Petrol Krizi Amerika'yı Nasıl Değiştirdi?

16 Aralık 1979'da Libya'nın da diğer dört OPEC ülkesine katılmasıyla birlikte ham petrolün fiyatı fırladı. Bu da Amerika'da müthiş bir petrol fiyatı artışı ve petrol kesintisine sebebiyet verdi.

Bu Amerika'daki ilk petrol krizi değildi. 1973'teki OPEC ambargosu da Amerika'yı darmaduman etmiş, insanlar otobanda piknik yapar hale gelmişti. Olay sadece arabalarla da sınırlı değildi, petrolün olmaması enerjinin de olmaması demekti...

1- 1973 yılında OPEC, Amerika'ya Arap-İsrail savaşına katıldığı için ambargo koydu. Ambargo ile birlikte petrol fiyatı 3$'dan 12$'a fırladı.

2- Hükümet petrol istasyonlarına petrol sağlayamayınca onlar da müşterilerine sağlayamadılar ve strateji üretmek durumunda kaldılar. Mesela bazıları sadece düzenli müşterilerine petrol vermeye başladı.

3- Hükümet kısıtlama kararı aldı. Petrol plaka numaralarına göre belirlenen günlerde verilmeye başlandı.

4- Bazı istasyonlar bayrak renkleri belirleyerek hizmet verdiği grupları açıklamaya başladılar. Yeşil: Herkese, Sarı: Ticari Araçlara, Kırmızı: Petrol yok. 

5- O dönem çözüm olarak petrol istasyonları petrol ithal etmeye başladılar. İthal petrolde limit yoktu ama fiyatı yerel petrole göre 2 kat daha pahalıydı.

6- Kısa bir süre sonra bazı istasyonlar stoğu da tüketti ve Türkçe tabirle kepenk indirdi.

7- Hükümet 'madem petrol yok, tüketimi azaltalım' diyerek yeni çözümler üretmeye başladı. Bunlardan birisi de yeni ve daha düşük hız limitleriydi.

8- Petrol krizinin bir avantajı şuydu ki insanlar toplu taşımaya döndü.

9- Bir başka iyi yanı da ortaklaşa araba kullanma durumunu artırması oldu. 5 kişi bir araba ile seyahat eder duruma geldi.

10- Buraya kadar petrol sadece arabada kullanılıyormuş gibi geldik ama aslında daha büyük problemler vardı. Elektrik üretiminde de petrol kullanılıyordu.

11- Hükümet bu sefer de enerji tasarrufu yapma kararı aldı. 'Yol ışıklandırmaları azaltma' bunlardan birisiydi.

12- Bu durum tabi ki petrol hırsızlığını doğurdu. Hırsızlar arabaların gaz depolarını çalmaya yönelik eylemler gerçekleştirince arabaların dizaynı da gün geçtikçe gaz depolarını saklamaya yönelik yapıldı.

13- 1978'de de bu sefer İran devriminin kıvılcımları başladı. Öte yandan Libya da petrol fiyatlarını artıracağını belirtince gerilim ortamı yaşandı ve petrol fiyatları yine tavan yaptı. 

14- Petrol kısıtlaması tekrardan başladı. Uzun kuyruklar yine kendini gösterdi.

15- Bunun üzerine artık firmalar az petrol tüketen araba üretmeye başladılar. Verimlilik ön plandaydı. Amerika da 3. bir petrol krizi yaşamamak için petrol neredeyse oraya demokrasi götürmeye başladı...


Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.