II. Dünya Savaşı İle İlgili En İyi Filmler

Sinema, şüphesiz hemen hemen herkesin keyif aldığı bir sanattır. Hatta öyle ki ona özel vakit ayırır, mısırları patlatır kendimizi film izlemeye adarız.

Malesef Hollywood gibi bazı ticari kurumlar daha fazla kitleye ulaşmak yani daha çok para kazanmak için gerçek hikayelerden uyarlanmış filmleri doğrudan türetmek yerine biraz ticari dokunuşlar ile filmin ana fikrini, duygusunu değiştirebilmektedirler. Şüphesiz bu problem sinema severlerin en büyük problemi olmaya da devam etmektedir. Biz de bu konuda size yardımcı olmak için II. Dünya Savaşı ile ilgili filmleri derledik. İşte o filmler ve konuları.

1- Enemy At the Gates (Kapımdaki Düşman)

II. Dünya Savaşının en hararetli dönemi olan tarihin en kanlı operasyonu Barbarossa Harekatı'ndaki Stalingrad Muharebesini işler. Film Stalingrad Muharebesinde yer alan Sovyet Sniper Vasili Zaytsev ile Hitler tarafından özel olarak gönderilen Alman sniper arasındaki çekişmeye odaklanmıştır.
Yapım Yılı: 2001
IMDB Puanı: 7,6

2- Saving Private Ryan (Er Ryan'ı Kurtarmak)

Film, II. Dünya Savaşında bir grup askerin James Francis Ryan adlı askeri bulma çalışmasını konu alır. Özellikle filmin ilk 20 dakikasındaki Normandiya çıkarması sahneleri sinema tarihinin en gerçekçi sahnelerinden olarak nitelendirilir.
Yapım Yılı: 1998
IMDB Puanı: 8,6

3- The Thin Red Line (İnce Kırmızı Hat)

Film II. Dünya Savaşı sırasında bir grup askerin yaşadıkları stres dolu anları ve ardından yaşadıkları dramatik süreçleri anlatmaktadır. Film özellikle Guadalcanal Muharebesini işlemektedir.
Yapım Yılı: 1998
IMBD Puanı: 7,6

4- Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!, II. Dünya Savaşındaki Pearl Harbor saldırısını hem Amerikalıların gözünden hem de Japonların gözünden anlatan bir ortak Amerikan - Japon yapımı filmdir.
Yapım Yılı: 1970
IMDB Puanı: 7,5

5- Das Boot

Das Boot, II. Dünya Savaşı konulu gelmiş geçmiş en iyi filmlerden birisi olarak adlandırılır. Film II. Dünya Savaşı sırasında bir Alman U Bot'unda yaşananları konu alır. U-96 tipi bir Alman denizaltısının mürettebatının yaşadıkları ve psikolojik durumları oldukça insancıl bir boyutta anlatılmıştır ve bu bakış açısı o zamana kadar savaş filmlerinde olmayan bir bakış açısıdır. Filmin 1980 yılındaki galasına gelen ünlü sinema eleştirmenleri filmden sonra yönetmen Wolfgang Petersen'i ayakta alkışlamışlardır. 
Film genel itibariyle Atlantik Cephesinde geçer.
Yapım Yılı: 1981
IMDB Puanı: 8,4

6- The Schindler's List (Schindler'in Listesi)

The Schindler's List tam anlamıyla bir başyapıttır. Steven Spielberg yönetmenliğindeki bu filmi sadece II. Dünya Savaşı filmleri arasında değerlendirmek yanlış olur keza bu film sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi olarak nitelendirilir. Film Nazilerin holokost sürecinde topluca imha edilen Yahudileri kurtarmaya çalışan Oskar Schindler adındaki bir Alman işadamının yaptıklarını anlatır. Oldukça sarsıcı ve derin bir filmdir.
Yapım Yılı: 1993
IMDB Puanı: 8,9

7- Letters from Iwo Jima (Iwo Jima'dan Mektuplar)

Letters from Iwo Jima, Iwo Jima muharebesine katılan askerlere ait mağaralarda ve yerlerde kalan mektuplardan esinlenerek çekilmiştir. Film bir Clint Eastwood şaheseri olmasına rağmen tamamen Japonca çekilmiştir. Filmde Iwo Jima muharebesine katılan askerler ve komutanlara ait kesitlere de yer verilmektedir. 
Yapım Yılı: 2006
IMDB Puanı: 7,9

8- A Bridge Too Far

A Bridge Too Far filmi kendisi ile aynı adı taşıyan kitaptan uyarlanmıştır. Film II. Dünya Savaşındaki Market Garden Operasyonunu işler. Operasyonda yapılan hatalar ve bu hatalardan dolayı operasyonun başarısız olması çok güzel bir şekilde işlenmiştir. Şüphesiz, II. Dünya Savaşı'nı işleyen en güzel filmlerden birisidir.
Yapım Yılı: 1977
IMDB Puanı: 7,4

9- The Longest Day (En Uzun Gün)

The Longest Day, II. Dünya Savaşını işleyen en eski filmlerden birisidir. 1962 yapımı bir film olmasına rağmen tam anlamıyla bir şaheserdir. Filmde Normandiya çıkarması sırasında sivillerin yaşadıkları ele alınır. Filmin ismi Batı Avrupa ordular grup komutanı Erwin Rommel'in şu sözünden esinlenilmiştir "Hem müttefikler hem de Almanlar için bu gün en uzun gün olacak"
Yapım Yılı : 1962
IMDB Puanı: 7,8

10- The Pianist (Piyanist)

Şüphesiz ki II. Dünya Savaşı'nı işleyen en etkili filmlerden birisidir. İzleyenleri iliklerine kadar etkiler. 
Film Nazilerin holokost sürecinde bir Yahudi piyanistin yaşadıklarını konu alır. 
Film Yahudi asıllı Polonyalı piyanist ve bestekar Wladyslaw Szpilman'ın hayatının anlatıldığı Ronald Harwood'un kitabından esinlenerek çekilmiştir. The Pianist, Fransa- Almanya- Polonya ortak yapımıdır.
Yapım Yılı: 2002
IMDB Puanı: 8,5

İlginizi çekebilecek diğer galeriler

Biyografiler

 • Platon CV
  BİYOGRAFİ
 • Barış Manço CV
  BİYOGRAFİ
 • Jean-Jacques Rousseau CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Adolf Hitler CV
  BİYOGRAFİ
 • Nasrettin Hoca CV
  BİYOGRAFİ
 • Vladimir Lenin CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Alan Turing CV
  BİYOGRAFİ
 • Mahatma Gandhi CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ
 • Henry Ford CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ
 • VII. Kleopatra CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.