Medusa
"karanlığa lanet okumaktansa, bir mum yakmak yeğdir"
En Beğenilen Yazar Sırası
:
18
Toplam Başlık Sayısı
:
3
Toplam Puanı
:
68
Toplam Giri Sayısı
:
35
Bu Ayki Puanı
:
-2
En Aktif Yazar Sırası
:
18
 • yıl dönümünde kubilay

  23 aralık 1930 tarihinde menemen olayında öldürülen Şehit Mustafa fehmi Kubilay' ile birlikte ölenleri 85. yılında saygı ve rahmetle analım. bilinmeyenleri, yanlış bilinenleri aktaralım tarihimizi aydınlatalım.
  Menemen'de devrim şehidi iki bekçi ve Kubilay adına dikilen anıt:
  "İnandılar, dövüştüler, öldüler. Bıraktıkları emanetin bekçisiyiz."
  0 0
 • Sözlük Yazarlarının Yılbaşını Kutlarım

  Tesekkurler hepimiz icin huzur dolu bol paylasimli bilgi dolu bir yil olsun 2016
  0 0
 • yıl dönümünde kubilay

  o günden beri yeşeren filizler maalesef ağaç olup dallanıp budaklandı. harcanan emeğin, verilen canların boşa olmadığını göstermek için inadına bu güzel insanları anmalıyız. görevimiz büyük.
  **
  "Atatürk, Menemen olayına çok kızdı.... Daha sekiz yıl önce Yunan çizmeleri altında inleyen bir ilçede yobazların bu yaptığı ve halktan bazıları tarafından bu sürüye destek verilmesi, Atatürk’ü çileden çıkarmıştı. ..... Atatürk olay sonrasında açıklama yaptı:
  “Büyük ordumuzun kahraman genç subayı ve Cumhuriyet’in idealist öğretmen kadrosunun kıymetli üyesi Kubilay Bey, temiz kanı ile Cumhuriyet’in hayatiyetini tazelemiş ve kuvvetlendirmiştir.”"
  kaynak:http://www.sozcu.com.tr/2015/yazarlar/emin-colasan/irticayi-ve-kubilayin-kesik-basini-unutmayin-3-1015655/
  0 1
 • Demirtaş-Lavrov Görüşmesi

  şimdi türkiye rusya ve çinle ekonomik işbirliği sürecine girmişti. çin, g.kore rusya ve türkiyeden oluşacak olası bir doğu bloku dünya için oldukça ürkütücü bir birlik olurdu. peki rusya ve çin kim? BM güvenlik konseyi daimi üyeleri! rusya ve çin BM de en çok veto hakkını kullanıp diğer daimi üyelerin (abd, ingiltere ve fransa) kararlarını bozan ülkeler. amerika bu tehlikeli yaklaşımları nasıl bozabilirdi? çözüm gayet basit; türkiyeyi avrupa birliğine çekmek. ab ile vize muafiyetine ilişkin sürecin hemen rusya uçaklarının düştüğü haberinden sonra başlaması ne tuhaf değil mi ?
  0 0
 • keşifler her zaman heyecanlı mıydı? radyumdan diş macunu mu?

  tarihte keşifler aslında sandığımız gibi hemen güzel sonuçlar vermemiş; örneğin bir zamanlar eroin, bağımlılıktan kurtarmak, ruhsal hastalıkları tedavi etmek için kullanılırmış; hatta tütün ciğerlere iyi geldiği için sporculara sık sık tavsiye edilmiş. açıkbilim dergisi yazarı ışıl arıcan' ın yazısının bir kısmını aktarıyorum dilerseniz aşağıda linki var detayları okuyabilirsiniz buyrunuz:

