Adolf Hitler Özel Serisi - 13. Bölüm

  "HİTLER, POLONYA'YA GİRİYOR VE II. DÜNYA SAVAŞI BAŞLIYOR"

  Hitler’i görenler yüzündeki ifadeye anlam veremiyorlardı. Yüzünde galip bir gülümseme vardı ama kaşları sanki burnunu hedef almışçasına çatıktı. Avrupalı devletler de kim oluyordu. Büyük Buhran'ın Almanya’yı bu denli etkilemesinin sebebi hem Yahudilerdi hem de acımasız Versay antlaşması. Hitler için artık Versay, Mersay kalmamıştı. Yasak ne kadar şey varsa hepsini yapmıştı. Ordusunu büyütmüş, sınırlara asker yerleştirmiş, komşu ülkelerini işgal etmişti. O arı ırk sonunda gerçekleşecekti.

  Artık Polonya'yı almak için hiçbir engel kalmamıştı. Burada bir katliam yaratılacaktı. Polonya öyle bir fethedilmeliydi ki Avrupalı devletler korkularından ağzını bile açamamalılardı. Bu fetih tam bir gövde gösterisi olacaktı.

  Tehlikeyi aşırı bir şiddetle sezen Polonya, Batılı devletlerin desteğine başvurmuştu. Bunun üzerine Hitler iyice sinirlenmişti. Batılı devletler de kim oluyordu ki Hitler’i durduracaktı. Almanya’ya Versay Antlaşmasını kabul ettiren onlar değil miydi? Hem onlar önce kendi aralarındaki sorunları çözmelilerdi. İngiltere ile Fransa’nın arası yine açıktı. Kim bir olup da Hitler’i düşürecekti ki? 
  Hitler 1 Eylül 1939 günü sabah büyük bir heyecanla uyandı. Bugün dünya tarihini değiştiren isim olarak tarihe ismini altın harflerle kazıyacaktı.

  Sochaczew, Polanya'da bir sokak savaşı, 1939

  İlk hedef olarak ordularına Polonya’yı gösterdi ve Polonya topraklarına girmeye başladı. Polonya, Batılı devletlerden bir garanti almıştı. Eğer Almanya Polonya’ya girerse acil müdahale İngiltere ve Fransa’dan gelecekti. Bu garanti Polonya’yı bir nebze rahatlatmış olabilirdi fakat Hitler’i zerre etkilememişti. Hitler, Polonya’ya girmişti. Bunun üzerine Polonya acilen Batılı devletlerden verdikleri garantiyi yerine getirmelerini istedi; bunun üzerine İngiltere ve Fransa Almanya'ya bir ültimatom vererek geri çekilmesini istedi; ancak Hitler tabi ki bunu göz ardı etti. Bunun üzerine 3 Eylül 1939 günü İngiltere ve Fransa Almanya'ya savaş ilan ederek II. Dünya Savaşı’nı resmen başlatmış oldular.

  II. Dünya savaşı başlamış olsa da olmasa da Polonya için artık değişen bir şey yoktu. Polonya resmen dünya haritasından silinmişti. Yitik haldeki Polonya’da bir katliam gerçekleşmişti. Polonya, Almanya’ya 21 Eylül 1939 günü daha fazla direnemedi.
  Polonya’nın düşüşünü takip eden 6 ay “ sahte savaş” olarak nitelendirildi. Ne Fransa ne de İngiltere Almanya’ya giremiyordu. Hem Almanya çok agresifti hem Avrupa bir birlik içerisinde değildi hem de Almanya’nın arkasında bir Sovyet desteği vardı. Savaş Fransa ve Almanya sınırlarında ufak çatışmalarla sınırlıydı.

  Hitler bu sahte savaştan da sıkıldı. Artık arı ırk projesi hayat bulmalıydı. Ayrıca toplama kamplarında çalıştırılacak daha fazla adama ihtiyaç vardı. Rusya’ya girmek kolay olmayacaktı yüklü hazırlık yapmaları gerekiyordu. Ne kadar Yahudi, çingene varsa toplayıp konsantrasyon kamplarında önce çalıştırıp sonra da bu dünyadan göç ettirmeliydi. Almanya topraklarında sadece Arı ırk kalacaktı.

  1940 yılının Nisan ayında Hitler Danimarka ve Norveç’e ilerledi. Hitler bu ülkelere deniz kuvvetlerini yerleştirmek istedi böylece bu ülkelerden deniz altılarıyla rahatça İngiltere’ye karşı atakta bulunabilecekti.

