Shri Mataji Nirmala Devi CV

DOKTOR, MEDİTASYON UZMANI (1923 - 2011)
Shri Mataji Devi, günümüzde kullanılan Sahaja Yoga meditasyon tekniğinin kurucusudur.

İsim Soyisim : Nirmala Srivastava
Adresi : Bilinmiyor
Doğum Tarihi : 21 Mart 1923
Doğum Yeri : Chhindwara, Hindistan
Ölüm Tarihi : 23 Şubat 2011
Ölüm Yeri : Cenevre, İtalya
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Hristiyan Tıp Koleji
  Ludhiana, Hindistan
  Soylu bir aileden gelen Nirmala, çocukluk yıllarını Nagpur'daki aile evinde geçirmiştir. Genç kızlık zamanını ise Mahatma Gandi'nin ahsramında (öğretilerini gerçekleştirdiği merkez) kalarak geçirmiştir. Hatta 7 yaşındayken Gandi'nin ashramında konuşma yapmıştır. Hristiyan Tıp Koleji'ne katılan Nirmala'nın eğitimi o zamanlar Hindistan'ı kasıp kavuran bağımsızlık mücadelesi nedeniyle bölünmüştür.
  Balakram Tıp Koleji
  Lohore, Hindistan
  Nirmala, bağımsızlık mücadelesi nedeniyle bölünen eğitimine Balakram Tıp Kolejinde devam etmiştir.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Kişisel Gelişimci ve Gönüllü Yardımcı
  Hindistan (1947 - 1970)
  Nirmala, tıp eğitimini bitirdikten sonra bağımsızlık mücadelesi döneminde gönüllü hemşirelik yapmıştır. Chandrika Prasad Srivastava ile evlenmiş ve 2 çocuk sahibi olmuştur. Bu dönemde onları büyütmüş, ekinlerle uğraşmıştır. Nirmala, çocukluğunda kendisinin farklı olduğunu anlamıştır. Aldığı aydınlanmasının kendisinde uyandırmış olduğu etkiyi başkalarıyla da paylaşmak istemiştir. Bunun sadece insanların kendilerinin farkındalığı yaratmasıyla mümkün olabileceğini düşünmüş ve 1970'e kadar bu tekniği geliştirmek üzerine çalışmıştır.
  Sahaja Yoga Kurucusu
  Tüm Dünya (5 Mayıs 1970 - 23 Şubat 2011)
  Nirmala, 5 Mayıs 1970'de ruhani hayatına başlamıştır. Geliştirdiği tekniğe Sahaja Yoga adını vermiş olan Nirmala, ufak bir grup ile meditasyon seanslarına başlamıştır. Onlara aydınlanmalarını vermek için çaba göstermiş, insanlara kendi farkındalıklarını yaratmaya çalışmıştır. Eşi ile birlikte İngiltere'ye gitmiş burada gruplara ders vermiştir ve bu dersler ve öğretiler için hiç bir zaman para talep etmemiştir. Daha sonra dünyayı dolaşıp bu tekniğini insanlarla paylaşmaya çalışmıştır. Kısacası hayatını Sahaja Yoga'ya adamıştır. Nirmala hep insanları sahte gurulara karşı uyarmıştır. Piyasada insanların inançlarından faydalanıp onlardan ücret toplayan, kendi komünitesini oluşturup zengin olan gurulara karşı savaş açmıştır. Nirmala hiç bir zaman gurulara inanmamıştır ve guruluğun çekilen acılarla kazanılacağı görüşüne de karşı çıkmıştır. Tüm dünyayı dolaşmış ve keşfettiği tekniği 95'ten fazla ülkede sahaja yoga merkezi açarak yaymaya çalışmıştır. Nirmala çalışmalarından dolayı "Shri Mataji" (saygıdeğer anne) ünvanını almıştır ve Shri Mataji Nirmala Devi diye anılmaya başlanmıştır. Nirmala insanın aydınlanmasını ücretle satın alamayacağına inandığı için, 95'ten fazla ülkede kurduğu merkezlerde sunulan hizmetler için hiç bir zaman ücret talep etmemiştir. Şu anda dünyadaki her Sahaja Yoga merkezi ücretsiz hizmet verilmektedir. Merkezdeki ileri seviyedeki üyeler kendi aralarında para toplayıp genel giderleri karşılamaktadırlar ve bunu gönüllü olarak yapmak isteyen yapmaktadır. Hiç bir zaman para talep edilmemektedir. Shri Mataji 23 Şubat 2011'de Cenova, İtalya'da hayatını kaybetmiştir.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  Yılın Kişisi
  İtalya Hükümeti 1986
   