  "On sekiz yaşında bir genç olan Mae Kaene, 1924 yılının yaz aylarında pek çok yaşıtı arkadaşının çalıştığı Waterbury Saat Fabrikası’nda işe girmişti. İş oldukça kolay görünüyordu: Kol saati kadranını bir fırça ile karanlıkta parlayan boya ile boyamak. Ücreti de fena sayılmazdı, 40 saatlik haftalık çalışma karşılığı 18 dolar alacak, üstelik de her bir boyadığı saat kadranı başına da ilaveten 8 sent kazanacaktı. Savaş yeni bitmiş, askerlerin cephede, siperlerinde iken taktığı son teknoloji ürünü karanlıkta parlayan saatler moda olmuş, herkes bir Waterbury saati ister olmuştu. Artan talebi karşılamak için Waterbury Saat Fabrikası üretim tesislerini genişletmiş ve el oyalayıcı bu işi üstlenecek çok sayıda 20’li yaştaki genç kızı işe almıştı.
  Karanlıkta parıldayan bu mucizevi boya, çinko bir bileşim karıştırılmış radyoaktif radyum tuzlarından ibaretti.

  ......... Yayılan ışık, çok kuvvetli olmadığından gündüzleri görünmüyor, ancak geceleri parıldayarak saat kadranının görülebilir hale gelmesini sağlıyordu. Düşman tarafından fark edilmeden askerlerin günün hangi saatte olduklarını anlamaya yarayan bu kimyasal karışım, savaşın bitmesiyle lüks evlerde aranan bir dekorasyon malzemesi haline gelmiş, artan talep firmanın hızla büyümesini sağlamıştı.

  Genç Mae, yeni işinden memnun değildi. Arkadaşları, saat kadranını en dikkatli ve muntazam şekilde boyamak için uğraşıyor, boyaya daldırdıkları fırçanın ucunu dudakları yardımıyla sivrileştirip rakamları öyle boyuyorlardı. Oysa Mae, boyanın tadını acı, kıvamını pütürlü ve iğrenç bulduğu için fırçayı ağzına sokarak sivrileştirmek istemiyor, bu da boyadığı saatlerin muntazamlığını bozuyor, boyama hızını azaltıyordu. Arkadaşları mesai sonrasında ellerinde kalan fazla boyayı parlaması için dişlerine, saçlarına sürüyor, tırnaklarını ışıltılı bir manikür için bu boyayla boyuyor, hatta pahalı parfümerilerde satılan radyumlu mucizevi güzellik kremlerine, toniklere paraları yetmediği için yüz ve boyunlarına bu boyaları sürüyorlardı. Oysa Mae boyayı ne tatmak ne de ona dokunmak istiyordu. Birkaç hafta sonra, ustabaşı günde ancak 8 kadran boyayabilen Mae’yi yanına çağırarak başka bir iş bulmasını önerdi, zira diğer işçiler neredeyse 100 saat kadranını bir günde bitirebiliyorlardı. Zaten yaptığı işi sevmemiş olan Mae, bu fırsatı kullanarak kadran boyama işinden istifa ederek aynı şirketin idari ofislerinden birinde memurluk yapmaya başladı.
  Mae işten ayrıldıktan kısa bir süre sonra iş arkadaşları birer birer gizemli hastalıklara yakalanmaya başladı. Ağızlarında yaralar açılıyor, dişleri dökülüyor, çene kemikleri eriyor, pek çoğunda tedaviye yanıt vermeyen derin bir kansızlık baş gösteriyordu. Beş yıldır fabrikada saat boyayan Frances Splettstocher, ağrıyan dişi ve çenesi nedeniyle dişçiye gitmiş, çürükten şüphelenen dişçi, ağrıyan dişi çekerken Frances’in çene kemiği kopmuş ve yanağında kapanmayan bir yara açılmıştı. Pek çok başka mesai arkadaşı da benzer dertlerden muzdaripti; çene kemikleri veya diğer kemikleri eriyor, durduk yerde kırılıyor, parçalanıyor veya tümöre dönüşüyordu.
  1924 yılı sonunda, fabrika işçilerinin yedisi bu gizemli hastalık nedeniyle ölmüştü bile. Artan ölüm ve hastalık vakaları dikkatleri çekmesine rağmen, kimse 19. yüzyılın mucizevi buluşu olan radyoaktif radyumun bu gizemli hastalıkların nedeni olduğuna inanmıyordu.
  ...........Çoğu kimse, bu denli yüksek enerji içeren bir maddenin mutlaka müthiş güçleri olacağında hemfikirdi. Hatta Pierre Curie, koluna 10 saat boyunca bir parça radyum bağladıktan sonra kolunda yanık olduğunu fark edince bu maddenin mutlaka kansere iyi geleceğine kanaat getirmişti. Tüm Avrupa ve ardından Amerika’yı bir radyum çılgınlığı sardı. Pek çok firma, el birliği ile güzellik kremlerinden diş macunlarına, çukulatadan boğaz pastillerine kadar radyum içeren ürünler satmaya başladı. Bu firmaların iddiasına göre radyum siyatiğe, lumbagoya, gut hastalığına, romatizmaya, hipertansiyona, kansere, körlüğe…. kısaca aklınıza ne gelirse, tüm hastalıklara iyi geliyordu. Radyum içeren su damacanaları şifa niyetine evlere girdi, kaplıcalarda radyum tuzu kullanılmaya başladı. .."

