Nikola Tesla CV

MUCİT, MÜHENDİS (​1856 - 1943)
Sırp Mucit Nikola Tesla dünya çapında tanınan en önemli eletro fizikçilerin arasında gelir. En önemli çalışmaları ise "Alternatif Akım" ve HAARP deneyi"dir.

İsim Soyisim : Nikola Tesla
Adresi : Nikola Tesla Müzesi, Belgrad, Sırbistan
Doğum Tarihi : 10 Temmuz 1856
Doğum Yeri : Smiljan, Hırvatistan
Ölüm Tarihi : 07 Ocak 1943
Ölüm Yeri : New York, ABD
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  İlkokul
  Smiljan, Avusturya İmparatorluğu (- 1870)
  Nikola Tesla, beş çocuklu bir ailenin dördüncü olarak dünyaya gelmiştir. Babası rahip annesi ise ev aletlerini tamir etmede usta bir ev hanımıdır. Tesla'nın babası onun bir din adamı olması için çaba göstermiştir. Ama Tesla'nın eidetik hafızası onun bir mucit olacağı yönünde işaretler vermiştir. Tesla, annesinin oldukça etkisinde kalmış okuma yazama bilmemesine karşın tamir yeteneği oldukça güçlü olduğu için onu bir dahi olarak nitelendirmiştir. Tesla, Smiljan'da ilköğretim okulundan aritmetik eğitim ile din eğitimi almıştır.
  Gymnasium Karlovac
  Karlovac, Hırvatistan (1870 - 1873)
  Tesla, çalışkanlığı sayesinde Gymnasium Karlovac lisesine girmeyi başarmış ve dört senelik okulunu üstün başarı göstererek üç senede bitirmiştir.
  Avusturya Graz Politeknik Okulu
  Avusturya (1875 - 1878)
  Tesla, Gymnasium Karlovac'tan mezun olduktan sonra Smiljan'a geri dönmüştür. O burada olduğu dönemde kolera hastalığına yakalanmış ve yaklaşık bir yıl boyunca ölümle burun buruna gelmiştir. O zaman kadar Tesla'nın babası rahip olmasını istiyorken hasta yatağında Tesla'ya söz vermiştir. İyileşince dönemin iyi bir teknik okullarından biri olan Avusturya Graz Politeknik Okulu'na göndereceğini söylemiştir. 1875 yılında Tesla hastalığını atlatmış ve askeri bir burs yardımıyla teknik okula girmiştir. Burada ilk yıl oldukça başarı göstermiş olsa da sonraki yıllarda kumar alışkanlığı elde etmiştir. Bu olay onun başarısına gölge düşürmüştür ve bursunu kaybetmiştir. Tesla, ailesine kumar oynadığını söyleyememiş ve okulu bitirebilecek yeterli puanı asla alamamıştır. Gerçeği de ailesine söyleyemeyen Tesla, okuldan ayrılmıştır.
  Prag Üniversitesi
  Prag, Çek Cumhuriyeti (1880 - )
  Tesla, teknik okuldan başarısızlığından dolayı ayrılmıştır. Babası ve annesine söylemeden Tesla, amcalarından eğitim için borç para almıştır. Almış olduğu parayla Prag Üniversitesi'ne kayıt yaptırmak istemiştir. Fakat kayıt için çok geç kalmış bunun yanında yeterli seviyede Çekçe ve Yunanca bilmediği için bu okula gidememiştir. Sadece derslere izleyici olarak katılabilmiştir.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Ressam
  Merkez Telgraf Ofisi, Budapeşte (1881 - )
  Tesla, eğitim hayatındaki umudunu yitirmiş ve Budapeşte'ye taşınmıştır. Burada Merkez Telgraf Ofisi'nde teknik ressam olarak çalışmaya başlamıştır.
  Baş Elektrikçi
  Budapeşte Telefon Borsası (1881 - 1882)
  Tesla, Budapeşte'nin Telefon Borsası'nda baş elektrikçi olmuştur. Burada çalıştığı sürede merkez istasyonun ekipmanlarında oldukça önemli iyileştirmeler yapmıştır.
  Ekipman Tasarımcısı
  Edison Şirketi Avrupa, Fransa (1882 - 1884)
  Tesla'nın yaratıcılığı dikkatleri çekmiş ve o Fransa'da bulunan Edison Şirketi Avrupa'ya istihdam edilmiştir. Burada ekipman tasarımcısı olarak iki yıl çalışmış akabinde akım jeneratörlerini yeniden tasarlamak için Thomas Edison'un yanında çalışmaya New York'a gitmiştir.
  Elektrik Mühendisi
  Edison'un yanında, New York, (1884 - 1886)
  Edison, Tesla'ya verimsiz motor ve jeneratörleri alternatif akım sistemiyle düzeltirse 50.000 $ vereceğini söylemiştir. Tesla ise Edison'un mevcut sistemine alternatif akım sistemiyle çözüm getirmiş, verimsiz motor ve jeneratörler iyileştirilmiştir. Fakat Tesla çözümü bulup Edison'dan ödülünü istediğinde Edison ona: "Bu vaad Amerikan kültüründe bir mizahtır." demiştir. Tesla'da bu duruma oldukça sinirlenmiş hemen işinden istifa etmiştir.
  Girişimci
  Tesla Electric Light & Manufacturing (1888 -1899)
