Charlie Chaplin CV

OYUNCU, YÖNETMEN, KOMEDYEN, SENARİST (1889 - 1977)
Yaratmış olduğu "Şarlo" karakteriyle eşsiz bir oyunculuk sergileyen Charlie Chaplin, aynı zamanda usta bir yönetmen ve komedyendir.

İsim Soyisim : Charles Spencer Chaplin
Adresi : Corsier-sur-Vevey, İsviçre
Doğum Tarihi : 16 Nisan 1889
Doğum Yeri : Londra, İngiltere
Ölüm Tarihi : 25 Aralık 1977
Ölüm Yeri : Corsier-sur-Vevey, Vaud, İsviçre
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  İlk Eğitim
  İngiltere (- 1896)
  Charlie Chaplin, aktör bir baba ile müzikhollerde ve çeşitli tiyatrolarda çalışan bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Fakat alkol bağımlısı olan babasını on iki yaşında iken kaybetmiştir. Annesi ise bir zaman sonra akıl sağlığını yitirmiş ve hastaneye yatırılmıştır. Chaplin ve kız kardeşinin bu şartlar altında eğitimden çok paraya ihtiyaçları olmuştur. Bu yüzden Chaplin, eğitim görememiş yedi yaşında itibaren kız kardeşiyle birlikte çalışmaya başlamıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Çocuk İşçi
  İngiltere (1896 - 1897)
  Chaplin, ailesinin sıkıntılı döneminden dolayı oldukça geçim sıkıntısı çekmiştir. Bundan dolayı Chaplin, bir süre çocuk ıslahevinde çalışmıştır.
  Çocuk Oyuncu
  İngiltere (1897 - 1906)
  Chaplin, annesinin eski tiyatro arkadaşlarıyla iletişim sağlamasıyla 1897 yılında "Eight Lancashire Lads" adlı tahta ayakkabılarla dans edilen bir tiyatro topluluğuna dahil olmuştur. Chaplin'in oyunculuk kariyeri bu andan itibaren başlamış 1899 ve 1900 yılları arasında Büyük Britanya'nın bütün müzik salonlarını gezmiştir. Chaplin bir süre sonra dans grubundan artık memnun olmamaya başlamış ve dans oyunculuğu yerine komedi oyunculuğuna geçiş yapmak istemiştir.
  Komedyen Oyuncu
  Casey Circus Komedi Topluluğu (1906 - 1907)
  Chaplin, bu grupta komedi dalında oyunlarda oynamış ve bir çok turnelere katılmıştır. Komedi türünde izleyenlerin dikkatini oldukça fazla çekmiş 1907'nin Temmuz ayına kadar turneleri devam etmiştir. Bu dönemde 18 yaşını tamamlamış olan Chaplin artık komedi oyuncusu olarak anılmaya başlanmıştır.
  Komedyen Oyuncu
  Fred Karno Pandomim Topluluğu, İngiltere, ABD (1908 - 1913)
  Chaplin Fred Karno Pandomim Topluluğu ile birlikte bir çok turneye katılmış ve oynamış olduğu "Jimmy the Fearless" adlı oyunla birlikte popülerliği yakalamıştır. 1912 yılına kadar turneleri devam etmiş oyun Amerika'da dahi sahnelenmiştir. Chaplin'in adı artık uluslararası alanda konuşulmaya başlanmıştır.
  Sinema Oyuncusu
  Keystone Studios, New York Motion Picture Company, ABD (1913 - 1914)
  Chaplin'e, 1913 yılında ABD'den haftada 150 $ ödemeli bir teklif gelmiştir. Chaplin gelen teklifi kabul etmiş ve New York Motion Picture Company ile bir yıllık sözleşme imzalamıştır. Bu şirkette iken rol aldığı uzun metrajlı filmler "Edgar English" ve "Making a Living" olmuştur. Keystone Stüdyo'larında göründüğü filmleri ise; Kid Auto Races at Venice, Between Showers, A Film Johnnie, His Favorite Pastime ve Tillie's Punctured Romance'dır.
  Oyuncu, Yönetmen ve Senarist
  Essanay Film Manufacturing Company, ABD (1915 - 1916)
  Chaplin, New York Motion Picture Company'dan sonra Essanay Film Manufacturing Company ile anlaşmıştır. Chaplin burada bulunurken hem oyunculuk yapmış, hem film yazmış hem de yönetmenlik yapmıştır. Bu filmler ise şunlardır; A Night Out, The Champion, The Tramp, Work, A Woman, The Bank, Triple Trouble ve Police'dır.
  Oyuncu, Yönetmen ve Senarist
  Mutual Film Corporation, ABD (1916 - 1917)
  Chaplin 1916 - 1917 yılları arasında Mutual Film Corporation ile anlaşmıştır. Buradaki filmleri ise; The Floorwalker, The Vagabond, The Pawnshop, The Count, The Cure ve The Adventurer olmuştur.
  Şirket Kurucusu
  First National Exhibitors, ABD (1918 - 1967)
  Chaplin, artık bir yıldızdır ve bağımsızlığını kazanmıştır. 1918 yılında kendi yapım şirketi First National Exhibitors'ı kurmuştur. Buradaki yapmış olduğu filmler ise; A Dog's Life, The Bond, The Kid, Pay Day, The Pilgrim, Sunnyside ve The Idle Class'dır. Chaplin daha sonra United Artists Corporation adı altında filmlerini yayınlamıştır. Burada üretmiş olduğu filmlerin besteleri de Chaplin'e aittir. 1928 yılında yayınlamış olduğu "Circus" sessiz filminde 70 dakika boyunca boyunca palyaço rolü oynamıştır. Bu film sessiz filmler arasında en çok gişe hasılatı yapan filmlerden birisi olmuştur. Chaplin'in en önemli filmlerinden bir tanesi de "Büyük Dikdatör" filmidir. Bu filmde Nazi Almanya'sını ağır eleştirmiş olan Chaplin'e ABD hükümeti tarafından uyarı gelmiş ve tepki gösterilmiştir. Bunun akabinde sanatçı İsviçre'ye taşınma kararı almıştır. Chaplin ABD'ye 1967 yılında en son rol aldığı film "A Countess from Hong Kong" için gitmiştir. Sanatçının 1970'lerden sonra sağlık durumu bozulmaya başlamış 25 Aralık 1977'de Vevey'deki evinde hayata gözlerini yummuştur. Chaplin'in naaşı 1 Mart 1978'de bir grup fidyeci tarafından ailesine şantaj yapmak için kaçırılmıştır. 11 hafta sonra bulunan naaşı tekrar mezarına koyulmuştur.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  Akademi Onur Ödülü (Sirk)
  Akademi Ödülleri 1972, 1929
   
