Gelmiş Geçmiş En İyi 15 Savaş Filmi

Filmler bizi en etkileyen sanat dallarından birisidir. Bazen bir film izleriz 2 saatte tüm bir tarihe tanıklık etmiş, o duyguyu yaşamış oluruz. Günlerce de etkisinden çıkamayız.

Filmler bize bilinmeyenleri en kısa zamanda anlatan ve en önemli zevkli bir şekilde idrak ettiren ürünlerdir. Bu nedenle filmler bazen en iyi arkadaşlarımızdır.

Fakat her zaman her film bize istediğimizi vermeyebilir. Ya tarihi doğru anlatmıyordur ya da akıcı değildir. Bu nedenle özellikle tarih filmlerinde duygu geçişi, efektler, konu ve gdoğru anlatım çok önemlidir. İşte bu noktada sizler için hazırladığımız en iyi 15 savaş filmi devreye giriyor. Aralarında izlemediğiniz varsa mutlaka izleyiniz.

1- Enemy at the Gates (Kapıdaki Düşman)

Imdb Puanı: 7,6
Filmde gerçekleşen zaman Rus ve Nazi askerlerinin kıyasıya savaştığı Stalingrad savaşıdır. Filmde Sovyet keskin nişancı Vassili Zaitsev ve onun rakibi olan Alman keskin nişancı Erwin König'in kıyasıya mücadelesini anlatmaktadır. Stalingrad savaşı, Nazilerin Rusya'ya saldırdığı Barbarossa Harekatı'nın en önemli kısımlardan birisidir.
Jean-Jacques Annaud yönetmenliğindeki film 2001 yapımıdır.

2- Gone With The Wind (Rüzgar Gibi Geçti)

Imdb Puanı: 8,2
Amerikan iç savaşı sırasında geçen film, Güneyli güzel Scarlett O'Hara'nın yapmış olduğu evlilikleri, iç savaş dönemini ve Güneyin yeniden inşaa edilmesi sürecinde zenginlikten fakirliğe düşüşünü, sonra yeniden zenginliğe geçişini anlatır. 
Victor Fleming ve George Cukor yönetmenliğindeki film 1939 yapımıdır.

3- Downfall (Çöküş)

Imdb Puanı: 8,3
Downfall, tarihin en tartışmalı kişisi Adolf Hitler'in İkinci Dünya Savaşını kaybetmesinden başlayıp ölümüne kadar olan süreci anlatan filmdir. Adolf Hitler'in son sekreteri Traudl Junge'ın anlatımıyla ilerlemektedir.
Yönetmenliğini Oliver Hirschbiegel'in yaptığı bu şaheser 2004 yapımıdır.

4- Full Metal Jacket (Ful Metal Ceket)

Imdb Puanı: 8.3
Film, Amerikan askerlerinin Vietnam Savaşına hazırlanma sürecinden savaşın bitimine kadar olan süreci, askerlerin yaşamış olduğu psikolojiyi onların gözünden anlatır. Oldukça derin ve etkileyici bir film olan Full Metal Jacket Stanley Kubrick yönetmenliğindeki 1987 yapımı bir filmdir.

5- Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi)

Imdb Puanı: 8,3 
Film, Naziler tarafından ailesi katledilen bir kızın, Nazi liderlerini bertaraf etmek isteyen bir çete ve Alman sinema oyuncusu aynı zamanda ajan olan bir kadınla kaderlerinin kesişmesini anlatır. Heyecan dolu bir filmdir.
Quentin Tarantino ve Eli Roth yönetmenliğindeki bu film 2009 yapımıdır.

6- Braveheart (Cesur Yürek)

Imdb Puanı: 8,4
Bir dönemin İskoçya'sını ve İngiltere'sini esas alan film, İskoç William Wallace'nin eşinin İngiliz askerleri tarafından tecavüz edilip öldürmesiyle başlar. William Wallace'nin yaşamış olduğu bu acı İskoçya tarihinde yeni bir dönem başlatır. Ve o meşhur söz söylenir "Freedom" (Özgürlük)
Mel Gibson'ın yönetmenliğindeki bu film 1995 yapımıdır.