  Tam Sponsorluk (Bilimsel çalışmalara fon sağlanılması dahil)
  Rusya Hükümeti 1989
   
  Onursal Üye
  Petrovskaya Sanat ve Bilim Akademisi 1993
   
  Tam Sponsorluk
  Brazilia Şehri 1994
   
  Onursal İtalyan Vatandaşlığı
  İtalya Hükümeti 2006
   
  Nobel Ödülü Adayı
  Nobel Ödülleri 1997
   
 • AKIMLARI
  Akım Adı Akımın Başladığı Yer Tarih
  Shaja Yoga
  Hindistan 5 Mayıs 1970
  Sahaja Yoga, Shri Mataji Nirmala Devi'nin geliştirdiği bir meditasyon tekniğidir. Sahaja Yoga hareket etmeden düşüncesiz kalma mantığıyla yapılır. Sahaja Yoga'nın temelini insanların içerisinde bulunan kundalini enerjisini uyandırma çabası oluşturur. Kundalini enerjisi her insanın içerisinde bulunan doğuştan gelen bir enerjidir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda uyanık şekildedir, insanın acıma, affedebilme, saf bilgiye ulaşabilme, egosunu yenme gibi özelliklerinin uyanık olmasını sağlar. Kundalini enerjisi büyüdükçe çevre faktörlerinden dolayı uykuya dalar. Bu enerjiyi uyandırmak için düzenli meditasyon yapmak gerekmektedir. Sahaja Yoga insanın tüm sorunlarının çözümünün vücudunun sağ ve sol kanalının dengede olması ilkesine dayandırır ve bu sadece kundalininin uyanıp başın üzerine kadar yükselmesiyle, yani çakraları tek tek açmasıyla mümkün olabilir. Kundalini uyandıkça omurlilik hizasından başa doğru yükselmeye başlar ve yükseliş sırasında 7 tane çakrayla karşılaşır. Bu 7 çakranın her biri bir merkezdir. Bu merkezler, iletişim, süperego, affedicilik gibi merkezlerdir. Kundalini yükselelerek bu çakraların her birini tek tek açar. Bunu başarabilmek için meditasyon süresince düşüncesiz kalmak ve kundaliniye odaklanmak gerekmektedir. Kundalini uyanıp başın üzerine yükselince bir bebekte olan ve doğuştan gelen tüm saf ve temiz duygular, özellikler insanda tekrar mevcut olacaktır ve o insan aydınlanacaktır.
 • NİYET MEKTUBU
  "Sizin harika bir lideriniz vardı, Atatürk… O, aydınlanmış bir ruhtu."
  "Bizi güçlü kılan, yaptığımız işten etkilenmeden başarmaktır."
  "Benim hayatım tümüyle insanlığın iyiliği ve yararına adanmıştır."
  "Aydınlanma gerçek ile ilk karşılaşmadır."
 • REFERANSLARI

  Brazilya şehrinin belediye başkanı Shri Mataji'yi havalimanında karşılamış ve kendisine şehrin anahtarını hediye etmiştir. Shri Mataji'nin tüm programlarına sponsorluk vermiştir.
  Brezilya Şehri Başkanı
  26 Eylül Shri Mataji Nirmala Devi Günü
  New York

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.