Oscar Wilde CV

YAZAR, ŞAİR (1854 - 1900)
Oscar Wilde, "The Picture Of Dorian Grey" gibi birçok önemli ve dünyaca takdir edilen eseri olan İrlanda'lı yazardır.

İsim Soyisim : Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde
Adresi : Père Lachaise Cemetery, Paris, Fransa
Doğum Tarihi : 16 Ekim 1854
Doğum Yeri : Dublin, İrlanda
Ölüm Tarihi : 30 Kasım 1900
Ölüm Yeri : Paris, Fransa
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  İlk Eğitim
  Fransız dadısı ve Alman özel hocası tarafından, Evde ( - 1863)
  Oscar Wilde'ın babası yaptığı hizmetlerden dolayı 1864 yılında şövalye ünvanını kazanmış bir doktordu, annesi ise başarılı bir şairdi. Kültürlü bir ailenin çoçuğu olan Oscar, eğitimine evde başlamıştır. Fransız dadısı ve Alman özel hocasından Almanca dil eğitimi almıştır. Bu özel eğitim 9 yaşına kadar devam etmiştir.
  Portora Kraliyet Okulu
  Enniskillen, County Fermanagh, Paris, Fransa (1863 - 1871)
  9 yaşına kadar evde eğitim alan Oscar, 9 yaşına geldiğinde Portora Kraliyet Okulu'na kayıt olmuştur. Burada Yunancaya ve Latinceye aşık olmuş, son iki yılında kolejin verdiği üst üste en iyi klasikler öğrencisi ödülünü kazanmıştır. Aynı zamanda son senesinde de çizim alanında en başarılı ikinci öğrenci olmuştur. Başarılı bir öğrenci olan Oscar Wilde'a, 1871 yılında mezun olduğunda üstün başarılarından dolayı Dubline'deki Trinity Üniversite'sine katılabilmesi için Kraliyet Okulu bursu verilmiştir.
  Trinity Koleji
  Trinity Koleji, Dublin, İrlanda (1871 - 1874)
  Üniversite'deki ilk yılında genel sınavda birinci olmuş ve Kolej'den vakıf bursu kazanmıştır. Bu lisans eğitimini tamamlamamış bir öğrencinin alabileceği en büyük ödüldü. 1874 yılında mezun olduğunda Trinity'nin Yunanca dalındaki en başarılı öğrencisi olduğu için "Berkeley Altın Madalyası"na layık görülmüştür. Ödüller bununla da bitmemiş, Oxford'daki Magdalen Koleji'nde öğrenim görebilmesi için kendisine Demyship bursu verilmiştir.
  Magdalen Koleji
  Oxford, İngiltere (1874 - 1878)
  Oscar Wilde, Magdalen Koleji'nde de üstün başarılarıyla dikkat çekmiş sınavlarda hep birinci gelmiştir. Bunun yanında Oscar Wilde'ın dikkat çeken bazı diğer özellikleri de vardı. Giyimi çok sıradışıydı, uzun saçlar bırakıyor renkli kıyafetler giyiniyordu. Odasını çok şafşaflı dekore etmişti. Egzotik bir çizgisi vardı. Bu dönemde ateizmi de benimseyen Oscar bu farklılıklarından dolayı kısa zamanda Kolej'in ilgi odaklarından birisi olmayı başardı.
  Şiir yazmaya bu dönemde önem gösteren Oscar Wilde, 1878'te mezun olmaya yakınken, "Ravenna" adlı şiiriyle Newdigate Ödülü’nü kazanmıştır. Mezun olduktan sonra Londra'ya taşınmaya karar veren Oscar Wilde, burada arkadaşı Frank Miles ile kalmaya başlamıştır. 1881'de ilk şiir kitabı "Poems"i yayınlayan Oscar beklediği ilgiliyi toplayamamıştır. Yeni bir şair doğuyor havasını yaratamamıştır. Bir yıl sonra 1882'de Oscar New York'a seyahat etmiş 9 ay burada kalmıştır. 9 ayda inanılmaz bir şekilde 140 ders alarak Amerikan edebi kültürü ile ilgili kendini geliştirmiştir. Buradayken Henry Longfellow, Oliver Wendell Holmes ve Walt Whitman gibi Amerika'nın önde gelen edebi figürleri ve bilginleriyle tanışmıştır. 9 ay sonunda evine dönen Oscar 1884'e kadar İngiltere ve İralanda'daki edebi eserler üzerine çalışmıştır. 29 Mayıs 1884'te Constance Lloyd adlı zengin bir İngiliz kadınla evlenmiş iki çocukları olmuştur. Cyril 1885'de, Vyvyan ise 1886'da doğmuştur.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Editör
  Lady's World (Bayanların dünyası) Dergisi (1885 - 1888)
  Düğünden hemen bir yıl sonra Oscar Wilde, Popülerite'si düşmüş olan Lady's World adlı dergiye yönetici ve editör olarak işe alınmıştır. Oscar Wilde, dergideki iki, üç yıllık sürecinde dergiyi yeniden popüler hale getirmiştir. Ona göre başarıyı kadının giydikleriyle yakalayamazlardı, yapmaları gereken kadınların düşündüklerini ve hissettiklerini yayınlamaktı. Böylece erkekler bile dergiyi zevkle okuyabileceklerdi.
  Yazar
  (1888)
  1888 yılından itibaren Oscar Wilde, 7 yıllık bir yaratıcılık dönemine girmiştir. En önemli eserlerini de bu dönemde yayınlamıştır. İlk şiir kitabı "Poems"in üzerinden 7 yıl geçmiş ve bu süre boyunca daimi olarak kendisini geliştirmiştir. 1888'de, çocuk kitapları koleksiyonu olan The Happy Prince and Other Tales'i yayınlamış, 1891'de temel ilkeler ve estetizm'i tartışan bir kompozisyon koleksiyonu olan "Intensions"ı yayınlamıştır. Estetizm onun için hep çok önemli bir akım olmuştur. Oscar Wilde sanatla estetikliğin iç içe olması gerektiğini savunmuştur. Aynı yıl ilk ve tek romanı olan "The Picture of Dorian Gray"i yayınlamıştır. Dorian Gray, portresinin yaşlanıp, kendisinin genç kalmasını, tutku ve günah içerisinde bir yaşam sürmek isteyen bir adamın hikayesini anlatır. Hikayede bu adam amacına ulaşmıştır. Bu roman günümüzde edebiyat tarihinin en önemli eserlerinden biri sayılsa da o zamanlar ahlaksızlıktan dolayı birçok eleştiri altına alınmıştır. Oscar Wilde kendisini çok şiddetli bir şekilde savunmuş ve yazarın tarzı eleştirilemez demiştir. 1892'de Oscar Wilde ilk oyunu "Lady Windermere's Fan"ı sergilemiştir. Bu oyun büyük bir kitleye hitap etmiş, çok olumlu tepkiler almıştır. Bu tepkiler ve eleştiriler Oscar Wilde'ı daha çok oyun yazmaya yöneltmiştir. En önemli oyunları: A Woman of No Importance (1893), An Ideal Husband (1895) ve en ünlü oyunu; The Importance of Being Earnest (1895)'dır.