7- Das Boot (Mukaddes Vazife)

Imdb Puanı: 8,4
II. Dünya savaşı sırasında Alman deniz altısı içerisindeki mürettebatının psikolojik bozukluklarını (sıkıntı, küfür ve sonrasında gelen terör) durumlarını esas almıştır. Film yaklaşık 3,5 saat sürmektedir.
Yönetmenliğini Wolfgang Petersen'in yaptığı film 1981 yapımıdır.

8- Apocalypse Now (Kıyamet)

Imdb Puanı: 8.5
Vietnam savaşı sırasında Kaptan Willard zorlu bir suikast için Komboçya'ya gönderilir. Görev yerel bir kabilenin içerisinde kendisini Tanrılaştırmış bir firari albaya suikast düzenlemektir.
Marlon Brando'nun yer aldığı bir filmdir. Ve tarihin en iyi filmleri arasında gösterilir. Yönetmenliğini Francis Ford Capolla'nın yaptığı film 1979 yapımıdır.

9- Galdiator (Galdyatör)

Imdb Puanı: 8.5
Galdyatör tüm zamanların en çok izlenmiş filmlerinden birisidir. Russell Crowe'un tüm dünyaca tanınmasını sağlamıştır.
Romalı bir generale ihanet edilip ailesi bir hükümdarın şımarık oğlu tarafından katledilince, General intikamını almak için galdyatör olarak Roma'ya geri döner.
Yönetmenliğini Ridley Scott'ın yaptığı film 200 yapımıdır.

10- Paths Of Glory (Zafer Yolları)

Imdb Puanı: 8.5
I. Dünya savaşında askerler imkansız bir göreve gitmeyi reddedince üstleri onlara bir gösteri yapmaya karar verir.
Tarihin en iyi savaş filmlerinden birisi olarak adlandırılan Zafer Yolları 1957 yapımıdır.
Yönetmenliğini Stanley Kubrick'in yaptığı film 1957 yapımıdır.

11- The Pianist (Piyanist)

Imdb Puanı: 8.5
Tartışmasız birçok kişinin favori filmi olan The Pianist, Polonyalı bir Yahudi piyanistin holokost zamanındaki hayatta kalma mücadelesini anlatır. Yahudi soykırımında yaşananları tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren film 2002 yapımıdır.
Yönetmenliğini Roman Polanski'nin yaptığı film 2002 yapımıdır.

12- Casablanca (Kazablanka)

Imdb Puanı: 8.6
Casablanca, II. Dünya savaşı sırasında henüz işgal edilmeyen Afrika'ya göç eden bir Amerikalı'nın eski bir aşkıyla karşılaşıp öngöremediği karışıklıkları yaşamasını konu olur.
Yönetmenliğini Michael Curtiz'in yaptığı film 1942 yapımıdır.

13- Life is Beautiful (Hayat Güzeldir)

Imdb Puanı: 8.6
Açık görüşlü bir kütüphaneci ve oğlu holokost mağduru olunca, kütüphaneci toplama kampında ölümden kaçmak için kıvrak zekasını, isteğini, mizah yeteneğini ve hayal gücünü kullanır.
Roberto Benigni yönetmenliğindeki film 1997 yapımıdır.

14- Saving Private Ryan ( Er Ryan'ı Kurtarmak)

Imdb Puanı: 8.6
Film Normandiya çıkarmasında kardeşlerini kaybeden bir paraşütçü askerin düşman hattından kurtarılmasını ele alır.
Tarihin en iyi savaş filmlerinden birisidir.
Steven Spielberg yönetmenliğindeki film 1998 yapımıdır.

15- Schindler's List (Schindler'in Listesi)

Imdb Puanı: 8.9
II. Dünya savaşında Polonya'da olan Oskar Schindler Nazi'lerin Polonyalı Yahudilere uyguladığı eziyete daha fazla dayanamaz ve gizliden gizliye bir servet ödeyerek kurtarabildiği kadar çok yahudiyi kurtarmaya çalışır.
Kitabı da olan film tam anlamıyla bir şaheserdir.
Steven Spielberg yönetmenliğindeki bu film 1993 yapımıdır.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.