Dünya Tarihini Değiştiren 10 İnsan

Kimisi çok fakir bir çocukluk geçirdi, kimisi ise aristokrat bir ailede büyüdü. Ama onların tek özelliği yaptıkları keşif yada buluşlarla birlikte dünyada çığır açmaları oldu. İşte dünyayı değiştiren kaşifler, mucitler...

 

1- İbn-i Sina

Yaşadığı çağda duruşu ve söylemleriyle hep mantıkçı olarak bilinen İbn-i Sina, doğruya ulaşmak için duyarlı gözlemlerin yapılması gerektiğini ve çoğu doğrunun araştırarak elde edileceğini ifade etmiştir.  İbn-i Sina, Tıp biliminin mucidleri arasında gösterilmektedir.

2- Isaac Newton

Newton denilince birçok insanın aklına yer çekimi kuvveti gelir. Fakat Newton’un asıl keşfi fiziksel dünyanın mekanik açıklaması hakkında yaptığı kuramlardır. Einstein’a ilham veren en büyük bilim adamı olarak Dünya’yı değiştiren insanlardan biri olmayı kesinlikle hak etmiştir.

3- Kristof Kolomb

Amerika Kıtasının kaşifi olan Kristof Kolomb, küçüklük hayalleri olan uzakdoğuya gitmek için her yolu denemeye hazır bir profil çizmiştir. Koyu bir Katolik olan Kolomb, iki amaca bağlanmıştır; birincisi uzakdoğuya gidip zengin olmak, ikincisi ise gittiği yerlere Hristiyanlığı yaymak. Ve nihayetinde 1492’de Amerika’yı keşfetmiştir. Buradaki zenginlikleri ülkesine götürmüş ve Amerika’da Hristiyanlığı yayma fırsatı da elde etmiştir.

4- Wilhelm Konrad von Röntgen

Günümüzde adı pek bilinmeyen isimlerden birisi olan Wilhelm Konrad von Röntgen, adından da anlaşılacağı gibi röntgenin mucidi olan bilim adamıdır. 1895 yılında fizik profesörlüğü yaptığı Giessen Üniversitesinde, X ışınları ile ilgili yaptığı deneylerin olumlu sonuç vermesi üzerine; hastalıkların doğru tanısı alanında çığır açmıştır. Ayrıca 1901 yılında Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüştür.

5- Alexander Graham Bell

İskoç doğumlu olan Alexander Graham Bell, aile laneti olarak gördükleri veremden uzaklaşmak için Kanada’ya göç etmiş ve Graham öğrenimine önce Kanada'da daha sonra ise Amerika’da devam etmiştir. Yakın aile bireylerinin (eşinin) işitme duyusunun zayıflığı nedeniyle yollar arayan Graham, işitme engelliler için ışınların aracılığıyla iletişimi sağlayan fotofon isimli icadı geliştirmiştir. Ardından çalışmalarına hız vererek günümüzdeki telefonun mucidi haline gelmiştir.

6- Nikola Tesla

Çağın çok ötesinde bir Bilim Adamı olan Nikola Tesla’nın buluşları bugün hala bilim adamları tarafından yeni keşfedilmektedir.  Birçok buluşu çalınmış, birçok projesi engellenmiş bir bilim adamı olan Tesla hakkı yenmiş bir dâhidir. Kapitalist sistemin çıkarlarına uymayan buluşlarıyla zamanında destek görmemiş Tesla eğer öngördüklerini gerçekleştirebilseydi, dünya şu anda çok farklı bir yer olurdu. Alternatif akımı dünyaya kazandırmış, kablosuz elektriği keşfetmiş Tesla bu kadar engellenmiş olmasına rağmen günümüze ulaşan buluşları ile bile dünyayı değiştirmeyi başarmıştır. 

7- Louis Pasteur

Kuduz aşısını geliştirerek yaşadığı döneme damga vuran ve çok sevilen bir isim haline gelmiş olan Pasteur, sadece kuduz aşısı yüzünden değil aynı zamanda insanlığa hizmet etme tutkusundan ötürü de Dünya’da değer görmüştür.

8- Albert Einstein

Atomu parçalama ve izafiyet teorileriyle birlikte yaşadığı dönemin çok ötesinde bir insan olduğunu kanıtlamış olan Einstein film gibi bir hayata sahiptir. Daha küçük yaşlardan itibaren ezberci eğitime karşı sert duruşu neticesinde hocalarının tepkisiyle karşılaşmış ve bu durum onun geleceğini çizmesinde bir hayli etkili olmuştur.

9- Buzcani

Astronominin mucidi olarak bilinen Buzcani, 900’lü yıllarda yaşamasına rağmen çağının ilerisi bir bilgiye sahip olan bir bilim adamıdır. İslam Medeniyetinin yükselmesinde büyük katkı sahibi olmuştur.

10- Gregor Mendel

Gregor Mendel ismi insanlara pek bir şey ifade etmese de kendisi birçok kişiden daha ünlü olmayı hakeden bir bilim insanıdır. Genetik kodlamayı keşfeden Mendel, fakir bir çocukluktan sonra pes etmeyerek herkese başarının azme bağlı olduğunu kanıtlamıştır

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Ülkeler

Biyografiler

 • Niccolò Machiavelli CV
  BİYOGRAFİ
 • Nejat Uygur CV
  BİYOGRAFİ
 • Mahatma Gandhi CV
  BİYOGRAFİ
 • Fatih Sultan Mehmet CV
  BİYOGRAFİ
 • II. Abdülhamid CV
  BİYOGRAFİ
 • Sabiha Gökçen CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Adolf Hitler CV
  BİYOGRAFİ
 • İbni Sina CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • VII. Kleopatra CV
  BİYOGRAFİ
 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ
 • Salvador Dali CV
  BİYOGRAFİ
 • Vecihi Hürkuş CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.