Rusya'dan 9 İlginç Yasak

Komünizm'den çıkmasına rağmen devletin insanlar üzerindeki etkisini oldukça hissettirdiği bir ülke olan Rusya'nın kendine has kuralları ve yasakları var. 

Özellikle son yıllarda çıkardığı yasaklar oldukça ses getirecek cinsten. Aralarında eşi benzeri bulunmayan bu yasaklardan sizler için seçilen 9 tanesi karşınızda.

İşte o sıradışı 9 yasak...

1- Anonim Bloglar

Günlük 3 bin ve üzeri ziyaretçisi olan sosyal medya paltormları ve bloglar, Rusya'da var olabilmek için Rusya'nın medya kanunlarını takip edip ülkenin regülasyonlarını takip etmek zorundalar. Eleştirmen bu yasanın ifade özgürlüğünü kesinlikle kısıtlayacağını söylüyor.

2- Batı Yemekleri

Moskova batı ülkerinden ithal edilen birçok yemeği yasakladı. Amerika, Avrupa Birliği, Kanada, Avustralya gibi batı ile ilişkili ükelerden yapılan yiyeceklerin birçoğu artık Rusya'ya giremiyor. 

3- John McCain

Moskova Amerikan Senatörü John McCain'i ve diğer bazı Amerika ve Avrupa hükümet görevlilerinin Moskova'ya seyahat etmesini yasakladı. Öte yandan John McCain bu durumdan pek rahatsız olmuş gibi gözükmüyor keza "Vladimir Putin'in beni yasaklamasından daha büyük bir gurur olamazdı" dedi

4- Gay Propaganda

Rusya'da geleneksel olmayan sexüel ilişkiler kanunen yasaklandı. Bu da demek oluyor ki kimse LGBT adına propaganda yapamayacak. İnsan Hakları Derneği yaptığı açıklamada "Bu kanunun Rusya'daki homofobiyi artıracak" dedi.

5- Ünlü Kişilerin Küçük Düşürücü Fotoğrafları

Rusya'da kanunen iş adamları, halk figürleri gibi göz önündeki insanların "kişilikleriyle alakası olmayan, onur kırıcı, gözden düşürücü" fotoğraflarının yayınlanması kanunen yasak. Özellikle Putin'in üstü çıplak fotoğrafları büyük skandala neden olmuştu.

6- Tom Hardy'nin Filmi

Rusya Tom Hardy'nin filmi "Child 44"ü yasakladı. Gerekçesi ise Tom Hardy'nin canlandırdığı Sovyet dönemi seri katlinin ülkeyi bir cani olarak göstermesi.

7- Küfür

Geçtiğimiz yıl TV programlarında, sinema filmlerinde ve diğer eğlence içerikli sanat faaliyetlerinde küfür kullanılması yasaklandı. Bireyler 40$ kadar ceza alabilirken firmalar 700$'a kadar ceza alabiliyor.

8- Polyester İç Çamaşırı

Rusya, Kazakistan ve Belarus 2013 yılında çıkardığı yasa ile %6 koton içermeyen iç çamaşırlarının giyilmesini yasakladı. Tüm lüks iç çamaşırlarının %4'ün altında pamuktan yapıldığı varsayılırsa hepsi yasak.nder

9- Uyuşturucu İçerikli Web Siteleri

Rusya'nın bilişim ve medya kanalı istediği anda yasadışı gördüğü bir websiteyi mahkeme kararı olmadan kapatabiliyor. Bu nedenle Wikipedia'nın birçok içeriği Rusya'da erişime kapatılmışken, Reddit ise kapatılma tehditi aldı.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.