  Danimarka sadece bir günde kuşatıldı ve buna yakın zamanda Norveç de dahil oldu. Bir sonraki ay Hitler Belçika’ya, Hollanda’ya ve Lüksemburg’a saldırdı. Hemen ardından da bu ülkeler kuşatıldılar. Hitler Avrupa’da kara veba gibi yayılıyordu. Bu esnada Fransız bölükleri Almanların, Belçika’yı ele geçirmesini önlemek için Belçika’ya geldiler. Alman kuvvetleri Dunkirk’in Fransız limanında birleştiler. Burası düşman devletlerin son kaçış noktasıydı. Hitler tanklarını çağırdı ve düşmanları yok etmek için hava kuvvetlerini kullanmayı planladı. Lakin sis ve yağmur Hitleri tüm hava kuvvetlerini kullanmaktan mahrum bıraktı. Adolf Hitler sahilleri bombalarken 340.000 Fransız ve İngiliz kuvvetleri İngiltere kanalından İngiltere’ye taşındı. Bu da savaşın dönüm noktalarından birisiydi. Fransız birlikleri de dünya tarihinden silinebilirdi.

  1940 baharının sonlarında, Fransa, Nazilere karşı yenilmenin eşiğinde olduğunun her belirtisini gösteriyordu. Birçok Fransız bölüklerinin önü kesildi ve geri çekiltildi. Milyonlarca Fransız mültecisi güneye doğru kayıyordu ve 10 Haziran 1940’ta İtalyan dikdatör Mussolini, Almanya’nın yanında olduğunu gözler önüne sererek Fransa’ya savaş ilan etti. Fransa hükümeti 22 Haziran 1940’ta ateşkes istedi. Alman ve Fransız yetkilileri bir tren vagonunda buluşup antlaşmayı imzaladılar. Kaderin bir oyunudur ki, bu tren vagonu 1918’te Almanya’yı bu duruma sokan Versay antlaşmasının şartlarının imzalanmasında da kullanılmıştı.
  Fransa’nın düşüşüyle, Hitler Britanya’nın da barış imzalayacağını düşündü, fakat Britanya Almanya tarafından gelecek önerileri reddetti.

  Bunun üzerine Ağustos 1940’da Hitler Britanya’ya karşı gerçekleştireceği ağır hava saldırılarını gerçekleştirmek için Luftwaffe( Alman Hava Kuvvetleri)’ye emir verdi ve böylece Britanya savaşı başlamış oldu. Savaş hemen hemen 5 ay boyunca şiddetli bir biçimde sürdü. 15 Eylül’de Britanya RAF ( Royal Air Force)’ları 60 Alman savaş uçağını indirdi ve Hitler Britanya istilasını ertelemeye zorlatılmış oldu. Yine de, Almanlar İngiliz şehirlerine ve kasabalarına gece saldırılarına devam ediyordu, ama Blitz( II. Dünya savaşı sırasında Birleşik Krallığı'ın Nazi Almanya’sı tarafından 7 Eylül 1940 ile 16 Mayıs 1941 tarihleri arasında aralıksız bombalandığı döneme verilen ad) boyunca Britanya’nın morali asla çökmedi. 16 Mayıs’ta İngiltere’deki ısınma turlarını tamamlayan Nazi Ordusu yönünü tamamen değiştirerek ibreyi Rusya’ya çevirdi ve tarihin en kanlı harekatı Barbarossa harekatı başladı.

  1942’nin başlarında, Nazi Almanya’sı hemen hemen tüm Avrupa’ya hüküm sürüyordu. Topraklar eklendi, bazıları hala diğer devletlere ait olsa da Alman ordularının otoritesindeydi. Almanlar işgal ettikleri her toprağa el koyup sömürüyordu. Altın, sanat, mekanizmalar ve erzakları Almanya’ya taşıyorlardı. Bazı yabancı fabrikalara el konuldu diğerleri Almanların istediklerini üretti. Aslında tek bir cümle bunları anlatmaya yeter, Almanlar istedikleri her şeyi aldılar. Sıra Rusya’daydı, fakat Rusya hiç de kolay bir lokma değildi. Tarih böyle bir savaşı daha önce görmemişti bir daha da muhtemelen görmeyecekti.

  14. Bölüm'e Buradan Geçebilirsiniz: "TARİHİN EN KAPSAMLI VE EN KANLI HAREKATI BARBAROSSA ÖNCESİNDE ALMAN SOVYET İLİŞKİLERİ"

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Biyografiler

 • Napolyon Bonapart CV
  BİYOGRAFİ
 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Yılmaz Güney CV
  BİYOGRAFİ
 • Van Gogh CV
  BİYOGRAFİ
 • Nejat Uygur CV
  BİYOGRAFİ
 • Joseph Goebbels CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Marco Polo CV
  BİYOGRAFİ
 • Platon CV
  BİYOGRAFİ
 • Vecihi Hürkuş CV
  BİYOGRAFİ
 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • Al Capone CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.