Dünyanın En Zengin İnsanları Listesinde Olmalarına Rağmen Çok Mütevazi Hayatlar Yaşayan 10 İş Adamı

Dünyanın en zengin kişileri olmayan birçok sıradan insan birbirlerine sürekli şu soruyu sorarlar “Milyar Doların Olsaydı Ne Yapardın?” Bu listedeki insanların milyar dolarları var fakat hayalini kurduğumuz bir yaşantıları yok. Acaba milyar dolarlar mı onları hayallerinden etti yoksa para ile ilgili gerçekten hiçbir hayalleri yok muydu?

Popüler bir iş hayatı teorisi vardır: Eğer işe para kazanmak için başlarsan o işte asla başarılı olamazsın. Para kazanmayı düşünmediğin tutkuyla bağlandığın bir iş yap”. Muhtemelen bu listedeki insanlar bunu başardılar. Gelin birlikte bakalım bu milyarderler paralarıyla ne yapıyorlar.

Kaynaklar: www.forbes.com, www.therichest.com

1- Sergey Brin

Google’ın kurucu ortaklarından biri olan Sergey Brin, Standford üniversitesinde doktora yaparken arkadaşı Larry Page ile Google arama motoru ve şirketini kurmuştur. 29,2 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 20. kişisi olmasında rağmen çok mütevazi bir hayat sürmektedir. Hala kiracısı olduğu iki odalı bir evde kalmakta ve işe genellikle patenle gidip gelmektedir. Yukarıda Sergey Brin’in New York metrosundaki fotoğrafını görebilirsiniz.

2- David Cheriton

David Chertion, Standford Üniversitesinde bir profesördür. Bir profesör nasıl dünyanın en zengin adamlarından biri olur sorusunun cevabı David Cheriton’dadır. David Cheriton öğretmenlik yapmadığı zamanlarda teknoloji firmalarına yatırım yapmaktadır. Ve bu serüvenine 1998 yılında başlamıştır. David Cheriton iki öğrencisine şirket kurmaları için finansör olmuş ve 100,000$ vermiştir. Bu iki öğrenci de onu yüzüstü bırakmamış ve Google’ı kurmuşlardır. David Cheriton sadece bu yatırımından dolayı milyar dolardan fazla kar elde etmiştir. Fakat hala yeni bir araba ya da daha büyük bir ev almayı reddetmektedir. 30 yıldır aynı evde oturmakta ve insanların neden sürekli yeni bir şey almakta ısrar ettiğini anlamadığını söylemektedir. Şu andaki serveti 3 milyar dolardır.

3- Ingvar Kamprad

Ingvar Kamprad 17 yaşında İsveç’in küçük bir kasabasında yapmış olduğu girişimle milyarder olmuş bir iş adamıdır. Ingvar Kamprad’ın girişimini hepimizi bilmekteyiz: “IKEA”. Ingvar, IKEA’nın iş modelini aslında küçüklükte de yürütmüştür. Küçükken sıkça başkent Stockholm’e gidip alakasız ürünleri uygun fiyata alıp kendi kasabasında daha yüksek fiyata satarmış. Ingvar şimdi ise 3,3 milyar dolar serveti olan 89 yaşında bir iş adamı. Fakat bu servetini hiçbir zaman lükse harcamamıştır. Her zaman ucuz restaurantlarda yemek yemiş, ekonomi sınıfında uçmuştur.

4- Chuck Feeney

Chuck Feeney 1931 doğumlu çok başarılı bir İrlandalı – Amerikan iş adamıdır. Chuck Feeney’in şu andaki serveti 2 milyon dolardır. Bunun sebebi ise geçtiğimiz 30 yılda 7,5 milyar dolar dağıtmış olmasıdır. Büyük bir hayırsever olan Chuck Feeney sürekli olarak parasını bilimin, sağlığın, insan haklarının, eğitimin gelişmesi için çeşitli ülkelerin ilgili birimlerine bağışlamıştır. Chuck Feeney servetini Duty Free Shoppers Group’un kurucu ortağı olarak yapmıştır. Chuck Feeney der ki işe başladığında amacı çok çalışmak olmuştur, zengin olmak değil. Bu nedenle parayı bağışlamanın zor olmadığını anlatır. Mütevazi bir yaşam süren Chuck Fenney, asla pahalı kıyafetler almaz, restaurantlarda da en ucuz ikinci şarabı sipariş eder.

