Keşke Alabilseydim Diyeceğiniz 12 Muhteşem Konsept Araba

Araba hayranı olmasanız bile bu arabalar gözlerinizi kamaştırır. Ama size kötü bir haberimiz var Riche Rich bile olsanız bu arabaları satın almanız önerilmez çünkü bu araçlar malesef konsept.

Konsept araçlar fuarlarda gösterilmek üzere yaratıcı mühendislerin hayal ürünlerini somutlaştırdığı araçlardır. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi bu araçlar satın alınmaz çünkü ne yedek parçaları seri üretime tabidir ne de teknik servisi mevcuttur.

Siz siz olun gelin sadece bu araçlara iç geçirmekle yetinin...

Kaynak: The Richest

1- erRinGo

Mohammad Ghezel'in eseri olan erRinGo, 2009 yılında icat edilmiş 3 tekerlikli bir konsept elektrikli araçtır. Ortada bir tane ana tekerlek vardır, iki yanda ise birer tane daha yan tekerlekler vardır. Tekerlekler boylu boyunca aracı sarar. 2 kişilik olan bu aracı uzman birinin kullanması iyi olur keza manevra yaparken yan lastiklerin önemi çok büyüktür.

2- A360

Bir arabadan çok oyun konsoluna benzeyen bu araç Huynh Ngoc Lan tarafından 2008 yılında icat edilmiştir. Lastikler yerine 3 küre üzerinde giden bu araç her yöne hareket edebilmektedir. Araçta bir direksiyon simidi yoktur çünkü gerekli olduğu zamanda araç kendisi dönmektedir. Aynı zamanda içerisindeki kabin de 360 derecedir bu şekilde aracı her yöne sürebilme şansınız olmaktadır. 
Bu aracı sürmek gereçekten enteresan bir deneyim olabilir.

3- Lovos

Yarı balık yarı arabaya benzeyen bu araç BMW'nin bir konsept aracıdır. Araçta 260 adet pul vardır ve bu pulların farklı farklı görevleri vardır. Pullar güneş panelinden tutun da frene kadar birçok girev üstlenmektedirler. Ayrıca bu pullar birbirlerinden bağımsız olarak açılıp kapanabilmektedirler. 2009 da halka sunulan bu araç oldukça ilginç bir tasarım örneğidir ve güneş panelleriyle bir aracın çalışabileceğinin ispatıdır.

4- Aurora Güvenlik Arabası

1950'lerde inşa edilmiş olan Aurora Güvenlik Arabası gelmiş geçmiş en çirkin araba olarak tanımlanır. Alfred A. Juliano adındaki bir papaz tarafından icat edilen bu araç, Juliano'nun Dünya'daki en sağlam arabayı yapma amacıyla ortaya çıkmıştır. 30.000 $'lık bir yatırımla prototipi yapıldı fakat papaz daha fazlasını finanse edemediği için hiçbir zaman üretime giremedi. Bu şekilde de bu konsept araç ilginç görüntüsüyle günümüze kadar ulaştı.

5- Honda Fuya-Jo

Fuya-Jo, Honda tarafından 1999 yılında sunulmuş, yanar döner mor bir renke sahip olan kutu görünümlü bir araçtır. Bir "party aracı" olarak dizayn edilen Fuya-Jo'nun adının anlamı da "uykusuz şehir"dir. Aracın içi disko gibi tasarlanmıştır, direksiyon simidi bile dj turntable'ına benzemektedir. İçerisinde yolcuların güvenli bir şekilde seyahat edebileceği bir alan da vardır. Amaç partilemeye devam edenlerin bir parti mekanından diğerine partiye devam ederek gitmesini sağlamaktır.

