Jim Jones CV

TARİKAT LİDERİ (1931 - 1978)
'Halkın Tapınağı' hareketinin kurucusu olan Jim Jones kendisini mesih ilan edip 1000'e yakın bir takipçi elde etmiştir. Ayinlerini kapalı kapılar ardında yapan Jim Jones özellikle siyah insanların eşitlik haklarına yönelik açıklamalar yaparak belirli bir kitleye ulaşmıştır.
İnsan Tapınağı, zenci ve beyazlara eşit muamelesiyle diğerlerinden ayrılmıştır. Bu yüzden de birçok siyah amerikan vatandaşı tarikata üye olmuştur. Müritler Jones'a "Baba" diyip onu İlahi bir varlık olarak görmüşlerdir. Onun mucizevi iyileştirici özellikleri olduğunu düşünmüşlerdir. 
Jones da bu ününü kullanarak mucizevi iyileştirme gösterileri düzenlemiş ve bu sayede tarikatina birçok yeni üye kazandırmıştır. Kilise üyeleri kendi hareketlerinin toplumun problemlerine çözüm getireceğine inanmışlar ve bu yüzden ana akımları olan Hristiyanlıktan uzaklaşmışlardır. 
Uyuşturucu bağımlısı olan Jim Jones tarikat içerisinde sex yapılmasını da yasaklamış sadece kendisi ile yapılabileceği şartını koşmuştur. Ara ara tarikatına cenette gitme vakti geldiğini söyleyen ve intihar provaları yaptıran Jim Jones, 1978 yılında Guyana'da kendisi ve müridlerine has kasabası Jonestown'da 911 müridini aynı anda intihar etmeye ikna etmiş ve kendisi de müridleriyle birlikte ölmüştür. 
Jones'un oğlu sonradan basına yaptığı açıklamada, babasının yoğun amfetamin, marijuana ve LSD deneyimlerinin aile arasında iyi bilindiğini söylemiştir.
Bu akıllara ziyan Jonestown katliamını detaylarıyla okumak için tıklayınız.

İsim Soyisim : James Warren Jones
Adresi : Cesedi yakılmış külleri Ashes denizine atılmıştır.
Doğum Tarihi : 13 Mayıs 1931
Doğum Yeri : Girit, Indiana
Ölüm Tarihi : 18 Kasım 1978
Ölüm Yeri : Jonestown, Guyana

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.