5- Azim Premji

Azim Premji Hindistan’da büyük bir iş adamıdır. Servetini Wipro Limited’den (global bir IT danışmanlık şirketi) yapmıştır. Azim’in babası tarafından kurulan bu şirketin şu anda %75’i Azim’e aittir ve Azim 19,1 milyar dolarlık servetiyle hali hazırda dünyanın en zengin 48. kişisidir. Fakat yaşantısı bu servetinden çok uzaktır. Her zaman ekonomi sınıfında uçar ve 10 yıllık bir Honda-City marka otomobile biner. Servetinin 4’te 1 ini bağışlamasıyla tanınır ve daha fazla da bağışlayacağını bildirmiştir.

6- Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg’i hemen hemen herkes tanır. Henüz 30 yaşında olmasına rağmen 33.4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 16. kişisidir. Servetini dünyanın en büyük sosyal platformu “Facebook” sayesinde yapmıştır. Fakat bu servet Zuckerbeg’i pek etkilememiştir. Aynı gri T-Shirt’ü her gün giymektedir ve Acura kullanmaktadır. Şu ana kadar yaptığı en büyük harcama Palo Alto, California’daki 7 milyon dolarlık evini satın almasıdır.

7- Jim C. Walton

Jim Walton 40,6 milyar dolarlık servetiyle dünyadaki en zengin 9. Adamdır. Walmart’ı kuran Sam Walton’un en küçük oğludur. Jim Walton’da babası gibi aşırı mütevazi yaşamaktadır. Eski bir Dodge Dakota kullanmaktadır ve Arkansas’ta eski bir ofiste çalışmaktadır.

8- Christy Walton

Christy Walton, 41,7 milyar dolarlık servetiyle dünyadaki en zengin 8. Kişidir. Christy Walton da Wallmart’ın kurucusu Sam Walton’un ailesinin bir üyesidir. Uçak kazasında ölen John T. Walton’un dul eşidir. John T. Walton’un ölümünden önceki serveti 18.2 milyar dolardı. Hepsi eşi ve çocuğuna kaldı. Christy Walton hayırseverliğiyle bilinir Arkansas Üniversitesi ve diğer birkaç üniversiteye yaptığı yüklü bağışlar ile tanınır. Hiçbir zaman parasını lükse harcamamıştır çünkü oğlunun normal standartlarda büyümesin istemiştir. Eşi öldükten sonra evini bile bağışlamıştır.

9- Warren Buffett

72,7 milyar dolarlık servetiyle dünyadaki en zengin 3. Adam olan Warren Buffet mütevazi yaşam biçimiyle ünlüdür. Warren geçtiğimiz yüzyılın en başarılı yatırımcısıydı ve birçok hayır işi yaptı. Para onun için hiçbir zaman değerli olmadı ki hala 50 sene öne 31,500$ a satın aldığı evde oturuyor. Bir uçağı, yatı vs yoktur. Hatta cep telefonu bile olmadığı söylenir. Çocuklarını finansal anlamda desteklemez bunun nedeni ise onların finansal bağımsızlıklarını kazanmasını ister. İlk yatırımını 11 yaşında yapan Warren Buffet bugün 84 yaşında olmasına rağmen hala hergün işe gidip yeni yatırımlar yapar.

10- Carlos Slim Helu

Carlos Slim 77,1 milyar dolarlık servetiyle 79,2 milyar dolarlık Bill Gates’den sonra dünyanın en zengin ikinci kişisidir. Çok başarılı bir yatırımcı ve telekomünikasyon devi olan Carlos Slim’in birçok başarılı Meksika şirketinde hissesi vardır. Fakat Carlos Slim Helu da fazla para harcamada bir mana görmemiştir. Bugün hala 30 yıl önce satın aldığı evde oturmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Nejat Uygur CV
  BİYOGRAFİ
 • Franklin D. Roosevelt CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Salvador Dali CV
  BİYOGRAFİ
 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Osho CV
  BİYOGRAFİ
 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • Adile Naşit CV
  BİYOGRAFİ
 • Joseph Goebbels CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Abraham Lincoln CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Barış Manço CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.