Türkiye ve Dünya Tarihinde İdam Edilerek Öldürülen Liderler

Türk ve Dünya tarihine adını duyurmuş olan öyle liderler vardır ki yaşamları gibi  ölümleri de ne yazık ki tarihe damgasını vurmuştur. 

Kiminin hüküm sürdüğü halk tarafından, kiminin dış kuvvetlerce, kiminin haksız yere, kiminin de acımasızca öldürüldüğü bu liderlerin infazlarının nasıl gerçekletiğine bir göz atalım.

1- Benito Mussolini

İtalya’daki Ulusal Faşist Parti’nin lideri olan Benito Mussolini, II. Dünya Savaşı’nda Almanya ile beraber güçlerini birleştirme düşüncesiyle hareket etmiş fakat bu durum İtalya’nın Alman sömürgesi olmasından daha ileriye gidememiştir. Aynı zamanda yapmış olduğu faşist katliamlarla tarihte bilinen Mussolini savaşın son günlerinde İsviçre’ye kaçmaya çalışırken İtalyan partizanlar tarafından yakalanmış 28 Nisan 1945’te vurularak öldürülmüştür.

2- II. Nikolay (Nikolay Aleksandroviç Romanov)

II. Nikolay Rusya İmparatorluğu'nun son çarı ve Romanov Hanedanında hüküm süren son üyesi olmuştur. II. Nikolay 1917'deki Şubat Devrimi'nden sonra tahttan çekilmiş Ekim devrimi 'nden sonra 17 Temmuz 1918 gecesi karısı Alexsandra ve çocuklarıyla beraber Bolşevikler tarafından tutuldukları evde öldürülmüştür.

3- 16. Luis

16. Louis, 1775 - 1792 yılları arasında Fransa’nın kıralıdır. Fakat Luis, Fransız Devrimi nin "günah keçisi" ilan edilmiştir. Kral Louis dış düşmanlarla anlaşma yaptığı gerekçesiyle "vatan hainliği" ile suçlanmış 21 Ocak 1793’te kendisi ve 16 Ekim 1793’te de eşi olan Kraliçe Marie Antoinette asılarak idam edilmiştir.

4- Nikolay Çavukesku

Kominist Romanya’nın lideri ve 24 yıllık devlet başkanı olan Nikolay Çavukesku, halk tarafından çıkan gösterilerle ve bunun yanında Sovyet askerlerinin müdehalesiyle devrilmiştir. Çavukesku ve eşi iki saat süren yargılanmanın sonuçunda 25 Aralık 1989 yılında kurşuna dizilerek öldürülmüştür.

5- Saddam Hüseyin

1979 yılında iktidara gelen Saddam Hüseyin Irak’ın devlet başkanı olarak görev yapmıştır. 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan terör eylemlerinin ardından Saddam Hüseyin Amerika’nın hedefi olmuştur. George Bush yönetimindeki ABD, Irak’ta kitle imha silahlarının var olduğu yönündeki iddialarını öne sürmüştür ve 20 Mart 2003’te Irak işgal edilmiştir. Saddam hükümetinin düşmesinin ardından 13 Aralık 2003'te yakalanan Saddam Hüseyin 30 Aralık 2006 tarihinde asılarak idam edilmiştir.

6- Piri Reis

Türk - Osmanlı denizcisi olan Piri Reis , tarihte ilk kez "Dünya Haritası"nı çizen kişi olarak tanınmıştır. Barbaros Hayrettin Paşa'nın ölümünden sonra Umman Denizi, Kızıl Deniz ve Basra Körfezi'ndeki deniz görevlerinde Mısır Kaptanlığı yapmıştır. Fakat 1552'de tamire muhtaç donanmayı Basra'da bırakması ve Mısır Beylerbeyi Mehmet Paşa'nın politik ihtirasları yüzünden hakkında olumsuz rapor verilmiş ve 1553 yılında Piri Reis idam edilmiştir.

7- Deniz Gezmiş

Soyalist devrimci Deniz Gezmiş , 11 Ocak 1971'de THKO adına Ankara İş Bankası Emek Şubesi'nin soygununu gerçekleştirenler arasında yer almıştır. Bu olaydan sonra Deniz Gezmiş, 9 Ekim 1971′de idama mahkum edilmiştir.

8- Adnan Menderes

Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Başbakanı olan Adnan Menderes’in görevi, 27 Mayıs 1960 yılında gerçekleşen askeri darbe ile son bulunmuştur. Menderes’in siyasi görevini yürüttüğü sıralarda hakkında soruşturma başlatılan 13 davanın 12 sinde suçlu bulunmuştur. 17 Eylül 1961'de asılarak idam edilmiştir.

9- Sokrates

Sokrates , Yunan felsefesinin kurucuları arasında olup, meşhur “Bildiğim tek şey var; o da hiç bir şey bilmediğim.” sözünün sahibi olan filozoftur. Sokrates, genç Atinalıların beynini yıkamakla ve Tanrılara inanmamakla suçlanarak idam cezasına çarptırılmıştır. Kaçma fırsatı varken üç çocuğunu ve eşini geride bırakan Sokrates, öğrencileri ve eşi tarafından bu nedenle yargılanmıştır. Hapishane görevlilerine rüşvet vermeye kadar her şeyin ayarlanmış olmasına rağmen kaçmak istememiştir. Sokrates ölümün kendisi için daha iyi olacağını düşünmüş ve verilmiş zehri içme suretiyle idam ettirilme cezasını kabul etmiştir.

10- Muammer Kaddafi

1969 yılında Libya’da yapmış olduğu darbe sonucu iktidara gelen Muammer Kaddafi 1979-2011 yılları arasında Bir Eylül Büyük Devriminin Rehberi unvanını kullanarak resmi bir görevi olmadan 42 yıl boyunca Libya’yı yönetmiştir. 2011 yılında Arap Baharı'nın etkisiyle ülkede çıkan iç savaşla beraber 23 Ağustos 2011 günü Trablusgarp düşmüş ve Kaddafi rejimi yıkılmıştır. 20 Ekim 2011’de Muhalifler tarafından yakalanan Kaddafi, darp ve linç edilerek öldürülmüştür.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.