  ***
  ışıl arıcan, "radyum kızları"
  http://www.acikbilim.com/2014/12/dosyalar/radyum-kizlari.html
  (kaynak belirtmeden paylaşmayalım emeğe saygı. atıf koşulları için bkz. http://www.acikbilim.com/kullanim-izinleri)

  0 3
 • sözlükteki yazarların oldukça kaliteli olması

  sosyal medyada hiç aktif olmadım ta ki şu siteyi okuyana kadar. genelde pasif takipçiyimdir nedense yazarların yorumlarla bezeli harika paylaşımlarını okuyunca aktif katılımcı olmaya karar verdim. iyi ki varsınız efenim=)
  her zaman sevdiğim bir söz vardır: küçük insanlar, insanlarla; orta insanlar, olaylarla; büyük insanlar ise fikirlerle uğraşırmış.. fikirlerimiz bol olsun =)
  0 1
 • güldüren tarih

  hep ciddi tartışmalara konu olan tarihi mevzulara biraz da umut sarıkaya vb. karikatüristlerin gözüyle bakalım=)
  0 1
 • güldüren tarih  gehen gehen =)
  0 0
 • tarihiolaylar muhabbet

  benim de sınavlar başlıyor iki hafta yoğunluk olacak çok fazla güzel şey yazmayın oyalanın o arada=)
  0 0
 • tarihiolaylar muhabbet

  ben de sınavlardan sonra türk hukuk tarihinden seçmeler sunayım elimde güzel kaynaklar var.
  0 0
 • İdam Cezası Gelmeli Mi?

  idam cezası uygulamak için öncelikle şunu sormalısınız ya idam edilecek kişi gerçekten haklıysa? telafisi mümkün olmayan cezalar artık modern ceza hukukunda düşünülmez. gerçekten devlet özellikle türkiye de suç işlemeyi önleyici cezaları (tehlike suçları) daha çok kendine karşı işlenen suçlarda kabul etmiştir ki bundan şunu anlıyoruz yasama kendine karşı gelen; meşru, meşru olmayan tüm isyanı yok etmek için herkesi idam ederse ne olur? ya bir gün siz de devletin bölünmezliği ile suçlanıp yargılanırsanız; yetkililer delilleri kendilerine göre yaratıp size işkence yaparsa bunu kim önler?
  cezalar tek başına bununla mücadele edemez, çünkü ilk yaptırım toplumdan gelir! eğer küçücük yaşta çocukları evlendirmeyi; kadına had bildirmek için dövmeyi; rüşvet verip iş kolaylaştırmayı; sırf farklı konuştuğu için öldürmeyi kabul edersek devlet ne yapsın ?
  0 0
 • Gelmiş Geçmiş En Büyük Vatan Hainleri

  @luzinmayrilicin şeyh bedreddin doğuda isyan çıkarmadı sanırım şeyh saidle karıştırıyorsun çünkü karaburun aşığı biri olarak şeyh bedreddinin bende önemi büyüktür. izmirin karaburun ilçesinde başlamıştır isyanı. ayrıca bu bir halk hareketidir. meşru hükümete olan isyan başarılı olsaydı belki kahramandı diyecektik keza atatürk de dönemi içerisinde bir halk hareketi başlatmış başarılı olmuş biridir.

