Alman Gazetesinde Çıkan Adolf Hitler'in Atatürk'e Özendiği İddiaları Doğru Olabilir Mi? İddiaları Yanıtlarla Denetliyoruz

Die Zeit gazetesi "Tarih" bölümünde Adolf Hitler'in Mustafa Kemal Atatürk'e olan hayranlığını anlattı. Hatta gazete başlığında, Nazilerin Türk ateşiyle yanıp tutuştuğunu söyledi. Ve bazı önemli iddialarda bulundu. (İlgili haber için tıklayınız

Şimdi bu iddiaları teker teker tarihi gerçeklerle irdeleyelim.

1- İddia 1: "Atatürk'ün ülkeyi kısa sürede reformlarla modernleştirmesi Hitler tarafından takdir edildi." Bu iddia mümkün olabilir mi?

Yanıt: Hitler, halkın kültürel anlamda gelişmesi için bir reform yapmamıştır. Aksine Hitler çok kuvvetli bir sanayi kalkınma planını hayata geçirerek ülkesine gerekli savaş gücünü oluşturmaya çalışmıştır.

Atatürk kültürel ve eğitimsel bir devrim gerçekleştirirken Hitler savaş sanayisi ve ağır sanayi devrimlerine gitmiştir. Bu nedenle iki liderin savaş stratejileri oluşturma konusunda oldukça benzerlikleri olsa da kültürel devrimler konusunda pek bir benzerliği bulunmamaktadır.

2- İddia 2: "Hitler tam bir Atatürk hayranıydı, fakat Atatürk Hitler'e sempati duymazdı." Bu iddia mümkün olabilir mi?

Yanıt: Evet mümkün olabilir. Hitler, pek çok kez ifadelerinde Atatürk'ü takdir edici söylemlerde bulunmuştur. Hitler, Atatürk'ün ölümü üzerine şu cümleleri kurmuştur. "Türkiye Büyük Meclisi'ne ve Türk halkına, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkanı Atatürk’ün ölümü üzerine en derin üzüntülerimi bildiriyorum. Büyük bir asker, dahi devlet adamı ve tarihi bir şahsiyet kayboldu. Yeni Türkiye Cumhuriyeti ile nesilden nesile devam edecek büyük bir anıt oluşturdu" (1938)

3- İddia 3: "Atatürk'ün kadın haklarına önem vermesi ve bir İngiliz centilmeni gibi giyinmesi Hitler'i çok etkilemiştir." Bu iddia mümkün olabilir mi?

Yanıt: Hitler, toplumdaki kadın haklarını yükseltmek için herhangi bir girişimde bulunmamıştır. Aksine toplu bir kıyım gerçekleştirmiştir. İnsan haklarını savunmayan bir diktatörün kadın haklarına saygı göstermesi ya da gösterene büyük saygı duyması pek mümkün gözükmemektedir.

Bunun haricinde Hitler tüm halkı tek tipe indirgeme konusunda çalışmalar yürütmüştür. Volkswagen bu projenin bir ürünüdür. Bu nedenle İngiliz tarzına özenmesi herhangi bir noktada gözlemlenmemiştir. Aksine Hitler çoğu konuşmasını askeri üniforma altında yapmıştır.

4- İddia 4: "Hitler'e göre Atatürk'ün ilk öğrencisi Benito Mussolini ikinci öğrencisi ise Adolf Hitler'in ta kendisidir. Bu iddia mümkün olabilir mi?

Yanıt: Benito Mussolini de Adolf Hitler de savaş sırasında kaybetmiş ve öldürülmüş kişilerdir. Hatta Benito Mussolini idam edilmiştir. İkisinin ortak özelliği faşist ve diktatör olmalıdır. İkisi de savaşı her şekilde meşru kılarken hatta Hitler bir dünya savaşı başlatırken "Yurtta sulh cihanda sulh" diyen Mustafa Kemal Atatürk'ü iki büyük diktatörün hocası gibi göstermek pek doğru bir davranış olmamakla birlikte bir Türk faşizmi propagandasıdır.

Adolf Hitler'in dediği gibi: "Savaşta her zaman kaybeden suçludur" bu nedenle de hem Mussolini hem de Hitler şu anda tüm dünyada suçlu gözükmektedirler. Bu suçluların hocasının Mustafa Kemal Atatürk olduğunu iddia etmek hem bürokratik taraftan hem de toplumsal algı tarafından pek kabul edilebilecek bir yargı değildir.

Etiketler | Hitler

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Nikola Tesla CV
  BİYOGRAFİ
 • Ömer Hayyam CV
  BİYOGRAFİ
 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • Platon CV
  BİYOGRAFİ
 • Mimar Sinan CV
  BİYOGRAFİ
 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • Joseph Goebbels CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Van Gogh CV
  BİYOGRAFİ
 • Albert Einstein CV
  BİYOGRAFİ
 • II. Abdülhamid CV
  BİYOGRAFİ
 • Mahatma Gandhi CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.