata esin kaynağı olmuş biridir. Mesela esin kaynakları kuyucu mustafa paşa da olabilirdi

Bu konuda 1 sayfada toplam 5 adet üst yorum vardır.

 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.