  Tesla, Edison'un yanından ayrılmış ve kendi kuracağı şirket için Tesla'nın bir yerlerden fon bulması gerekmiştir. Tesla'nın çalışmaları George Westinghouse'un dikkatini çekmiş ve onun ihtiyacı olan fon Westinghouse tarafından karşılanmıştır. Tesla'nın geliştirmiş olduğu alternatif akımla çalışan elektrikli aletler Edison'un DC sistemini alt etmiştir. Tesla bu dönemde oldukça patent başvurusu yapmıştır bunların arasında özellikle günümüzde kullanılan kablosuz teknolojinin temelini oluşturan radyo teknolojisinde kullanılan "Tesla Bobini" olmuştur. Dinamolar, radar teknolojisi, X-ray teknolojisi, uzaktan kumanda, manyetik alan diğer başvuruları arasındadır. Tesla'nın en önemli buluşu alternatif akım, 20. yüzyılın güç sistemi olmuştur.
  Girişimci
  ABD (1899 - 1843)
  Tesla, çalışmalarını daha rahat sürdürebilmek için Colorado Springs'de kendi laboratuvarını kurmuştur. Buradaki çalışmaları ağırlıklı olarak, dünya geneline ücretsiz kablosuz elektrik sağlamak ve insan yapımı yıldırım denemek olmuştur. Tesla, daha sonra kablosuz telekomünikasyon tesisi ve dünyanın en güçlü vericisinin "Wardenclyffe Kulesi"ne kurulması üzerine çalışmaya başlamıştır. Fakat I. Dünya Savaşı nedeniyle ciddi bir şekilde fon sıkıntısı çekmeye başlamıştır. Finans devi JP Morgan dahil bir grup yatırımcı Tesla'nın tesisinin kurulumu için fon sağlamış ve kulenin inşasına başlanmıştır. Fakat Tesla'nın bu sistemi kurabileceğine dair inançları zayıflayan fon sağlayıcılar Tesla'ya destek vermekten çekilmişler ve Edison'un radyo teknoloji projesine fon sağlamışlardır. Tesla ise çekilen fon desteği sebebiyle bir süre sonra tesisi satmak zorunda kalmıştır. Bu durum Tesla'da ağır bir depresyona ve sonrasında sinir krizine sebep olmuştur. Tesla'nın önemli çalışmaları arasında minimal herhangi karasal bir mesafeden yeraltı maden yataklarının yerini belirleyen bir yöntem ile mekanik enerji verici bir yöntemi bulması olmuştur. Tesla 7 Ocak 1943'te New York'ta yoksul ve münzevi bir şekilde hayata gözlerini yummuştur. Geriye ise hayatımızı oldukça kolaylaştıran buluşları kalmıştır.
 • ÇALIŞMALARI
  Çalışma Adı Tarih
  HAARP
  Kıyamet Silahı olarak da bilinen HAARP, Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı demektir. Bu program ABD Silahlı Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Alaska Üniversitesi tarafından ortak yürütülür ve iyonosferin özelliklerini ve davranışlarını araştırmak üzere kurulmuştur. Araştırma merkezi Alaska’dır. HAARP fikri, ilk kez bilim adamı Nikola Tesla tarafından ortaya atılmıştır. Bu projenin hayata geçirilmemesi için birçok ülkede kampanyalar olmuştur. Çünkü HAARP projesi iklim kontrol ve yapay deprem silahı olarak kullanılabilme iddialarından dolayı çok tartışmalı bir konu halini almıştır. HAARP'ın yapabileceklerini kısaca şöyle sıralayabiliriz; iklimleri değiştirmek, suni deprem yaratabilmek, insan bilincini kontrol edebilmek, sel ve kuraklık oluşturabilmektedir.
  Niagara Şelalesi Projesi
  1896
  Tesla Nigara projesini aldığında birçok yatırımcı hidroelektrik santrallerinin çalışıp çalışmayacağından şüphe ediyordu. Fakat 16 Kasım 1896’da düğmeye basıldığında New York-Buffalo’da 34 kilometre çapında tüm ışıklar yandı. Birkaç yıl içinde istasyon çapını New York merkezine kadar genişletti. Bu da 644 kilometre çapında her yerin aydınlanması demekti. Tesla’nın çocukluk hayali gerçekleşmişti, Tesla Niagara şelalesinden ciddi miktarda elektrik üretiyordu. Tesla, dünyanın ilk hidroelektrik santralini Niagara şelalerinde kurmuş oldu.
  Tüm Dünyaya Kablosuz Elektrik
  1900
  Tesla, tüm dünyaya kablosuz elektrik vermeyi önerdi. J.P. Morgan'ın sağladığı 150 bin dolarla Tesla, Telsiz Yayın Sistemi/Wardenclyffe adındaki kulenin yapımına Long Island, New York'ta başladı. Fakat JP Morgan bunun tüm dünyaya bedava elektrik sağlamak olduğunu anladığında ve çıkarları doğrultusunda haraket etmeyi tercih ettiğinde son dakikada projeye fon sağlamaktan vazgeçip, Edison’un başka bir projesine yatırım yapmaya karar verdi.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  Elliott Cresson Madalyası
  1894
   