  yalnız şu haindi dönekti tembeldi şişkoydu gibi nitelendirmeler bence tarih bilimine hiç bir katkısı olmayan ifadelerdir yani direkt olarak tarihimizi aydınlatmak istiyorsak şayet bu ifadeler yerine doğru soruları sormakta hepimize katkı sağlar diye düşünüyorum.
  0 0
 • Yeni oyun sırası Türkiye'de

  dışa karşı birlik olmak sorun değil; düşmanı tanır, bilirsiniz ve milletinizi savunursunuz. sorun şu ki içeride olan dıştakileri bilmiyoruz. dışarıdakilerin içeride oynattığı kuklalar, sinsi politikaları göremediğimiz için dağılıyoruz. birileri ışık açsa diye bekliyoruz; ama vakit geçiyor bilmiyoruz...
  0 0
 • son sultan vahidettin'in kaçışı

  bir devletin kim tarafından yönetileceği, kişinin nasıl meşru hükümdar olacağı aslında doğrudan Kuran' da düzenlenmemiştir. bazı hükümler boş bırakılmış; toplumun ihtiyaçlarına göre bunlar dönemin hukukçularıyla doldurulmuştur. sünni olsun şii olsun bir çok mezhep, halifenin unsurlarında kesin bir hükme varamamışlardır. özellikle sonraki dönemlerde halifeliğin nesebe dayalı olması ve kureyş kabilesinden olmayanların bu yolla halife olmalarını kabul etmemişlerdir. özetle islam toplumları, osmanlı padişahlarının halifeliğine saygı duymamış ama refah seviyesi yüksekken ve osmanlı güçlü bir imparatorlukken tabi ki karşı çıkmamışlardır. halifelik makamı nedense osmanlı' nın zayıfladığı, milli birlik egemenlik, fikirlerinin toplumca benimsendiği dönemde birden değerli hale gelmiş; ingiltere duruma el koyup, osmanlıda başlayan milliyetçiliğin karşısına daha yüce olan dini bir otoriteyi koymak istemiştir. oyunlar tutmayınca vahdettin de ülkesini ingiliz gemisiyle terk etmiştir. kullanan da kullanılan da razıyken hala neyi savunuyorsunuz ki ?
  0 0
 • yardımmmmm please!!!

  tartışmaya katılıp bilgi veren herkesi silmek miii =) düşünce ve fikir açıklama özgürlüğü hiç bir şekilde sınırlanmamalıdır. artı böyle bir siteye girip fikir beyan etme hakkını kullanan herkes, düşüncelerine yönelik eleştirilere de herkesten fazla katlanma yükümlülüğü altına girer. doğal olarak bir hak beraberinde yük de getirir ki yetişkin insanlar hakaret etmeden fikirlerini paylaşmayı, karşılıklı hak ve yükümlülüklere uymayı zımnen dahi olsa taahhüt ederler. silmeyi, susturmayı düşünmek ne demek ola ?
  0 0
 • Demirtaş-Lavrov Görüşmesi

  * hükümetin başkanlık söylemlerinden sonra terörün ayyuka çıkması
  * demirtaşın üniter yapıya olan söylemleri
  * nota gönderip uyarmak, uluslararası krizi barışçıl yollarla kurmak yerine direkt uçak düşürmek
  * rusya gibi bir ülkeyle diplomatik krize sebep olmak
  * bunların tesadüf olduğunu düşünüp hükümeti haklı bulmak alt mesajları okuyamayıp en güçlü ordu bizde demek ama dünyanın 3. en büyük ordusu ege ordu komutanlığının parçalandığını görememek
  gerçekten kör olduğumuz anlamına gelir. başkanlık sistemi zaten yarı başkanlık uygulanan ülkemizde, bir sorun gibi görülmese de büyük bir tehlikedir. üniter yapıyı bozmak için harika bir sistemdir.
  atatürk' ün üniter yapıyı her fırsatta korumayı amaçlaması bu büyük tehlikeyi gördüğündendir. şimdi şu anda o büyük öngörüleri tekrar incelemekte fayda var. tarih bize dersler verir ödevimizi yapıp yapmadığımız bugünlerde anlaşılır.
  1 0
 • güldüren tarih  bakunin de nasibini almış =)
  0 1
 • Mavi Marmara

