Marilyn Monroe CV

SİNEMA OYUNCUSU, MODEL, ŞARKICI (1926 - 1962)
Marilyn Monroe, zor bir çocukluk dönemi geçirdikten sonra dünyanın en önemli seks sembollerinden birisi olmayı başarmış, ABD'li sinema oyuncusu, şarkıcı ve modeldir. Monroe, 20. yüzyılın en etkili kadınlarından birisidir.

İsim Soyisim : Norma Jeane Mortenson
Adresi : Westwood Village Memorial Park, Los Angeles, ABD
Doğum Tarihi : 01 Haziran 1926
Doğum Yeri : Los Angeles , Kaliforniya, ABD
Ölüm Tarihi : 05 Ağustos 1962
Ölüm Yeri : Los Angeles , Kaliforniya, ABD
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Yetimler Evi
  Los Angeles, Kaliforniya (1934 - 1937)
  Asıl adı Norma Jeane Mortenson olan Marilyn Monroe, babası tarafından daha doğmadan terk edilmiş bir çocuk olarak dünyaya gelmiştir. Annesi Gladys ise zaman içinde akıl sağlığını yitirerek ağır nöbetler geçirmeye başlamış ve hastaneye yatırılmıştır. Çok kötü şartlarda bir çocukluk geçiren Monroe ise 8 yaşındayken yetimhaneye gönderilmek zorunda kalmıştır. Yetimhanede kaldığı sürede taciz edilen Monroe, annesinin yakın arkadaşının yanına yerleşmiştir. Fakat annesinin arkadaşının eşi tarafından da cinsel tacize uğramıştır. Monroe, yaklaşık 15 yaşına kadar oradan oraya sürüklenmiş bazen istenmeyen misafir olarak akrabalarının yanında kalmıştır.
  Van Nuys Lisesi
  Los Angeles, Kaliforniya (1938 - 1942)
  Monroe, düzensiz yaşadığı hayatından biran önce kurtulmak istemiştir. Van Nuys Lisesi'nde eğitim görürken tek hayali erkek arkadaşı James Dougherty evlenmek olmuştur. Ve henüz 16 yaşında iken bu hayalini gerçekleştirmiştir.
  Oyunculuk Eğitimi
  Actor's Studio'da , New York (1955 - )
  Monroe, bir dönem Actor's Studio'da oyunculuk eğitimi almıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Model
  The Blue Book Modeling Agency (- 1946)
  Marilyn Monroe'nun, eşi evlendikten bir süre sonra Dünya Savaşı nedeniyle fabrikada askeri mühimmata yardımcısı olması için orduya çağrılmıştır. Bu süreçte annesinin yanında kalan Monroe, bir ajansa kayıt olmuştur. Ajansın aradığı sarışın model olduğu için Marilyn Monroe saçlarını sarıya boyatmıştır. Dergilerde fotoğrafı yayınlanan Monroe, oldukça başarılı bir model olmuştur. Norma Jeane Mortenson ismini burada Marilyn Monroe olarak değiştirmiştir.
  Oyuncu
  Hollywood, ABD (1946 - 1962)
  Monroe, The Blue Book Modeling Agency'de modellik yaparken 20th Century Fox'un yöneticisi Ben Lyon'un dikkatini çekmiştir. Kendisine hem deneme çekimi teklif edilmiş hem de 6 aylık sözleşmeye sunulmuştur. Monroe bu teklifi kabul etmiş ve aynı yıl eşi James ile boşanmıştır. Bu dönemde oyunculuk kariyerine atılan Monroe'nun ilk film deneyimi 1947 yılında "Dangerous Years" olmuştur. Takip eden yıllarda oldukça küçük rollerde oyunculuğa devam eden Monroe, 1950 yılında "The Asphalt Jungle" adlı roman uyarlaması filmde önemli rol bir rol oynamıştır. 1952 yılında çıplak fotoğraflarının yayınlanmasıyla birlikte oldukça büyük bir sansasyon yaratmıştır. Monroe, bu pozları kendi geçimini sağlamak ve paraya ihtiyacı olduğu için çektirdiğini söylemiş ve bu dürüst tavrı ile herkesin gözünde sempati uyandırmıştır. Monroe'nun 1952 yılında rol aldığı filmler ise şunlardır; Monkey Business, Clash by Night, We're Not Married!, ve Don't Bother to Knock'dur. Monroe'nun 1953 yılında oynamış olduğu "Niagara" adlı gerilim filmi o yılın gişe hasılatını kıran filmlerden birisi olmuştur. Böylece Marilyn Monroe artık bir yıldız statüsüne ulaşmıştır. Monroe'nun 1953 yılında oynamış olduğu "Gentlemen Prefer Blondes" adlı filmde aptal sarışın rolünü oynaması ile birlikte sarışın bomba imajı artık onun ikonu haline gelmiştir. 1955 yılından itibaren kariyerinde müzikallere ağırlık veren Monroe 1959 yılında oynamış olduğu "Some Like it Hot" adlı müzikal şimdiye kadar Hollywood yapılan en iyi müzikallerden birisi olarak kabul edilmiştir. Kariyeri boyunca Marilyn Monroe'nun filmleri 200.000.000 $ fazla hasılat elde etmiştir. Monroe bugün, hala seksilikte ve güzellikte dünyanın en popüler simgesi olarak kabul edilir. Monroe, magazinsel hayatı yönüyle de dikkatleri üzerine çekmiş başından üç evlilik geçmiştir. Bunun yanında ABD başkanı Kennedy ile ilişkisi olduğu yönünde haberler çıkmıştır. Ne yazık ki Monroe, yaşamış olduğu şöhreti kaldıramamış ve 36 yaşında iken intihar etmiştir.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  Altın Küre Dünyanın Favori Film Sanatçısı Dalında Henrietta Ödülü
  Altın Küre Ödülleri 1954, 1962
   
