Abraham Lincoln CV

DEVLET ADAMI, AVUKAT, SİVİL HAKLAR AKTİVİSTİ (1809 - 1865)
Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. başkanı olan Lincoln, yapılan anket sonucunda ABD tarihinin en çok sevilen üç başkanından biri seçilmiştir. Amerika'daki köleliği kaldırmış ve İç Savaş sırasında eyaletlerin birliğini korumayı başarmıştır.

İsim Soyisim : Abraham Lincoln
Adresi : The Oak Ridge Anıtı, Springfield, ABD
Doğum Tarihi : 12 Şubat 1809
Doğum Yeri : Hodgenville, Kentucky, ABD
Ölüm Tarihi : 15 Nisan 1865
Ölüm Yeri : Washington, DC, ABD
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  İlk Eğitim
  Kentucky, Spencer, Indiana, ABD (1818 - 1830)
  Abraham Lincoln babasının iflasından doğan maddi imkansızlıklardan dolayı iyi bir seviyede eğitim alamamıştır. Lincoln, küçük yaşta vefat eden annesinden sonra yerine gelen üvey annesiyle çok iyi anlaşmıştır ve üvey annesi, Lincoln'ün zekası ve kapasitesinin normalin üstünde olduğunu gördüğü için hep eğitime yönlendirmeye çalışmıştır. Lincoln, hem kendisinin hem de ailesinin köleliğe ve dine karşı olan görüşleri nedeniyle de kilise eğitimi de almamıştır. Lincoln, çevresindeki eğitimli insanlardan öğrenim alma çabası içine girmiş çok kısa sürede olsa bunu başarabilmiştir. Çevresinden ödünç kitaplar almış ve kendisinin eğitim açığını bu şekilde kapatmıştır. Lincoln, İncil'den Robinson Crusoe, Ezop Masalları, Benjamin Franklin'in özgeçmişine kadar çeşitli kitaplar okumuştur. Fakat, Lincoln'ün ilgisini özellikle Amerikan ve İngiliz tarihine yönelik kitaplar çekmiş bunları tekrar tekrar okumuştur.
  Avukatlık Eğitimi
  Springfield, Illinois, ABD (1836 - 1841)
  Lincoln, çocukluğundan süre gelmiş olan haksızlıklarla rekabet etme isteğine bir türlü karşı koyamamış ve siyasete atıldığı bu dönemlerde avukatlık eğitimi almaya karar vermiştir. Lincoln, William Blackstone'un İngiltere'in hukuk sistemini açıklayıp yorumladığı kitabından esinlenmiştir. Lincoln, avukatlık eğitimi ve donanım konusunda kendisini geliştirmiş baro sınavını başarıyla geçmiştir.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Tüccar
  Coles Kasabası, Illionis, Indiana, ABD (1830 - 1831)
  Lincoln, genç yaşta sahip olduğu uzun boyunun ve kaslı fiziğinin avantajını kullandığı işlerde çalışmıştır. Lincoln, bu dönemde çiftçiliğin yanı sıra salgın hastalıklardan dolayı ölümlerin fazlalaşması sebebiyle babasıyla birlikte tabutçuluk işine girmiştir. Fakat Lincoln, asla babası gibi çiftçi olarak çalışmak istemediğini belirtmiş ve kasabadan ayrılma kararı almıştır.
  Tüccar
  New Salem, ABD (1831 - 1832)
  Lincoln, ailesinden ayrılarak başka kasabaya gitmiş ve burada Denton Offutt adlı kişiyle ticaret işine girmiştir. İşi dolayısıyla ticaretini yaptığı mallarını Missisippi'den New Orleans'a taşırken görmüş olduğu köle ticaretinin etkisinden bir türlü kurtulamamıştır. Bu olay Lincoln'ün köleliğe karşıt olan görüşlerinin daha da çok kuvvetlenmesine yol açmıştır.
  Kaptan
  Kara Şahin Savaşı, New Salem, ABD (1832 - 1834)
  Lincoln, buradaki yoksul olan halkın gelişimini sağlamak ve onları zenginleştirmek adına bu görevi üstlenmiştir. Lincoln, savaş çıkmadan önce bölgede bulunan ve ortak krediyle aldığı dükkanının kendi payına kalan kısmını satarak bu savaşta halk için feda etmiştir. Bu yaşanılan olaylardan sonra Lincoln, halkın gönlünde yer edinmiş ve kitleleri kendine bağlamayı başarmıştır.
