Rusya'nın En Güçlü Silahları

Global Firepower index'in yapmış olduğu araştırmalar sonucunda Dünya'nın en güçlü 2. ordusu seçilen Rusya'nın bu başarısında kuşkusuz silahlarının çok önemli bir yeri var.

Dilerseniz gelin bu sıradışı silahları birlikte tanıyalım.

1- Sukhoi PAK-FA (T-50)

Çift motorlu bir savaş uçağı olan Sukhoi PAK-FA Mig-29 ve Su-27 uçaklarının yeni nesili olarak üretilmiştir. 5. Nesil bir savaş uçağı olan Sukhoi Rus Hava Kuvvetleri adına Sukhoi firması tarafından üretilmiştir. Rusya, şimdiki prototipi T-50 olan modelden 200 adet üretmeyi hedeflemektedir. Şimdiye kadar 5 adet prototip üretilmiştir. Hindistan da Rusya ile 25 Milyar dolarlık bir anlaşma yapıp 250 adet T-50 alacaktır.
Sukhoi PAK-FA'nın teknik özellikleri için tıklayınız.

2- Mİ-8 Helikopteri

Dünya'nın en çok üretilen helikopterlerinden birisi olan Mi-8 Sovyet tasarımı bir helikopterdir. Hem sivil hem de askeri amaçlar için kullanılmaktadır. Mil Moskova Helikopter Fabrikası tarafından üretilen Mi-8 50 ülkeden fazla yerde kullanılmaktadır. Sovyet Rusyazamanından beri üretilen helikopter silahlandırılabilmektedir. 
NATO'daki kod adı HIP'dir
Mi-8'in teknik özellikleri için tıklayınız.

3- T-14 Armata

T-14 Armata Rusya'nın 5 nesil ana savaş tankıdır. Dünya basınında "Rus tehditi" olarak adlandırılan Armata sürekli donanımsal olarak zenginleştiriliyor. T-14 Armatalar hedeflerini uzaktan kumanda ile vurabiliyorlar. İlk defa 2015 Moskova Zafer Günü Geçidinde sergilenen T-14 Armata oldukça korkutucu bir tank. Dünya için daha da korkutucu olanı ise 2015'ten 2020'ye kadar Rusya 2300 T-14 üretmeyi planlıyor. 
T-14 Armata'nın teknik özellikleri için tıklayınız.

4- Sukhoi Su-35

Süper bir manevra kabiliyetine sahip olan Sukhoi Su-35 oldukça gelişmiş bir avcı jetdir. Tek koltuklu ve çift motorlu olan bu avcı jeti 4++ nesline aittir.
 Sukhoi Su-35'in teknik özellikleri için tıklayınız.

5- S-300 (Balistik Füze Savar)

Uçaklara ve füzelere karşı bir savunma mekanizması olarak üretilen S-300 Rus üretimi bir füze savardır. 

S-300 ilk olarak 1979 yılında Sovyetler Birliği zamanında üretilmiştir. Şimdi ise tüm dünya tarafından kullanılmaktadır. S-300 şu anda günümüzün en gelişmiş hava savunma sistemlerinden birisidir. 100 hedefi aynı anda takip edip 12 hedefe kenetlenebilen bir üstün radar sistemine sahiptir.
S-300 (Balistik Füze Savar)'ın teknik özellikleri için tıklayınız.

6- Pantsir-S1

Pantsir-S1, kısa ve orta menzilli bir Rus füze savunma sistemidir. 

20 km uzaklıktan 10 km yükseklikteki hedefleri vurabilen bu sistemler de oldukça gelişmiş radar sistemlerine sahiptir. Düşük seviyede ve hızlı ilerlerler bu nedenle de radarlara yakalanma olasılıkları düşüktür.
Pantsir-S1'in teknik özellikleri için tıklayınız.

7- Nükleer Tren

Rusya'ya ait bir askeri teçhizat olan nükleer tren, nükleer füzeleri taşımakla görevlidir. Özel tasarımı sebebiyle tespit ve imha edilmesi oldukça güçtür.
Nükleer tren için daha kapsamlı bilgi almak için tıklayınız.

8- AK-47 (Kalaşnikof)

AK-47 tüfeği Sovyetler Birliğinde tankçı, çavul ve tamirci olarak görev yapan General Mihail Kalaşnikov tarafından 1947 yılında geliştirilmiş bir savaş tüfeğidir. Dünya'nın en çok kullanılan silahlarından da birisidir.

Yarı otomatik ve tam otomatik olarak kullanılabilen bu silah, 7.62x39 mm'lik mermi kullanır. Dünya üzerinde gelişmiş versiyonları da dahil edilince 100 milyondan fazla AK-47 olduğu bilinmektedir.
AK-47'nin teknik özellikleri için tıklayınız.

9- Proje 941 Akula

Proje 941 Akula 1980'lerde Sovyetler Birliği için tasarlanmış bir nükleer denizaltıdır. Tayfun sınıfı olarak da adlandırılan bu denizaltılar şimdiye kadar yapılmış en büyük denizaltıdır. 

Muazzam büyüklüğünün yanısıra oldukça ileri seviye bir manevra kabiliyeti vardır. Fakat bazen buna da gerek kalmaz demirli halde bile uzun menzilli atış yaparak füzeleriyle düşman hedeflerini vurabilmektedirler.
Proje 941 Akula 'nın teknik özellikleri için tıklayınız.

10- KA-52 Alligator (Timsah)

KA-52 üst düzey ve yeni nesil bir Rus savaş helikopteridir. Askeri konvoylara eşlik edip tankları yok etmek amacıyla kullanılmaktadır. Her türlü hava koşullarında düşman tanklarını, askeri teçhizatlarını yok eden bu helikopter ayrıca üstün de bir manevra yeteneğine sahiptir. 2 pilot koltuğuna sahip olan helikopter iki pilot tarafından da uçurulabilmektedir.

Helikopterde iki adet  VK-2500 turboşaft motor bulunmaktadır ki bu motorlar helikopterin 5 km yükseklikte bile uçabilmesini sağlamaktadır. 

Helikopter buzlu ortamlarda ve engebeli yerlerde bile kalkış ve iniş gerçekleştirebilmektedir. 

Üstün bir silah donanımına sahip olan KA-52 Rusya2nın en tehlikeli silahlarından birisidir. 
KA-52'nin teknik özellikleri için tıklayınız.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Osho CV
  BİYOGRAFİ
 • Napolyon Bonapart CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ
 • Al Capone CV
  BİYOGRAFİ
 • Nejat Uygur CV
  BİYOGRAFİ
 • Heinrich Himmler CV
  BİYOGRAFİ
 • Ömer Hayyam CV
  BİYOGRAFİ
 • VII. Kleopatra CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • II. Abdülhamid CV
  BİYOGRAFİ
 • Van Gogh CV
  BİYOGRAFİ
 • Sokrates CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.