Marco Polo CV

KAŞİF, TÜCCAR (1254 - 1324)
Venedik Tüccarı Marco Polo 1271 ve 1295 yılları arasında Avrupa'dan Asya'ya seyahat etmiştir. Marco Polo'nun Seyahatleri adlı kitabında seyahati sırasında yaşadıklarını anlatmıştır.

İsim Soyisim : Marco Polo
Adresi : Bilinmiyor
Doğum Tarihi : 15 Eylül 1254
Doğum Yeri : Venedik, İtalya
Ölüm Tarihi : 8 Ocak 1324 
Ölüm Yeri : Venedik, İtalya
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  İlk Eğitim
  Marco Polo'nun babası Nicolo çok prestijli ve büyük bir tüccardı. Genellikle Yakın Doğu ile ticaret yapan Nicolo ve kardeşi şimdiki İstanbul olan Konstantinopolis'te yaşamışlardır. Ailesini Venedik'te bırakan Nicolo ve kardeşi Matteo Marco'yu hiç görmemişlerdir. Marco'ya annesi bakmıştır. Gelecek politik tehlikeyi erkenden gören Nicolo ve kardeşi mal varlıklarını mücevhere dönüştürerek 1260'da bölgeyi terketmiş ve Asya'ya geçmişlerdir. O sırada Yunan Hanedanlığı'nın kurucusu Moğol İmparatoru Kubilay Han ile tanışmışlardır. 1261'de Nicolo'nun ön gördüğü şey gerçekleşmiş ve İznik İmparatorlu'ğunun hükümdarı 8. Michael Palaiologos Konstantinopolis'i fethetmiştir. Konstantinopolis'teki Venedik bölgesini yerle bir etmiş Doğu Roma İmparatorluğu'nu tekrar kurmuştur. Yakalanan Venedik'li vatandaşlarda kör edilmiş, kaçmaya çalışanların bir kısmı mülteci gemilerinde yakalanarak gemiler batırılmıştır. Nicolo, Marco'yu annesine teslim etmiş ve Marco'yu hiç görmemiş durumdadır. Marco Polo'nun annesi hayatını kaybetmiştir. Marco Polo'yu teyzesi ve eniştesi büyütmüştür. İyi bir eğitim alan Marco, tüccarlıkla ilgili terimleri, yabancı para birimlerini, kargo gemileriyle ilgili düzenleme yapmayı öğrenmiştir. 1269 yılında Nicolo ve Matteo ilk defa Venedik'e ailesini ziyarete gelmiştir. Marco ile ilk defa tanışan baba Nicolo, Asya'ya yerleşmiş ve Marco'ya hikayelerini anlatmıştır. Daha sonra babası ve amcası 1291'de Marco Polo'yu da yanlarına alarak Asya'ya turuna çıkmışlardır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Özel Elçi
  Asya (1271 - 1295)
  Babası ve amcasıyla Asya'ya giden Marco, 24000 km'yi dolaşmıştır. Kubilay Han'ın yanına giderken dağları aşmışlar, çölleri geçmişlerdir. Büyük zorluklar yaşayan Nicolo, Matteo ve Marco 4 yıllık seyahatin sonunda günümüz Çin'ine ulaşmışlardır. Marco Polo daha sonra geçirdiği seyahati yazıya dökmüştür. Kubilay Han dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ordusuna sahipti ve milyonlarca kilometre kareye hükmediyordu. Kubilay Han, Marco'yu da çok sevmiş ve onu özel elçisi ilan etmiştir. Kendisini daha Avrupalıların keşfedememiş olduğu Maynmar, Tibet, Hindistan gibi uzak Asya topraklarına göndermiştir.
  Vali
  Şehir Valisi, Çin
  Gün geçtikçe Marco Polo daha üst mevkilere taşınmıştır. Çin şehirlerinden birine vali olarak atanmıştır.
  Vergi Denetmeni
  Yanzhou Şehri, Çin
  Valilik görevinden sonra da Kubilay Han, Marco'yu Privy Konsül'ünün memuru yapmıştır. Polo, o dönem Yanzhou şehrinin vergi denetmeni olarak da görev yapıyordu. Kubilay Han'ın emrindeki 20 yıllık hizmetten sonra Venedik'e dönme zamanı olduğunu düşünen Polo'ların bu isteği Kubilay Han tarafından hoş karşılanmamıştır. En sonunda ikna olan Han, tek bir şartla onların dönmesine izin vereceğini söylemiştir: "Mongol Prensesini, Pers İmparatorluğuna kadar götüreceksiniz". Prenses Pers Prensiyle evlenecekti. Çok zor şartlarda gemicilerle ve mürettebatla yola çıkan ekip birçok hayat kaybı yaşamıştır. Yolcular karaya çıktıklarında Pololar ve Prenses sağ kalmıştır fakat birçok kişi ölmüştür. 2 yıllık yolculuk sonunda Pololar Prenses'i teslim etmiş ve Venedik'e ulaşmışlardır. Venedik'e büyük bir servetle dönmüşlerdir.
  Komutan
  Cenova Savaşı
  Marco Venedik'e döndükten birkaç yıl sonra, Cenova Savaşı'nda gemi komuta etmiştir. Ve Cenovalılar tarafından yakalanarak hapse atılmıştır. Burada yazar arkadaşı Rustichello ile tanışmış ve ikili yakın arkadaş olmuşlardır.
  Yazar
  Marco Polo'nun Seyahatleri
  Marco, Asya seyahatlerini, yaşadıklarını ve başardıklarını Rustichello'ya anlatmıştır. Bu anlatılanlar yazıya dönmüş ve "The Description of the World" (Dünyanın Tanımı) adlı kitabı yayınlanmıştır. Daha sonra bu kitabın ismi "The Travels of Marco Polo" (Marco Polo'nun Seyahatleri) olarak değiştirilmiştir. Marco Polo 1299'da hapisten çıktığında bu kitap sayesinde artık bir ünlü olmuştur. Kitap Fransızca'ya, İtalyanca'ya ve Latinceye çevrilip basılmış Avrupa'daki en popüler kitap haline gelmiştir. Fakat yalnızca küçük bir kesim bu hikayelere inanmış birçoğu bu hikayeler için sadece bir kurgudan ibaret tanımlaması yapmıştır. Bu bilinmezlik hala tarihçiler arasında bir tartışma konusudur fakat Marco Polo'nun Moğol İmparatorluğu ve Asya hakkında kitapta anlattıkları da göz ardı edilememektedir. O dönemde keşfedilmemiş yerler hakkında bu kadar bilgi sahibi olması Marco Polo'nun anlattıklarının gerçek olduğunu düşündürtmektedir. Polo, hapisten çıktıktan sonra Venedik'e dönmüş ve evlenmiştir. 3 kız çocuğu büyüten Marco, aile bütçesini yönetmiştir. 8 Ocak 1324'te Marco Polo, Venedik'teki evinde hayatını kaybetmiştir. Ölmeden hemen önce arkadaşları ve hayranları kitaptaki hikayelerin yalan olduğunu kabul etmesi için Marco'yu zorlamışlardır fakat Marco Polo onlara "Gördüklerimin yarısını bile anlatmadım." demiştir.
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Marco Polo'nun Seyahatleri Yazılı Eser
 • NİYET MEKTUBU
  "Kimse bana inanmayacağı için, gördüklerimin yarısını bile anlatmadım."

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.