Dünya'nın En Pahalı Ve En Güçlü Tankları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, savaşlardan göğüs göğüse muharebeden giderek uzaklaşıyor. Galeride inceleyeceğimiz savaş araçları barış zamanlarında bile güven verecek cinsten! Son teknolojisi olan bu pahalı savaş oyuncaklarını gelin beraber inceleyelim;

1- Type 90 Kyu Maru

Type 90 Kyu Maru, Japon endüstri devi olan Mitsubishi Ağır Sanayi tarafından yapılmaktadır. Saate, 70 km hız yapabilen tankın ağırlığı ise 50 ton, fiyatı ise 5 Milyon $'dır.

2- K1A1 Hangul

K1A1'ler Güney Kore'nin ana saldırı tanklarıdır. K1A1'ler General Dynamics ve Hyundai Rotem ortaklığıyla hazırlanmışlardır. Saate 40 km yol alabilen bu tanktan Güney Kore'nin elinde 400 adet bulunmaktadır. Tankın fiyatı ise 4,8 milyon $'dır.

3- Merkava

Merkava adlı bu tank İsrail yapımıdır. 1979'da üretimine başlanılan bu tanklar 55 km/h hıza çıkabiliyorlar. Bu tankın fiyatı ise 6 milyon $'dır.

4- Challenger 2

Challenger 2, dünyanın en güvenilir ve en iyi korunan tanklardan biri olarak kabul edilmektedir. 1998 yılından bu yana İngiltere ordusunda hizmet veren bu tank Bosna, Kosova ve Irak’ta hizmet görmüştür. Tankın genel komopizyonu gizlidir fakat çelikten iki kat daha sert bir malzemeden yapıldığı belirtiliyor. 69 tonluk ağırlığı olan tank 1200 beygir gücündedir ve fiyatı ise 8,6 Milyon $'dır.

5- Leclerc

Leclerc, Fransa’nın ana muharebe tankıdır ve dünyanın en pahalısıdır. Fransız hükumetine muhalif görüşler bu tankın ülkeye 23 milyon dolardan daha fazla bir maliyeti olduğunu söylenmektedir. Fakat uzmanlar tarafından tahmin edilen fiyatı ise 12,6 milyon $'dır.

6- Vladimir

Ruslar'ın gururu olan Vladimir adlı bu tank gece görüş özelliğine sahip bir tanktır. Saate, 60 kilometre yapabilen Vladamir özel alışım bir zırh kaplamasıyla kuveetini belli etmektedir. Rusya'nın 1730 tanesine sahip olduğu bu tankın fiyatı ise 2,5 milyon $'dır.

7- T-84 Oplot

Ukranya yapımı bu tank T-84'ün tekrar elden geçmiş halidir. Taretlere sahip olan bu tank 46 ton ağırlığındadır ve saate 65 kilometre yapabilmektedir. Bu tankın fiyatı ise 4,8 milyon $'dır.

8- ZTZ-99

Çin ordusunun beşinci nesil tankı olan ZTZ-99, saate 80 kilometre hıza çıkabilmektedir ve fiyatı ise diğer tanklara göre daha uygundur. 4,5 milyon $'a temin edilebilmektedir.

9- M1 Abrams

M1 Abrams savaşta kendini kanıtlamış bir tanktır. M1 Abrams Irak’ta görev almış ve herhangi bir Sovyet tankına göre üstünlüğünü kanıtlamıştır. Abrams’ın son sürümü olan bu modelin ağırlığı 69 tonun üzerindedir ve fiyatı ise 8,6 milyon $'dır.

10- Leopard 2A6 Kampipanzer

Yeni eklemeleri ve geliştirmeleri ile birlikte 63 tonluk bu tank diğer Batı tankları gibi 120 mm yüvsiz top kullanmaktadır. Yüksek isabetli ateş gücüne sahiptir. Tarihteki en başarılı tank tasarımlarından biri olarak kabul edilen Leopard 2 şu anda Almanya, Kanada, Finlandiya, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkeler tarafından kullanılmaktadır. Maliyeti ise 8,6 milyon $'dır.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.