Lucky Luciano CV

MAFYA, GANGSTER (1897 - 1962)
Charles Luciano ünlü Time dergisinin 20. yüzyılda en çok sözü geçen 20 kişisinden biri olarak gösterdiği kişidir. Charles Luciano, 1897 yılında Sicilya’da dünyaya gelmiştir ve 10 yaşında iken ailesi beraber Amerika’ya göç etmiştir.
Luciano, I. Dünya savaşından önce, New York’ta küçük çaplı işlerde çalışmıştır. Amerikan ordusuna katılmak istese de belsoğukluğu hastalığına yakalandığı için askeri hayatı başlamadan bitmiştir. I. Dünya savaşının sonlanmasına doğru suç hayatına başalamıştır. Luciano, 1920'li yıllarda birçok ünlü gangster gibi Amerika’da yaşanan içki yasağından servetine servet katmıştır. Mafya camiasında “Şanslı Luciano” olarak tanınan Luciano New York’ta hızla yükselmiştir.
Ünlü mafya savaşlarından Castellammarese Savaşı’nda kaybeden taraf olsa da, rakip aile liderinin kısa süre sonra öldürülmesinden sonra mafya dünyasında önemli bir isim haline gelmiştir.  Amerika’daki İtalyan mafyasının temelini oluşturan Şanslı Luciano, kendisine has komisyonun mimarı olmuştur. II. Dünya savaşından önce hapse atılmış fakat gangsterliği burada da sürdürmeyi başarmıştır.
Luciano’nun Sicilya’da bulunan oldukça etkili bağlantıları sebebiyle de, II. Dünya savaşında İtalya’nın müttefikler tarafından işgalinde Amerikan istihbaratı ile ortak çalışmıştır. Savaştan sonra da gizlice Küba’ya kaçmıştır. Burada kumarhane işletmeciği görünümünde eroin kaçakçılığı yapmıştır. Büyük servet ve güç kazanın Luciano, İtalya’daki suç örgütünü de büyütmeye çalışmıştır. 1962 yılında akciğer kanseri nedeniyle Sicilya’da ölmüştür.

İsim Soyisim : Charles Salvatore Lucania
Adresi : Aziz John Mezarlığı Middle Village Queens County New York, ABD
Doğum Tarihi : 24 Kasım 1897
Doğum Yeri : Lercara Friddi, İtalya
Ölüm Tarihi : 26 Ocak 1962
Ölüm Yeri : Napoli, Campania, İtalya

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.