  IEEE Edison Madalyası
  1916
   
  John Scott madalyası
  1934
   
 • BULUŞLARI
  Buluş Adı Tarihi
  Alternatif Akım
  1882
  Tesla, bulunduğu çağa değil ilerisine yatırım yapmayı düşündü. Edison, Tesla’nın dünyayı değiştirecek buluşu Alternatif Akım’ın zararlı olduğunu ispatlamaya çalışırken, gösterilerinde elektrikli sandalyelerde hayvanları öldürürken, Tesla alternatif akımı kendi vücudundan geçirerek dünyaya alternatif akımın ne kadar güvenli olduğunu ispatladı ve bunu şu sözleriyle açıkladı: "…Kendi alternatif akım ve yüksek frekans ile ilgili “frekans yüksek olduğu müddetçe yüksek voltajlardaki alternatif akımlar derinin yüzeyinde, herhangi bir yaralanmaya neden olmadan salınırlar. Ama bu amatörlerin becerebileceği bir şey değildir. Sinir dokularına nüfuz edebilecek miliamperler öldürücü bir etki yaratabilir ama derinin üzerindeki amperler kısa süreler için zarar vermez. Derinin altına sızabilecek düşük akımlarsa, ister alternatif ister doğru akım olsunlar, ölüme yol açabilir." 1893 yılında Tesla’nın alternatif akım önerisi Edison’un doğru akımını yenmişi. Alternatif akım artık “World’s Columbian” sergisini aydınlatmak için kullanılıyordu
  Uzaktan Radyo Kontrolü
  1898
  Radyoyu fiziksel olarak önümüze ilk defa Marconi koymuştur fakat tabi ki bu buluşun da fikir babası Nikola Tesla’dır ve günümüzde Tesla “radyonun babası” olarak anılır. Tesla yalnızca ilk radyo patentlerini almakla kalmadı, aynı zamanda 1893’te(Marconi radyo ile ilgili çalışmalara başlamadan iki yıl önce) radyo yayınlarının nasıl işlediği hakkında uygulamalı olarak ders verdi. 1894’ün ortalarında küçük, taşınabilir bir radyo-iletim istasyonu kurup test etmeye başlamıştı bile. Tesla, iletimi ve alımı sağlayan “Tesla Bobini” ve Tesla’nın dört ayarlı devresi ile radyoyu yapmıştı bile. Tesla, radyo kontrolünün de öncülerindendir, bu alandaki fikrini 8 Kasım 1898’de patentlemiştir ve 1898 yılında, Madison Square Garden’daki elektrik sergisinde sergilemiştir.
  Radyo Frekans Alternatörü
  1890
  Tesla Bobini
  1891
  Uzaktan Kumanda, Kozmik Ses Dalgaları ve Uzay
  1898
  Yüksek Frekans Öncülüğü
  Dünya Çapında Telsiz
  Dünya'nın En Güçlü Vericisi
  İyonosfer Çalışmaları, Radar ve Tribünler
 • NİYET MEKTUBU
  "İnsan kalbini, bir mucidin kendi beyninin yarattığı bir ürünün başarıya ulaştığını görmesinden daha fazla heyecanlandıran bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu tür duygular insana yemeyi, uyumayı, arkadaşları, aşkı, her şeyi unutturuyor."
  "Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir."
  "Eğer güç elde etmek için yakıt kullanırsak sermayemizden yeriz ve onu hızlıca tüketiriz. Bu yöntem barbarca ve müsrifçedir ve sonraki nesillerin çıkarı için durmamız gerekir."
  "Para insanların kendine biçtiği kıymete haiz değildir. Benim bütün param deneylere yatırılmıştır. Bunlarla yeni keşiflerde bulunup insanoğlunun yaşamını biraz daha kolaylaştırmasını sağlıyorum."
  "İnsan imkansızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkansızın da ötesine ulaşabilir."
  "Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir."

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.