Nazi Almanyası'nın Tarihi Baştan Yazan Liderleri

Nazi Almanyası tarihi şüphesiz dünyanın en ilgi çekici en sıradışı stratejilerin uygulandığı bir dönemdir. Bu dönemin başrol oyuncusu Adolf Hitler olsa da yanındaki liderler en az onun kadar aşırı olmasaydı bu tarih bu kadar derinden yazılamazdı.

Adolf Hitler'in bulunmadığı yerlerde kendi ideolojisini ve stratejilerini uygulayacak o öncü insanlar tarihin arka sayfalarında yer bulsalar da kullandıkları yetkilerle direk tarihi etkilemiş insanlardır.

İşte o tarihi baştan yazan önemli Nazi Almanyası liderleri.

1- Joseph Goebbels

PROPAGANDA BAKANI, POLİTİKACI (1897 - 1945)
Nazi Almanyası'nın aydınlatma ve propaganda bakanı Goebbels, Adolf Hitler'in en sadık dostu olmasıyla da tanınır. Bir hitabet dehası olan Joseph Goebbels, halkı Yahudi düşmanlığına ve Topyekün savaşa iten en önemli isimdir. Çok büyük kitlelere savaş kaybedilirken bile kazanılıyor izlenimi oluşturmayı başarıp halkın Hitler'e olan sadakatini perçinlemiştir.
Goebbels'in konuşmaları günümüzde halen birçok üniversitede hitabet derslerinde izletilmektedir.
Joseph Goebbels'in detaylı biyografisi için tıklayınız.

2- Heinrich Himmler

POLİTİKACI, ASKERİ LİDER, DEVLET ADAMI (1900 - 1945)
Heinrich Himmler, uzun bıçaklar gecesi katliamından sonra SS birliklerinden ve Gestapo'dan oluşan Alman Polis Teşkilatı'nın başına geçen, aynı zamanda Nazi toplama kamplarındaki holokost sürecini de yöneten askeri liderdir. Hitler'in her zaman sadık Himmler diye çağırdığı kişi olmasına rağmen Berlin düşmeden önce Hitler tarafından kendisinden habersiz olarak düşman devletlerle masaya oturduğu için vatanhaini olarak adlandırılmıştır.
Heinrich Himmler'in detaylı biryografisi için tıklayınız.

3- Hermann Göring

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANI, GESTAPO'NUN KURUCUSU VE YÖNETİCİSİ (1893 - 1946)
I. Dünya savaşında bir savaş kahramanı olan Hermann Göring II. Dünya Savaşı'nda ise Nazi Almanyası'nın Hava Kuvvetleri Komutanlığını yapmıştır. Reich Mareşali rütbesine sahip olan bu üst düzey askeri lider, 1943 yılına kadar polis ve ekonomi bakanlığı da yaptı. Hermann Göring, Gestapo teşkilatını kurmasının yanında Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe'nin II. Dünya savaşındaki etkisini oluşturan isimdir. Nazi Almanya'sının en etkili isimlerinden birisidir.

4- Ernst Röhm

SA ÖRGÜTÜNÜN KURUCUSU VE YÖNETİCİSİ (1887 - 1934)
Ernst Röhm, Osmanlı'daki yeniçeriler gibi işlev ve örgütlenme olarak askeri olan fakat düzensiz gönüllü katılımcılardan oluşan bir askeri birlik olan SA'nın kurucusuydu ve yöneticisiydi. Nazi Almanya'sının ilk zamanlarındaki en etkin otoritelerden birisi olan SA'nın Hitler'e karşı karşı bir saldırı düzenleyeceği dedikoduları üzerine düzenlenen Uzun Bıçaklar Gecesinde birçok üst düzey SA subayı gibi Ernst Röhm de infaz edildi.

5- Reinhard Heydrich

REICH`IN GÜVENLİK BAŞDAİRESİ BAŞKANI, HOLOKOST'UN ANAHTAR İSİMLERİNDEN BİRİSİ (1904 - 1942)
Reinhard Heydrich Nazi Almanyası'nın en korkulan isimlerinden birisiydi. Takma adı Prag Kasabı olan Heydrich, Avrupa'nın tamamındaki Yahudi'lerin toplatılmasındaki anahtar isimlerden birisidir. 1938 Kasım'ının ardından 26 bin Yahudi'yi Almanya'nın toplama kamplarına sürmüştür. Savaşın başlamasıyla birlikte ise Polonya'daki tüm Yahudilerin gettolara yerleştirilmesini emretmiştir. Heydrich öyle bir Yahudi düşmanıydı ki Barbarossa Harekatı sırasında işgal edilen yerlerdeki tüm yetişkin komünist ve Yahudilerin katledilmesi emrini vermişti.

6- Bernhard Rust

BİLİM, EĞİTİM VE ULUSAL KÜLTÜR BAKANI (1883 - 1945)
Bernhard Rust, Adolf Hitler 1933'de başa geldikten sonra göreve getirilen en etkin isimlerden birisiydi. Bernhard Rust'ın görevi ise tüm eğitim sistemini geleceğin Nazilerini yetiştirmek üzere yeniden düzenlemekti. Genç Almanlara daha küçük yaştan Nasyonal Sosyalizm ideolojisini aşılamak için köklü değişikliklere gitti. Yahudi okullarından mezun olanların yeni dersler almasına izin vermedi ve okullarda sadece bakanlığın onayladığı Yahudi karşıtı kitapların okutulmasını zorunlu kıldı. 

7- Adolf Hitler

POLİTİKACI, SİYASİ LİDER, TEORİSYEN ve DEVLET ADAMI (1889 - 1945)
Teorisyen bir devlet adamı ve Nazi Almanyası lideri olan Adolf Hitler, Polonya'yı işgal ederek II. Dünya Savaşı'nı başlattı ve holokostu gerçekleştirerek dünya tarihini baştan yazdı.
Adolf Hitler hakkında söylenecek ve anlatılacak çok fazla ilginç detay olduğundan size biyografisini okumanızı tavsiye ederiz. Adolf Hitler'in detaylı biyografisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Mao Zedong CV
  BİYOGRAFİ
 • Napolyon Bonapart CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Cengiz Han CV
  BİYOGRAFİ
 • Joseph Goebbels CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.