  Oscar Wilde'ın eşcinsel olduğu gizliden gizliye bilinmeye başlamıştır fakat bu yasal bir suç olduğundan Oscar Wilde bu durumu sürekli gizli tutmaya çalışmıştır. Oscar Wilde o dönemde Lord Alfred Douglas adındaki bir gençle ilişkiye başlamıştır. Bu durumdan şüphelenen Lord Alfred Douglas'ın babası "The Marquis of Queensberry", kartını Oscar Wilde'ın evine bırakmış ve üzerine de eşcinsel ilişkiyi resmeden eden bir not yazmıştır. Buna çok sinirlenen Oscar Wilde, arkadaşlarının da desteğiyle Queensberry'e iftira suçundan dava açmıştır. Bu davanın kararı Oscar Wilde'ın hayatını karartmıştır. Queensberry, avukatlarıyla birlikte Oscar Wilde'ın eserlerindeki eşcinsellik unsurlarını ve Wilde'ın oğlu Lord Douglas'a gönderdiği aşk mektuplarını mahkemede sununca Oscar Wilde "büyük ahlaksızlık suçundan" dolayı 25 Mayıs 1895'te tutuklanmış ve 2 yıl hapse mahkum edilmiştir. 1897'de hapisten çıkan Wilde, psikolojik olarak bitmiş, duygusal olarak tükenmiş durumdaydı. Fransa'ya sürgüne gönderilen Wilde, burada ucuz otellerde, arkadaşlarının evinde kalmıştır. Tekrardan Douglas ile birlikteliğe başlamıştır. Son yıllarında pek fazla yazarlıkla uğraşmayan Wilde'ın tek önemli eseri hapishanedeki anılarını anlattığı 1898'de tamamladığı "The Ballad of Reading Gaol" şiiridir. Oscar Wilde'in menenjiti son dönemlerde iyice artmıştır. Hasta haldeyken papaz tarafından vaftiz edilerek tekrar katolikliğe kabul edilmiştir. 30 Kasım 1900'de menenjitten dolayı hayatını kaybetmiştir. Ölürken papaz ve otel sahibinin yanında o meşhur son sözünü söylemiştir: "Ya duvar kağıdı gider, ya ben."
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  En İyi Klasikler Öğrencisi
  Portora Kraliyet Okulu 1870
   