  David di Donatello Altın Plaket Ödülü (Prenses ve Şovkızı)
  David di Donatello Ödülleri 1958
   
  Altın Küre Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Kadın Sinema Oyuncusu Ödülü
  Altın Küre Ödülleri 1960
   
 • ROL ALDIĞI ESERLERİ
  Eser Adı Eserdeki Adı Tarihi
  The Shocking Miss Pilgrim Telefon Operatorü 1947
  Dangerous Years Evie 1947
  You Were Meant for Me Flapper 1948
  Scudda Hoo! Scudda Hay! Betty 1948
  Green Grass of Wyoming Dansçı 1948
  Ladies of the Chorus Peggy Martin 1948
  Love Happy Grunion' un Müşterisi 1949
  A Ticket to Tomahawk Clara 1950
  Right Cross Dusky Ledoux 1950
  The Fireball' Polly 1950
  The Asphalt Jungle Angela Phinlay 1950
  All About Eve Miss Claudia Caswell 1950
  Love Nest Roberta Stevens 1951
  Let's Make It Legal Joyce Mannering 1951
  Home Town Story Iris Martin 1951
  As Young as You Feel Harriet 1951
  O. Henry's Full House Fahişe 1952
  Monkey Business Lois Laurel 1952
  Clash by Night Peggy 1952
  We're Not Married! Anabel Norris 1952
  Don't Bother to Knock Nell Forbes 1952
  Niagara Rose Loomis 1953
  Gentlemen Prefer Blondes Lorelei Lee 1953
  How to Marry a Millionaire Pola Debevoise 1953
  River of No Return Kay Weston 1954
  There's No Business Like Show Business Vicky 1954
  The Seven Year Itch Genç Kız 1955
  Bus Stop Cherie 1956
  The Prince and the Showgirl Elsie Marina 1957
  Some Like It Hot Sugar Kane Kowalczyk 1959
  Let's Make Love Amanda Dell 1960
  The Misfits Roslyn Taber 1961
 • NİYET MEKTUBU
  "İnsanlar beni görüp çok güzel bir hayat yaşadığımı düşünüyorlar. Ama ben dünyanın en çok tehlike altında olan adamını, ABD başkanını seven bir kadınım, ne büyük acılar içinde kıvrandığımı bilemezsiniz."
  "Hayatın gerçekleri kurduğunuz hayallerden çok farklı. Uzunca bir süreden beri yalnızken mutsuz olmak, birisiyle mutsuz olmaktan daha iyi geliyor bana."
  "Bir kadınla güzelliği için evlenmek doğruysa, bir adamla parası için evlenmek de doğrudur."
  "Hollywood öyle bir yerdir ki; bir öpücük için size 1000 dolar öderler ama ruhunuzu satın almak için 50 cent verirler. Bunu biliyorum çünkü, ilk teklifi defalarca redederek 50 cente razı oldum."
  "Kariyer yapmak harika! Ama soğuk gecelerde kariyerinize sarılıp yatamazsınız."
 • REFERANSLARI

  Onun ve benim gözümde onun kariyeri sadece bir başlangıçtı, Kolayca anlaşılır bir kalitesi vardı. İsteğin, parlaklığın, hasretin bir kombinasyonuydu. Bu onu ayrı kılıyordu ve herkesi de kendisinin bir parçası olmaya itiyordu. Bunu çocuksu bir saflıkla paylaşıyordu. Çok utangaç ama çok güçlü.
  Marlon Brando 

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.