6- Dodge Deora

1965 yılında icat edilen bu araç hiçbir zaman üretime girmemiştir. Bu konsept araç her ne kadar konsept bir araç olarak kalsa da meşhur "hot wheels" koleksiyonuna bile konu olacak kadar meşhur bir araca dönüşmüştür. Fark ettiğiniz gibi aracın yan kapısı yoktur. Araç Harry Bentley Bradley tarafından dizayn edilmiş, 1967 yılında ise Mike ve Larry Alexander kardeşler tarafından modifiye edilmiştir. 2009 yılında Dodge Deora bir açık artırmada 230.000 $'a satılmıştır.

7- Peugeot Ozone

Peugeot Ozone da erRinGo gibi tam tur lastiklere sahip bir araçtır. Lastikler döner fakat ortası sabit kalır. Özellikle aracın tamamen cam kaplama olması geniş bir seyir zevki yaratmaktadır. Yol seyri açısından çok tercih sbebi bir araç olmasa da fuarlarda dikkatle incelenmesi keyifli olan bir araçtır.

8- BMW Gina

GINA, bir arabadan çok insan gibi davranan bir araçtır. Araç çok sağlam bir metalden yapılmıştır,kapılar sanki bir elin dirseklerden yükselmesi gibi yukarıya doğru açılır. Ön farlar insan gözü gibidir. Aracın kaputunda içerisini gösteren de bir kısım vardır. Bu araç konsept araçların içerisinde belki de en şık olanıdır.   

9- General Motors ENV

Segway ve General Motors işbirliğiyle yapılan bu konsept araç lütyum bataryalar kullanmaktadır bu da 40 km'lik bir yolu gidip gelmek için yeterli bir elektriği depolamak anlamına gelmektedir. Daha da ötesi aracı evde de şarj edebilirsiniz. Normal prizlerle uyumlu olan bu araç için elektrik istasyonlarına gitmeye gerek kalmamaktadır. 2011 yılında bu aracın 2. versiyonunun Çin'de üretileceği bildirilmiştir.

10- Volkswagen Aqua

Yetenekli bir endüstri mühendisi Yuhan Zhang tarafından tasarlanan Volkswagen Aqua suda araç sürebilmek için dizayn edilmiştir. Volkswagen Aqua'nın sadece arkada bir kapısı vardır ki bu da araç sudayken oldukça korkunç bir hal almaktadır. Hem karada hem de suda ilerleyebilen bir araç olan Volkswagen Aqua fütüristik dizaynıyla oldukça ilgi çekiyor.

11- Kalos

Kalos gerçekten ihtiyaç duymak istemeyeceğimiz bir konsept araçtır. Kalos, insan neslinin tükenebileceği facialar için tasarlanmış bir araçtır. Bir apokaliptik durum neticesinde ozon tabakası dileneceği için gaz odaklı araçları kullanmak mümkün olmayacaktır. Bu nedenle de Kalos hem oldukça pürüzlü arazilerde ilerlemeye yönelik tasarlanmış hem de polarize bir rüzgarlık eklenmiştir. Bu da sürücüleri ve yolcuları güneşten gelen yoğun radyasyonlardan korumayı amaçlamaktadır. 

12- SAIC Yez

Shanghai Automotive tarafından tasarlanan bu yeşil ve metalik gri araçın ismi "yaprak" anlamına gelmektedir. Araç karbondioksit emip oksijen çıkartmaktadır aynı bitkilerin fotosentez yapması gibi. Daha da güzeli araç her türlü hava şartlarında eylem gerçekleştirebilmektedir. Çevrecilere göre yapay fotosentez 2030 itibari ile oldukça normal birşey olacak ve yapay fotosenteze oldukça da ihtiyacımız olacak.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • Nejat Uygur CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • II. Abdülhamid CV
  BİYOGRAFİ
 • Albert Einstein CV
  BİYOGRAFİ
 • Elvis Presley CV
  BİYOGRAFİ
 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Deniz Gezmiş CV
  BİYOGRAFİ
 • Ismael Zambada Garcia CV
  BİYOGRAFİ
 • Nikola Tesla CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.