  En İyi Klasikler Öğrencisi
  Portora Kraliyet Okulu 1871
   
  Çizim Alanında En Başarılı İkinci Öğrenci
  Portora Kraliyet Okulu 1871
   
  Kraliyet Okulu Bursu
  Portora Kraliyet Okulu 1871
   
  Kolej Vakıf Bursu
  Trinity Koleji 1872
   
  Yunanca Alanında En Başarılı Öğrenci
  Trinity Koleji 1874
   
  Berkeley Altın Madalyası
  Trinity Koleji 1874
   
  Demyship Bursu
  Trinity Koleji 1874
   
  Newdigate Ödülü - "Ravenna" şiiri
  1878
   
 • ESERLERİ
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Ravenna  Şiir 1878
  Poems  Şiir 1881
  The Happy Prince and Other Stories Çocuk Hikayeleri 1888
  Lord Arthur Savile's Crime and Other Stories  Hikaye 1891
  House of Pomegranates Masal 1891
  Intentions Estetizm üzerine kompozisyonlar ve diyaloglar 1891
  The Picture of Dorian Gray (ilk kez dergide 1890'da yayınlanmıştır, kitap halini ise 1891'de almıştır) Roman 1890
  The Soul of Man under Socialism  Politik Kompozisyon 1891
  Vera veya Nihilistler Oyun 1880
  Padova Düşesi 1883
  Lady Windermere'in Yelpazesi 1892
  Ehemmiyetsiz Bir Kadın 1893
  Salomé 1893
  İdeal Bir Koca 1895
  Ciddi Olmanın Önemi 1895
  Kutsal Metres 1894
  Bir Floransa Trajedisi 1894
 • NİYET MEKTUBU
  "Kadında geçmiş, erkekte gelecek aranır."
  "Moda o kadar sıkıcı bir şeydir ki, altı ayda bir değiştirmek zorunda kalırlar."
  "Ne kadar çok kişi benimle aynı fikirdeyse, o kadar çok yanıldığımı düşünürüm."
  "Ozanlar aşktan öyle söz ettiler ki, artık kimse aşka inanmıyor."
  "Sadece aptalların ciddiye alındığı bir dünyada yaşıyoruz. O halde "beni anlamıyorlar" diye üzülmek niye?"
  "Sizi tanımıyorum, çok değiştim."
  "Varolan her kusursuz şeyin ardında acılar gizliydi. En sıradan çiçeğin açması için dünyanın çile çekmesi gerekiyordu sanki."
  "Yaşamak çok nadir rastlanan bir şeydir. Çoğu insan sadece var olur."
  "Gariptir kadınlar, Kendilerini güldüren erkekleri sadece severler; onları ağlatanlara ise aşık olurlar."
  "Dostun üzüntüsüne acı duyabilirsin. Bu kolaydır; ama dostun başarısına sempati duyabilmek, sağlam bir karakter gerektirir."
 • FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.