  Parti Üyeliği
  Whig Party, Illinois, ABD (1834 - 1836)
  Lincoln, savaştan sonra gerek destek görmüş olduğu kitleden gerekse çocukluğundan beri süre gelen köleliğe karşıt görüşlerini içinde tutmak istememiş bundan dolayı siyasette aktif rol oymaya karar vermiştir. Lincoln, Illinois Genel Meclisi'nde desteğiyle tam olarak başarılı sayılmayan bir kampanya sonrası Liberal Parti Üyeliğine seçilmiştir. Bu olay Lincoln'ün siyasete atılmasının önemli bir basamağı olmuştur.
  Parti Temsilciliği
  Illinois Yasama Meclisi, Sangamon Whig Party Temsilcisi, ABD (1837 - 1841)
  Lincoln, ilk defa burada köleliğe karşı olduğunu belirten düşüncesiyle bir protesto konuşması yapmıştır. Bunun yanında meclisin kötü yönetildiğini ve o dönemin eyalalet yönetmeni olan James Shields'i de sert bir dille eleştirmiştir. Lincoln'ün eleştirileri Sangamon resmi gazetesinde isimsiz olarak yayınlanmış olmasına rağmen yazıların sahibinin Lincoln olduğu fark edilmiş taraflar arasında kısa bir süre düello yaşanmıştır.
  Stajyer Avukat
  John T. Stuart Hukuk Firmasında, Illinois, ABD (1841 - 1844)
  Lincoln avukatlık eğitimden sonra uygulamalı olarak stajyer avukat olarak görev yapmıştır. Lincoln'ün bu stajyerliğinde adaletli ve dürüst tavrı bir çok kişinin dikkatini çekmiş ve ileride onu çok başarılı kılacak avukatlık kariyerinin temellerini atmıştır.
  Avukat
  Illinois, ABD (1844 - 1847)
  Lincoln ve avukat olan arkadaşı William Herndon birlikte ortaklık kurmuşlardır. Lincoln ve Herndon'un hukuksal tarzları birbirinden çok farklı olsa da bu süre zarfında iş ilişkilerini çok profesyonelce devam ettirmişlerdir.
  Kongre Üyeliği
  Temsilciler Meclisi, ABD (1847 - 1849)
  Lincoln, yalnız olarak sürdürmek istediği avukatlığının yanında ek gelir ihtiyacı hissetmiştir. Eskiden gelen siyasete atılma isteğiyle birlikte hemen harekete geçmiş ve ABD Temsilciler Meclisine girmeye hak kazanmıştır. Bu dönemde Lincoln, Whig Party'sinin başkanı Henry Clay'ın görüşlerini oldukça benimsemiş ve onu politik idolü olarak görmeye başlamıştır. Lincoln henüz sıradan bir siyasetçi olarak görülse de Amerika - Meksika Savaşı ve kölelik durumuyla ilgili Cumhurbaşkanı James. K. Polk'a ağır eleştiriler yapmaktan kendini alıkoyamamıştır. Amerika - Meksika Savaşının gereksiz olduğunu ve Birleşik Devletler başkanı tarafından çıkartıldığını öne sürerek şimşekleri üzerine çekmiştir. Bir sonraki seçimlerde adaylığını koyan Lincoln, ne yazık ki beklediği desteği görememiş ve zalim bir general Zachary Taylor tekrar başkan olarak seçilmiştir. Taylor, Lincoln'ü potansiyel tehlike olarak gördüğü için Lincoln'e uzak bir eyalet olan Oregon Bölgesi'nde valilik görevi verilmiştir. Bu durum Lincoln'ün siyasi kariyerine olan inancını birazda olsa sarsmış ve buradaki görevini bırakarak esas mesleği olan avukatlığı yapmaya karar vermiştir.
  Avukat
  Springfield, Illinoins , ABD (1849 - 1856)
  Lincoln, sıradan bir avukat olarak tekrar mesleğine dönse bile üstün kabiliyeti onu Illinoins'te tekrar ön plana çıkarmıştır. Lincoln, burada daha çok ticari şirketlerin ve taşımacılık sektörünün hukuksal davalarıyla ilgilenmiştir. Başarılı bir avukat olan Lincoln, bir çok duruşmasında da takdire şayan bir başarı göstermiştir. Mesleğinde de ağırlıklı olarak büyük ticari şirketlerin davalarına bakmıştır. Lincoln'ün en önemli davası ise 1958 yılındaki "William Duff Armstrong" davası olmuştur.
