Niccolò Machiavelli CV

DİPLOMAT, YAZAR (1469 - 1527)
İtalyan diplomat Machiavelli'nin en bilinen eseri "Prens"dir. Prens kitabı Makyevelizm akımını başlatmış ve Machiavelli'yi "Modern Politik Teorinin Kurucusu" yapmıştır.

İsim Soyisim : Niccolò di Bernardo dei Machiavelli
Adresi : Basilica di Santa Croce, Floransa, İtalya
Doğum Tarihi : 3 Mayıs 1469
Doğum Yeri : Floransa, İtalya
Ölüm Tarihi : 21 Haziran 1527
Ölüm Yeri : Floransa, İtalya
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Diplomat
  Floransa Cumhuriyeti, İtalya, (1498 - 1512)
  1494 yılında Floransa'yı 60 yıldır yöneten Medici ailesi sürgüne gönderildikten sonra Floransa Cumhuriyeti kurulmuştur. Floransa aristokrasisinden olan Machiavelli aynı yıl diplomat olmuş ve 1512 yılında Medici Ailesi tekrar başa geçene kadar bu görevde hizmet etmiştir. Medici ailesinin tekrar başa geçmesine karşı bir askeri önlem almaya çalışan Machiavelli'nin girişimi başarısız sonuçlanmış ve tutuklanmıştır. Diplomatlık döneminde ün yakalamış olan Machiavelli, hapse atılmış, işkence edilmiş ve politik kariyeri yasaklanmıştır.
  Yazar
  Prens, (1513)
  Machiavelli'nin politikadan uzaklaştırılması bir düşüş dönemi yaşamasına neden olmuştur. Fakat o bu durumu avantaja çevirip, Roma tarihini okuyup politik tezler yazmıştır. Bu konuda en önemli eseri ise Prens adlı kitabıdır. Prens, 1513 yılında yazılmış olmasına rağmen 1532'ye kadar basılamamıştır. Machiavelli'in ölümünden 5 yıl sonra yayınlanmıştır ve en bilinen eseri sayılır. Daha sonra ortaya atılan "Makyavelist Düşünce"nin temelini oluşturur. Machiavelli ömrünün geri kalanını Floransa dışında ufak bir kasabada sefalet içerisinde geçirmiş ve 21 Haziran 1527'de yaşamını yitirmiştir.
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Floransa'da Komplolar ve Karşı Komplolar Tarihi Politik ve Tarihi Eser
  Askerlik ve Savaş Sanatı Politik ve Tarihi Eser (1519 - 1520)
  Titus Livius'un İlk On Yılı Üzerine Söylev Politik ve Tarihi Söylev
  Castruccio Castracani da Luca'nın Yaşamı Roman 1520
  Ritratti delle cose di Francia (Fransa'da dönen işlerin portresi) Politik ve Tarihi Eser 1510
  Ritracto delle cose della Magna (Almanya'da dönen işlerin portresi) Politik ve Tarihi Eser (1508–1512)
  Discorso sopra il riformare lo stato di Firenze (Floransa reformu üzerine söylev) Politik ve Tarihi Söylev 1520
  Sommario delle cose della citta di Lucca  (Lucca şehrinde olanların bir özeti) Politik ve Tarihi Eser 1520
  Istorie Florentine (Florentine Histories) Politik ve Tarihi Eser (1520–1525)
  La mandragola Edebi Eser
  Altın Eşek Edebi Eser
  Başdiyakoz Belfagor Edebi Eser
  Prens
 • AKIMLARI
  Akım Adı Akımın Başladığı Yer Tarih
  Makyavelizm
  Machiavelli, Prens adlı kitabında bir hükümdarda olması gereken özellikleri ve saltanatın güçlendirilmesi için yapılması gerekenleri anlatmıştır. Machiavelli'nin bu düşünceleri daha sonra "Makyavelizm" akımına dönmüştür. "Machiavelli Prens'te bir hükumdarda olması gerekenin kararlılık olduğunu ve saltanatını kaybetmemek için ne gerekiyorsa yapması gerektiğini savunmuştur. Hükumdarın yönetim biçimini sevmek üzerine değil korku salmak üzerine kurması gerektiğini belirtmiştir. Yine de kendisinden nefret ettirmemesini öğütlemiştir. İdeal liderin özelliklerini şu şekilde tanımlamıştır:
  Özellikle Antik Roma'dan büyük liderleri kendine örnek almak
  Halka, halkın yaşam kalitesini yükseltmek için hükumetin ne kadar gerekli olduğunu göstermek
  Savaş sanatına hakim olmak.
  Var olan acımasızlığın ve ahlaksızlığın gücü ve dengeyi koruyabilmek için gerekli olabileceğini göstermek.
  Kaba ve ahlaksız sanılmamak için dindar görünmeye çalışmak. Makyavel, İspanya kralı Ferdinand'ın İtalya'ya dini bahane ederek saldırmasını över.
  Gerektiği yerde öğüt ve tavsiye dinleyecek kadar erdemli olmak."
 • GÖRÜŞLERİ
  Görüşün Adı
  Virtu ve Fortuna (Yetenek ve Şans)
  Machiavelli "Virtu"nun önemine dikkat çeker. Virtu; insanların kendi kararları doğrultusunda harekete geçirebilecekleri güç, kuvvet veya şahsi meziyetleridir. Ona göre şansla başa gelmiş bir insan eğer virtusu yoksa başta kalamaz. Virtu hükümdarlığın ön şartlarından birisidir.
  Ordu
  Machiavelli'ye göre ordu virtunun önemli bir parçasıdır. Ordusu ve yasaları sağlam olan bir devlet ayakta kalabilir. Fakat güçlü bir ordu olmadan yasalar da tek başına birer hiçtir.
  Halk ve Seçkinler
  Machiavelli'nin en çok tartışılan görüşü budur. Machiavelli, iyi bir hükumdarlık için halkın kandırılabileceğini savunur.
  Din
  Machiavelli, iyi bir iktadarın dini kullanması gerektiğini savunur. İnsanlar dini sorgulamazlar ve din insanları bir araya getirir. Bu nedenle dini kullanan iktidara halkın itaati artar. Machiavelli'ye göre kilise devlete bağlı hale getirilmelidir.
 • NİYET MEKTUBU
  "Adalet daima güçlüden yanadır."
  "İnsanlara ya iyi davranınız ya da onları ayaklarınızın altında eziniz. Çünkü az incindiklerinde intikam peşine düşebilirler, daha fazlasındaysa bunu akıllarına bile getiremezler."
  "Eğer bir adama zarar verilecekse bu öyle şiddetli yapılmalıdır ki, sonradan intikamından korkmak gerekmesin."
  "Amaca giden her yol mubahtır."
 • FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.