  @machiavelli @insearchofsunrise elbette sivil insanların öldürülmesinin hiçbir açıklaması olamaz ancak konuya bir de şuradan bakın. bir ülkenin karasuları o ülkenin egemenliği altındadır ve o devlet sizi daha sınırlarına gelmeden uyarmış üstelik kesinlikle girişlerine onay vermediğini defalarca nota göndererek bildirmişken siz o ülkeye girmeye kalkarsanız;hem de çoluk çocuk barış getiriyoruz diye giderseniz burada ben o çocukları götüreni de vuran kadar hatalı bulurum. israilin hukuku kendine yorumlama şekli ortadayken, kimseyi dinlemezken siz nasıl sınırlarına meydan okuyarak girmeye kalkarsınız ki? yardım götürüyorum diyen o insanlar kim? bugün rusya da bizim sınırlarımızı ihlal ettiğinde direkt uçakları vurduğumuzda kendi devletimizi haklı görüyorsak israil de sınırlarını kontrol etmede haklıdır; çünkü sınırlar kendi egemenliği altındadır.
  öte yandan olayın tartışılan noktası ise açık denizde meşru müdafaa hakkı ile bm deniz hukuku sözleşmesine taraf olan israilin hukuki sorumluluğudur. israil meşru müdafaa deyip sınırı epey aşmıştır. insanları öldürmeden sınırlarını koruyacak önlemler alması gerekirken öldürmesi tabi ki insanlık dışıdır.
  konu hakkında düzenlenen bm palmer raporu da ayrı olay olmuştur. raporun detaylı çalışması için bkz: http://www.ciaonet.org/attachments/21129/uploads

  olaydan sonra epey komplo teorileri çoğaldı; israile gemide silah olduğu vb. yönünde bilgiler verilmiş; olay aslında başka örgütlerce hazırlanmış bir kurguymuş vs. vs. yazıldı çizildi ama ölen insanlar öldüğüyle kaldı her zaman ki gibi.
  0 0
 • Bobby Fischer

  @acapella boby fischer against the world belgeselini izlemediysen şiddetle tavsiye ederim. kendisi hakkında çekilmiş ilk belgesel.
  http://unutulmazfilmler.co/bobby-fischer-against-the-world-bobby-fisher-dunyaya-karsi.html
  0 0
 • film tavsiyesi

  @machiavelli tarzını modunu yazmamışsın sinema derya deniz ne arasan bulursun; bunuel izle, tarkovsky izle derim sonra en okkali küfrü yeme ihtimali de var =) son zamanlarda izlediklerimden önerim;
  *la cara oculta (farklı bir gerilim; fantastik değil ve işin ilginci o kısmı bence).
  * ex-machina (yapay zeka sizin sandığınız gibi değil kardeşim durağan ama sonu harika)

  eğer konuların hep aynı olmasından sıkılmışsan o zaman anime ve manga dünyasına hazırsın demektir. mesela;
  * steins' gate (mikrodalgadan zaman makinesi yapan tipler ama konu epey kafa patlatmalık ilk 7 bölüm anca oturur filmi de çekildi sonradan),
  *death note (japonyanın en başarılı en hırslı liseli gencimiz, bir gün bir defter bulur; defterde sayfaya yazılan ismin bir kaç saniyede öleceğini yazmaktadır tabi ki inanmaz ama denemekten zarar gelmez der vee gerisi süper bir örgü hiç açık yok senaryoda ben bulamadım uyarım sakın ola 2. sezonu izlemeyin) ,
  *ghost in the shell ( matrix filminin esin kaynaklarındandır; yapay zekaya ilişkin tüm bilimsel gelişmelerden hareketle şekillenmiş harika bir seri ne arasan var o dünyada)
  0 0
 1. Yeni Konu Ekleme

  Bu alana yazacağınız yazı sizin konu başlığınız olacaktır. Eğer konunuz var ise listelenecek, eğer konunuz yok ise yeni konu ekleme sayfasına yönlendirileceksiniz. Konu başlığınızı yazdıktan sonra ileri butonuna yada enter butonuna basınız.

 2. Arama Butonu

  Arama butonuna basarak sayfaya yönlendirileceksiniz.