Amerika'yı Ziyarete Giden İlk Sovyet Lider Khrushchev'in Seyahat Anıları

Nikita Khrushchev, 1959 yılında Amerika Birleşik Devletlerini ziyaret eden ilk Sovyet Lideri ünvanını kazandı. Bu seyahatin en ilginç detayı ise 1950'lerin sonlarında Amerika ve Sovyetler arasındaki gerilimin en üst noktada olmasıydı. Yine de Khrushchev dönemin ABD başkanı Dwight Eisenhower'ın Camp David'de görüşme isteğini kabul etti. Amerikalılar çok gergindi, en büyük düşmanları ülkelerine gelmişti. Khrushchev ise gerilmek yerine ABD'nin tadını çıkarıyordu.

Allday

1- Khrushchev,  Eisenhower'ın davetini kabul ediyor ve Amerika'yı ziyaret eden ilk Sovyet Lideri Oluyor

Khrushchev, sadece Eisenhower'ın davetini kabul etmekle kalmadı bir de Amerika'da bir hafta boyunca seyahat etmek istediğini belirtti.  Eisenhower Sovyet liderinin bu isteğinden şüphelenmişti ama yine de kabul etti. 15 Eylül 1959'da Khrushchev Washington D.C.'ye inmişti.

2- Khrushchev, Amerika'yı İkiye Bölüyor

Khrushchev'in seyahati Amerikalıları ikiye bölmüştü. Amerikan kongresi Khrushchev'in ziyaretini eleştiren kızgın mektuplarla dolmuş ve taşmıştı, diğer yandan ise yüzlerce Amerikan, Sovyet konsolosluğuna Khrushchev'in iyaretini beklediklerini belirten mektuplar göndermişti.

3- Khrushchev Maryland'deki çiftlikte

Khrushchev'in ilk duraklarından birisi Maryland'deki çiftlikti. Orada bir domuzu besleyip resimdeki ineğin çok şişman olduğunu belirtti.  Daha sonra ise Dış İşleri Komitesi Senatosuna gitti ve oradaki üyelere komünizme alışmaları gerektiğini söyledi.

4- Khrushchev New York'ta

Ertesi sabah Khrushchev, resmi tur rehberi Birleşmiş Milletler Amerika Elçisi Henry Cabot Lodge Jr. ile New York'a vardı. Burayı gezen Khrushchev, toplantıda konuşmayı rahatsız eden sorular soran kişilere bağardı, kapitalistlerle kavga etti ve seyahatine kaldığı yerden devam etti. Empire State binasını gezen Khrushchev hiç tatmin olmamıştı. "Bir tane gökdelen gördüysen hepsini görmüşsündür" dedi. Keza o dönem Moskova Stalin tarzı gökdelenler inşa ediyordu.

5- Khrushchev Los Angeles'da

New York'tan sonra soluğu Los Angeles'de alan Khrushchev, burada Boradway Müzikali "Can Can" ı izlemek için 20th Century Fox'a davet edildi.

6- Khrushchev Yıldızlarla Buluşuyor

Stüdyo aynı zamanda Khrushchev'e büyük bir öğle yemeği sundu. Yemekte Frank Sinatra ve Marilyn Monroe gibi dünyaz yıldızları da vardı. Oda 400 kişilikte fakat Hollywood'daki herkes davet için oldukça meraklıydı. 1947'den beri Hollywood'da bir Sovyet korkusu vardı. Komünizm'e sempati duyan herkes kara listeye alınıyordu. Şimdi ise Khrushchev ile öğle yemeğine katılmaları aslında büyük bir ikilemdi.

7- Khrushchev'in Disneyland Tutkusu

Khrushchev Los Angeles'dayken Disneyland'i de ziyaret etmek istedi. Fakat olası bir güvenlik tehditinden dolayı Disneyland turu gerçekleşemedi. Bu nedenle tren yolculuğu yaparak soluğu San Francisco'da aldılar.

8- Khrushchev IBM'de

Khrushchev, San Francisco'dayken IBM'in genel merkezini de ziyaret etti. Resimde gözüken süpermarket de Khrushchev'in dikkatini oldukça çekti, hatta San Francisco körfezinde bot turu bile yaptı. Khrushchev bot turu yaparken, yakınlarından geçen bir uçak gemisi gördü ve bu gemi hakkında "bu tür araçlar çok güzel hedefler olabiliyor, vurulması oldukça kolay" diye yorum da yaptı. Tabi ki savaş sırasında.

9- Khrushchev Iowa'da

Khrushchev, Kaliforniya turundan sorna soluğu Iowa'da aldı. Burada Roswell Garst'ın çiftliğini gezen Khrushchev Garst'la da birkaç gün önce tanışmıştı. Garst, Sovyetler Birliğinde hibrid mısır tohumu satıyordu ve bu tohumların daha verimli ürünler çıkarması hakkında dersler veriyordu. Gazeteciler bu esnada Khrushchev'in güzel bir fotosunu, demecini yakalayım derken Garst'ın mahsüllerini mahvettiler. Garst da bu durumdan olduça irite oldu.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.