  En İyi Film Müziği Oscarı (Sahne Işıkları)
  Akademi Ödülleri 1973
   
  BAFTA Akademi Bağlılık Ödülü
  BAFTA Ödülleri 1976
   
  Amerikan Yönetmenler Birliği Yaşam Boyu Onur Üyesi Ödülü
  Amerikan Yönetmenler Birliği 1974
   
  New York Film Eleştirmenleri Birliği En iyi Erkek Oyuncu Ödülü
  (Büyük Dikdatör)
  ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği 1940
   
  Kinema Junpo En İyi Film Ödülü
  Kinema Junpo Ödülü 1925
   
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  My Life in Pictures Kitap 1974
  My Autobiography Kitap 1964
 • YÖNETTİĞİ ESERLER
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Hong Kong'lu Kontes
  Film 1967
  The Chaplin Revue
  Film 1959
  A King in New York
  Film 1957
  Sahne Işıkları
  Film 1952
  Monsieur Verdoux
  Film 1947
  The Chaplin Cavalcade
  Film 1941
  The Charlie Chaplin Festival
  Film 1941
  Sarlo Diktatör
  Film 1940
  Charlie Chaplin Carnival
  Film 1938
  Asri Zamanlar
  Film 1936
  Şehir Işıkları
  Film 1931
  Sirk
  Film 1928
  Altına Hücum
  Film 1925
  A Woman of Paris: A Drama of Fate
  Film 1923
  Şarlo Asker
  Film 1918
  Chase Me Charlie
  Film 1918
 • NİYET MEKTUBU
  "Dünya herkese yetecek büyüklükte. Onun için, başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun."
  "Hayat dar alanda trajedi, geniş açıda komedidir."
  "Neden olmasın? Ne de olsa kendi malı". (Tanrı ruhunu affetsin diyen papaza cevabı)
  "Ayna benim en iyi arkadaşımdır. Çünkü ben ağladığımda, o asla gülmez."
  "İnsanlar ölmeyi bildikleri sürece özgürlük yok olmayacaktır. Hayatta beni mutsuz edebilecek en büyük şey, lükse alışmaktır."

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.