Sizi Uyuşturucudan Tamamen Uzaklaştıracak 10 Sinema Filmi

Tarih boyunca uyuşturucu karşıtı kampanyalaryapılmış, dernekler kurulmuş, ilanlar verilmiş fakat hiçbiri sinema filmleri kadar etkili olamamıştır.

Konu ne olursa olsun bazen izlediğiniz bir filmin etkisinde öylesine kalırsınız ki hayata bakış açınız değişir, yaşam tarzınız değişir. İşte bu listedeki 10 film de tam o tarz filmler. 

Bu listedeki 10 filmden birisini izledikten sonra uyuşturucunun adını bile duymak istemeyeceksiniz.

Kaynak: The Richest

1- A Scanner Darkly

A Scanner Darkly fütüristik bir distütopya olarak tanımlanabilir. Filmde Amerika'nın geleceği anlatılmaktadır ve kişilerin büyük bir ksımının "D maddesi" adındaki halisünasyon üreten bir madde bağımlısı olduğu varsayılmaktadır. Film ne kadar animasyon olsa da karakterlerin uyuşturucu yüzünden çektiği acılar kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

2- Sid and Nancy

Bu trajedik film  Sid Vicious ve Nancy Spungen'in gerçek hikayesini anlatmaktadır. Bu filmde bir eroin bağımlısı müzisyenin gruptan ayrılmasını, güneş altında her türlü sert eroin çeşitini denemesini ve ilişkisini mahvetmesini açıklıkla görebilirsiniz. Eroin bağımlılığı bir hayatı nasıl bitirir sorusu bu filmde saklı.

3- Fear and Loathing in Las Vegas

Dr. Gonzo ve Raoul Duke'ün gazetecilik ve kumar maceralarını ele alan filmde uyuşturucunun onların enerjilerini kısmi olarak pozitif eklemesi ne kadar eğlenceli gözükse de bazı sahneler var ki sizi anında uyuşturucudan soğuabilir. Doktor ve Duke'un Las Vegas'a varıp Casino'ya girdiklerinde insanların şekil değiştirişi, Dr. Gonzo'nun küvette radyo ile kendini öldürmek istemesi ve buna benzer daha birçok sahne. Fear and Loathing in Las Vegas sizi gerçekten uyuşturucudan uzak tutacak bir film.

4- Blow

Blow listemizdeki filmlerden farklı olarak uyuştrucuyu kullananın değil satanın hayatının mahvoluşunu gösteren bir film. Amerika'nın kokain ticaretinin son dönemlerine denk gelen bir karakter olan George Jung'ı Johnny Depp canlandırıyor. Jung 1970'lerin sonunda kokain ticaretinde oldukça büyük bir başarı elde etse de 2-3 kez hapse giriyor ailesini, kızını ve parasının tamamını kaybediyor.

5- Banshee Chapter

Filmde CIA'in "uyuşturucular ile beyin kontrol edilebilir mi" sorusuna cevap aradığı bir proje canlandırılıyor. DMT ve LSD gibi uyuşturucuların insanlar üzerinde test edildiği filmde görecekleriniz aklınızdan asla çıkmayacak.

6- Drugstore Cowboy

Filmde, uyuşturucu bağımlısı bir genç ve kız arkadaşının parasızlıktan sürekli eczane soymaları işlenmektedir. Bu işe arkadaşlarını da katan ikili eczane soyma işini alışkanlık haline getirmiştir. Trajedi ise şurada başlar. Gruptan bir üye olan Bob bir gn aşırı doz uyuşturucu alır ve o noktadan sonra artık uyuştucu kullanmamaya karar verir. Bob tam temizlenmeye başlamışken eski bir arkadaşı onu takip eder soyar ve apartmanın içerisinde vurur. Olay gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.

7- Trainspotting

Trainspotting tam anlamıyla bir kara mizahtır. Film birçok sahnesinde sizi kahkaya boğsa da derininde tam bir trajedidir. Edinburg, İskoçya'da bir eroin bağımlısı bir grubu ele alan filmde çok etkileyici sahneler vardır. Uyuşturucu bağımlılarının yeni doğmuş çocuklarının ilgisizlikten ölmesi ve ailesinin bunu farketmemesi. Esas oğlanın fitil için oldukça pis bir tuvaleti karıştırması, korkunç bir şekilde ölen başka bir bağımlı, ailesi tarafından odasına kitlenen gencin geçirdiği akıl dışı nöbet...

8- The Basketball Diaries

Gerçek bir hayat hikayesine dayanan filmde Jim Carroll'ı Leonardo Di Caprio canlandırmaktadır. Carroll küçük yaşta eroin bağımlısı olur ve film Carroll'ın hayat hikayesi etrafında döner. Carroll bu dönemi boyunca birçok problemle karşılaşır, tacizci bir koç, ölen bir arkadaş ve hapse girmesine sebebiyet veren eroin bağımlılığı. Film, bir insanın kötü giden hayatının onu nasıl uyuşturucuya eğilimli yaptığını anlatırken, uyuşturucunun bu kötü gidişat için bir çözüm olmadığını da çok güzel bir şekilde anlatıyor.

9- Less Than Zero

Film, üniversite için şehrinden ayrılan ve geri döndüğünde kız arkadaşı ve en yakın arkadaşının birlikte olduklarını ve uyuşturucu bağımlısı olduklarını öğrenen genç bir adamı konu alır. Filmde borç batağındaki erkeğin uyuşturucu satın alabilmek için fahişelik yapması gibi sahneler vardır ki gerçekten sizi uyuşturucudan koşarak uzaklaştırır. Ailesinin de dışladığı genç kriz geçirerek ölür.

10- 10. Requiem For A Dream

En vurucu olanı en sona sakladık. Requiem for a dream izleyenin bir daha asla unutamayacağı bir filmdir. Bu filmi özellikle son sahnesini izledikten sonra sıkıysa gidin de uyuşturucu kullanın diyebiliriz. Film, eroin bağımlısı olan 3 arkadaş ve zayıflatıcı diet hapları bağımlısı olan 1 anneyi konu alır. Herşey ilk zamanlar güzel giderken anne metamfetaminin etkisinde kalır, 3 arkadaş ise piyasadaki eroin kıtlığından ve parasızlıktan dolayı akıl almaz yöntemlere başvururlar. Öyle bir bağımlılık düşünün ki bir erkek kız arkadaşını para için başkasının yatağına göndersin. Ve o son sahne mideniz kaldırırsa gidin de izleyin. 
Ne olursa olsun Requiem for a dream hem anlattıklarıyla hem de müziği ve çekim teknikleriyle bir başyapıttı. Her gencin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.