Adolf Hitleri Kendi İmkanlarıyla Yaptığı Fotomontajlarla Eleştiren Cesur Sanatçı

Bahsettiğimiz bu kişi Nazi Almanyası lideri Adolf Hitleri eleştirmek uğruna iki kere evinden kaçmak zorunda bırakılan Alman asıllı sanatçı John Heartfield'ır.

Berlin doğumlu bu sanatçı o dönemde kendi imkanlarıyla kesip birleştirdiği resimlerle fotomontaj çalışmalarına başladı. Bunu da o dönemde yükselişe geçen Nasyonel Sosyalist Partisini eleştirerek başladı. Çalışmalarında Adolf Hitler'i ve Nazileri eleştiren sanatçının eserleri "Die Pleite" adlı kendi kurduğu dergide sergilenmeye başlandı. Derginin baskıları Avusturya'dan, İsviçre'ye Doğu Fransa'dan Çekoslovakya'ya kadar yapılıyordu. Sanatçı 1968 yılında hayatını kaybettiğinde Avrupa'daki en iyi hiciv sanatçıları arasında gösterildi.

Kendi imkanlarıyla fotomontaj çalışmalarını yapan o dönemdeki cesaretiyle kendine hayran bırakan sanatçı John Heartfield'ın işte o çalışmaları...

1- Nazilerle birlikte insanların faşistleştiğini anlatan resim.

2- Naziler Heartfiled'ın evini basıp ülkeyi terketmeye zorlayınca Hearthfield de dergisinde demir ve kan adlı bu çalışmasını paylaştı.

3- Herathfield çalışmalarını tabi ki tahmin ettiğiniz gibi photoshop kullanmadan yapıyordu. Gazetelerden oradan buradan makasla kestiği figürleri birleştiriyordu. Bu resimde de İsa'nın elinde tuttuğu haç işareti Nazi sembolü svastikaya dönüştürülüyor.

4- Sanatçı fotoğraftaki Fransa Dışişleri Bakanını ülkelerinin parçalanırken ne kadar rahat olduğunu eleştirmiş.

5- Sanatçının Nazi rejimine BM'nin barış güvercinini kullanarak kinini kustuğu çalışması.

6- Hitler'i son Alman İmparatoru ve Prusya Kralı Kaiser II Wilhelm'e benzeten çalışması.

7- Hitler'i yüksek sesli konuşmalarından dolayı geniş bir soluk borusuyla resmeden kalbinde de nazi sembolü svastika'nın olduğu çalışması.

8- Burada sanatçı Nazi kurbanlarının katledilmesini eleştiriyor. Demir bir svastika üzerinde kurban edilmiş bir mahkumu görüyoruz.

9- Hitler'in sağ kolu olan propaganda bakanı Josep Goebbels, Hitler'i Karl Marx gibi gösteriyor. Hitler hakkında hep olduğu gibi değil görünmek istediği gibi bahseden Goebbels için bir derin eleştiri.

10- Hitler'in kurşun ve silah veren bir ağacı suladığını gösteren çalışma.


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.