Dünyanın En Gelişmiş ve En Donanımlı Keskin Nişancı (Sniper) Tüfekleri

Kilometrelerce öteden gelen bir mermi ve sonrasında yitip giden hayatlar. Bu galerimizin konusu, birçok uzmanlık gerektiren işten daha zor olan ve santimlerin devasa öneme sahip olduğu keskin nişancılık mesleğinin araçları olan sniper tüfekleri.

Kaynak: Washington Times

1- L42A1 Enfield (İngiltere)

1880'lerde dünyanın ilk keskin nişancı tüfeklerinden olan L42A1 modeli bulunmaktaydı. Bu silahın günümüzdeki modern versiyonunun geliştirilmesi ise 1960'larda NATO tarafından Soğuk Savaşla mücadele kapsamında gerçekleştirilmiştir. Kullanıldığı alanlar ise Kuzey İrlanda, Afganistan ve Irak olarak bilinmektedir. İsmi, tüfeğin mucidi Lee Enfield'den gelmektedir.

2- Heckler & Koch PSG1 (Almanya)

Amerikan M16 makineli tüfeklerinden esinlenen Almanların ürettiği yarı-otomatik keskin nişancı tüfeğidir. 800 metre menzili olan tüfek 8 kiloya kadar çıkan ağırlığı nedeniyle pek tercih edilmemektedir.

3- AS50 Keskin Nişancı Tüfeği (İngiltere)

Birçoğumuzun TV'lerde gördüğü ve dünyanın en etkili sniper tüfekleri arasında gösterilen AS50 modeli, yapımında kullanılan titanyum alaşımları nedeniyle 2.000 metreye kadar yüksek isabette atışlar yapabilmektedir.

4- AWM Keskin Nişancı Tüfeği (İngiltere)

AWM Keskin Nişancı Tüfeği, ilk üretimine 1996'da başlanan ve Irak ile Afganistan işgallerinde İngiliz Ordusunun aktif olarak kullandığı keskin nişancı tüfeklerinden birisidir. 6.9 kiloya sahiptir ve 1.100 metreye kadar menzile ulaşmaktadır.

5- M21 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)

M21 Keskin Nişancı Tüfeği, M14 Makineli Tüfeğinin modifiye edilip yarı-otomatik keskin nişancı tüfeğine dönüştürülmüş haldir. 1969 ile 1988 yılları arasında üretilen ve SSCB'nin Afganistan işgalinde mücahitlere de verilen silah 700 metre menzile sahiptir.

6- Dragunov SVD Keskin Nişancı Tüfeği (SSCB)

Dragunov SVD Keskin Nişancı Tüfeği, Soğuk Savaş döneminde Rusların, Çek silah sanayisiyle birlikte ürettiği bir silahtır. Günümüzde birçok silahlı grup tarafından uygun maliyeti nedeniyle tercih edilmektedir. Yugoslavya'nın dağılması sonucunda oluşan savaşlar dizisinde sıkça kullanılmıştır. Tüfek, 1300 metreye kadarki menzilde etkili olmaktadır.

7- CheyTac Intervention 408 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)

CheyTac Intervention 408 Keskin Nişancı Tüfeği, Birçok ABD deniz piyadesinin kullanığı silahtır. 2.300 metreye kadar maksimum hedefi tutturma potansiyeline sahip olan bu silah dünyanın en iyi sniper tüfeklerinden biri olarak gösterilmektedir. Ayrıca iskelet yapısı sayesinde sadece 5.4 kilogram ağırlığındadır.

8- Barrett M82 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)

Birçok otorite tarafından Dünya'nın en etkili keskin nişancı tüfeği olarak gösterilen Barret M82, 12 kiloya yaklaşan ağırlığının dezavantajını 2.600 metreye kadar olan menziliyle fazlasıyla kapamaktadır. 1984'ten beri üretilen silah aynı zamanda American Sniper filminde Bradley Cooper'ın kullandığı silah modelidir.

9- M-24 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)

M-24 Keskin Nişancı Tüfeği, 1988 yılında üretilmiştir. 800 metre menzilli silahın ağırlığı 5,5 kg gelmekte. En göze çarpan özelliği ise pratik şekilde sökülüp birleştirilmesidir. Bu nedenle 1991 Körfez Harekatında, ABD deniz piyadeleri tarafından sıkça tercih edilmiştir.

10- SR-25 Yarı Otomatik Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)

SR-25 Yarı Otomatik Keskin Nişancı Tüfeği, seri atış yapabilme özelliği ve 3,4 kg ağırlığıyla son yıllarda ABD ordusunda sıkça kullanılan bir keskin nişancı tüfeğidir. Menzili 600 metredir.

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Ülkeler

Biyografiler

 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ
 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • Al Capone CV
  BİYOGRAFİ
 • Heinrich Himmler CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Yılmaz Güney CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Ömer Hayyam CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Salvador Dali CV
  BİYOGRAFİ
 • Mimar Sinan CV
  BİYOGRAFİ
 • Nikola Tesla CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ
 • VII. Kleopatra CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.