  Parti Kurucusu ve Üyeliği
  ABD (1861 - 1865)
  Lincoln, Birleşik Devletlerde yapılacak olan seçimlere 1860 yılında adaylığını koymuş ve seçimleri kazanarak 4 Mart 1861'de ABD'nin 16. Başkanı olmuştur. Lincoln seçimlerden sonra ABD başkanı olarak "Cooper Union" adlı tarihi konuşmasını yapmış, bu konuşmada köleliği savunan eyaletlere göndermede bulunmuş ve kuzeyin en güçlü kişisi olmuştur. Bunun üzerine Lincoln'ün ABD başkanlığını kabul etmek istemeyen başta Güney Carolina olmak üzere Mississippi, Florida, Alabama, Georgia, Lousiana ve Texas eyaletleri birlikten ayrılma kararı almışlar ve birleşerek “Confederate states of America” (Amerika Konfedere Devletleri) adındaki birliği kurmuşlardır. Bu süreç güney tarafla kalmayıp kuzey tarafa da geçmiştir. Kuzey Carolina ,Tennessee, Virginia ve Arkansas da kuzey birliğinden ayrılma kararı almışlardır ve yeni kurulan konfederasyona dahil olup başkenti Richmond olarak belirlemiştir. Kurulan konfederasyonun anayasasında köleliğin, beyaz ırkın zenci ırk üzerindeki doğuştan üstünlüğü olduğu belirtilmiş ve bu nedenle iki ırkın haklarının hiçbir zaman eşit olamayacağı vurgulanmıştır. Lincoln hiç bir eyaletin bağımsızlığını diğer eyaletlerin onayı olmadan yapabileceğini düşünmemiştir. Fakat 12 Nisan 1861'de, konfedere devletlerin oluşturduğu milis kuvvetlerin Fort Sumter‘a saldırmasıyla Amerika tarihinin en önemli olaylarından olan Amerikan İç Savaşı başlamıştır. Lincoln bu olağanüstü karışık dönemde en büyük acıyı oğlu Willie’yi kaybederek yaşamış ve bu acı onun daha çok direncini arttırmıştır. Lincoln 1 Ocak 1863 tarihinde Emancipation Proclamation'ı (Özgürlük Bildirgesi) yayınlamıştır. Bu bildirge ile tüm köleleri azat edilmiş sayılmış ve her eyaletin içinde karışıklık yaşanmasına sebep olmuştur. Lincoln aynı yıl Gettysburg Address konuşmasını da yaparak hitabet gücünü ne kadar etkili olduğunu halka göstermiştir.
  ABD Başkanı
  ABD (1865 - 1865)
  Lincoln, İç Savaş sonrasında yapılan seçimi kazanmış ve tekrar 4 Mart 1865'te Amerika Birleşik Devletleri'nin başkanı olmuştur. Lincoln, 14 Nisan 1865'te Washington, D.C.’deki Ford Tiyatrosu‘nda sunulan "Our American Cousin" (Amerikalı Yeğenimiz) temsilinde suikastta uğrayarak yaşamını yitirmiştir.
 • ÇALIŞMALARI
  Çalışma Adı Tarih
  Emancipation Proclamation (Özgürlük Bildirgesi)
  (1 Ocak 1863)
  Lincoln, 1 Ocak 1863'te Amerikan İç Savaşı sırasında tüm yetkilerini kullanmış ve başkanlık statüsündeki emri vermiştir. Bu bildirgeyle birlikte 4 milyona yakın kölenin özgürlüğü ilan edilmiştir. Bu süreçte Konfedere Devletler, 1 Ocak 1863 tarihine kadar bütün kölelerin özgür olduğuna dair resmi talimat vereceğini açıklamışlardır.
 • NİYET MEKTUBU
  "Hemen herkes sıkıntıya göğüs gerebilir ama insanın asıl karakteri eline kuvvet geçtiğinde ortaya çıkar."
  "Ne kadar mutlu olmaya karar vermişseniz o kadar mutlu olursunuz."
  "Güçlüğe hemen hemen her insan dayanabilir fakat onun karakterini sınamak istiyorsanız ona yetki verin."
  "Uşak olmayı istemediğim gibi, uşak kullanmayı da sevmem; benim demokrasi anlayışım budur."
  "Politikacılar halkın çıkarlarından farklı çıkarlara sahip olan insanlar topluluğudur."
 • FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.