Tarihin Akışını Değiştiren 10 İcat

Bazı icatlar tarihin akışını tamamen değiştirmiş, tarihsel gelişim bu icatlardan sonra oluşmaya başlamıştır. İşte tarihin akışını tamamen değiştiren 10 icat …

1- Matbaa’nın İcadı

Johannes Guttenberg'in 1450 yılında icat ettiği matbaa bilginin yayılmasını sağlamış, tarihteki kültürlerin ve yaşanılanların nesillerden nesillere aktarılmasını sağlamıştır.

2- Buhar Motoru

Thomas Newcomen'in 1698 yılında icat ettiği buhar motoru sanayi devriminin başlamasını sağlamıştır.

3- Plasitk

1862 yılında Alexander Parkes'in icat ettiği Plastik hammadesi maddeleşmeyi sağlamış, endüstride devrim yaratmıştır.

4- Ampülün İcadı

1879 yılında Thomas Edison'un icat ettiği elektrik ampülü aydınlanma konusunda yeni bir dönem başlattı. Gaz veya mum ile aydınlanma devri kapandı. Elektrik, aydınlanmada da kullanılabilir oldu.

5- Atom Bombasının İcadı

ABD & İngiltere ortak icadı olan Atom Bombası Manhattan projesinin bir sonucudur. 1945 yılında Japonya üzerinde denenmiş ve dünya, tarihin en acımasız saldırısıyla karşı karşıya kalmıştır.

6- Elektronik Bilgisayarın İcadı – ENIAC

İlk elektronik bilgisayar olan ENIAC 1946 yılında ABD'de icat edilmiştir. ENIAC 1946 yılında yaklaşık 167 m² bir alana sığıyordu ve ağırlığı 30 tondu.

7- Penisilin

1928 yılında Alexander Fleming'in penisilini bulması insanlık tarihine verilmiş en büyük armağanlardan biri oldu. Penisilinden önce insanlar frengi, kangren gibi hastalıklardan bile ölebiliyordu, penisilin ile birlikte antibiyotikler kullanılmaya başladı.

8- Walkman

1979 yılında Sony'nin Walkman'i icat etmesiyle insanların müzik dinleme alışkanlıkları değişti. İnsanlar hareket ederken de müzik dinleyebilmeye başladılar.

9- İnternet

1989'da Tim Berners bilgileri bir tık kadar yakınımıza getirerek, dünyayı tamamen değiştirdi.

10- Klonlama

1996 yılında bilim adamları ilk kez bir memeliyi klonlayarak çoğalttılar. Son dönemlerde klonlamanın üzeri açıklanmayan nedenlerden ötürü örtüldü. Fakat bu buluşun geleceği değiştireceği bellidir.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2023 - Tüm Hakları Saklıdır.