Osho CV

GURU (1931-1990)
Osho tüm dünyada Dinamik Meditasyonun Kurucusu olarak tanınır.

İsim Soyisim : Bhagwan Shree Rajneesh
Adresi : Mezarı yok. Yakılan külleri Osho Commune International'da Samadhi in Chuang Tzu Oditoryum'unda yer alıyor.
Doğum Tarihi : 11 Aralık 1931
Doğum Yeri : Kuchwada, Hindistan
Ölüm Tarihi : 19 Ocak 1990
Ölüm Yeri : Pune, Hindistan
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Hitkarini Koleji
  Jabalpur, Hindistan (1951 - )
  Osho, küçük yaşından itibaren büyükannesi ve dedesi tarafından yetiştirilmiştir. Bu yetiştirilme tarzı biraz özgürlükçü olmuş eğitim üzerine çok düşülmemiştir. Liseyi bitirdikten sonra Hitkarini kolejinde eğitim almaya başlamıştır. Burada bir okutmanla yaşadığı tartışma sonucunda kolej değiştirmeye karar vermiştir.
  D. N. Jain Koleji
  Jabalpur, Hindistan ( - 1955)
  Hitkarini Koleji'nden ayrılan Osho eğitimine D.N. Jain Koleji'nde devam etmeye başlamıştır. Burada derslere katılmak zorunluluğu bulunmamış, sadece sınavlara girme zorunluluğu vardır. Boş zamanlarını meditasyon yaparak geçiren Osho, 21 Mart 1953'te aydınlandığını (meditasyon sonucunda ulaşılan mistik bir tecrübe) söylemiştir. Bu aydınlanması Jabalpur'da Bhanvartal bahçelerinde bir ağacın altında otururken gerçekleşmiştir. 1955 yılında felsefe bölümündeki lisans eğitimini tamamlamıştır.
  Sagar Üniversitesi
  Madhya Pradesh, Hindistan (1955 - 1957)
  Lisans eğitimini tamamlayan Osho, Sagar Üniversitesi'nde Felsefe alanında yüksek lisans yapmaya karar vermiştir. 1957 yılında yüksek lisans eğitimini onur ödülüyle tamamlamıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Okutman
  Sanskrit Koleji, Raipur, Hindistan (1957 - 1958)
  1957 yılında yüksek lisans programından mezun olan Osho, Sanskrit Koleji'nde okutmanlığa atanmıştır. Fakat kısa bir süre sonra rektör yardımcısı Osho'nun, öğrenicilerin ahlaki, karakteristik ve dini düşünceleri üzerinde bir tehlike unsuru olduğunu öngörmüş ve başka bir okula tayinini istemiştir.
  Okutman
  Japalbur Üniversitesi, Hindistan (1958 - 1966)
  Osho 1958'te Japalbur Üniversite'sinde felsefe öğretmeye başlamıştır. 1960 yılında da profesör ünvanı kazanmıştır. Okutmanlığın yanında Hindistan'ı dolaşıp konuşmalar da yapan Osho, 1966 yılındaki tartışmalı konuşma turu sonrasında okutmanlığı bırakmıştır.
  Guru
  Hindistan (1966 - 1970)
  Osho, okutmanlığı sırasında öğretmen Rajneesh adı altında Hindistan'ı dolaşmıştır. Seyahati sırasında Gandi'yi ve sosyalizm'i eleştiren konuşmalar yapmıştır. Osho'ya göre sosyalizm fakirlik oluşturmaktaydı. Gandi ise kendisini fakirliğe adamış bi mazoşistti. Hindistan'ı geliştirecek şey kapitalizm, bilim, teknoloji ve doğum kontrolüydü. Orthodox Hint dinleri ise boş ritüellerle doluydu, takipçilerini korkuyla yönetiyordu. Osho'nun bu yaklaşımları kendisinin sürekli tartışılmasını sağlamış ve aynı zamanda zengin iş adamlarından olan kesimi de yanına çekmiştir. 1962 yılında 3 -10 gün süren meditasyon kampları açıp burada "Guru"luk yapmaya başlamıştır. 1968 yılında cinsellik alanında daha büyük kabul edilebilirlik çağrısında bulunan Osho, Hint basını tarafından "sex gurusu" olarak adlandırılmıştır. 1969 yılında ikinci dünya Hindu konferansına konuşmacı olarak çağırıldığı zaman "Dünyadaki hangi din sefaleti ve acı çekmeyi işaret ediyorsa bu yanlış dindir, din; hayattan nasıl zevk alınacağını gösteren bir sanattır." demiştir.
  Dinamik Meditasyon Gurusu
  Osho, 1970 baharında halka açık meditasyon seansında ilk defa Dinamik Meditasyon Metod'unu göstermiştir. Bu tarihten itibaren kendi taraftar grubunu oluşturup Bombay'a taşınmıştır. Buradaki yerinde daha çok halka kapalı meditasyon seansları yapmaya başlamış ve daha az gezmiştir. Batılıların ziyaretlerini kabul etmiş, öğrencilerine dersler vermiştir. Bombay'ın havası Osho'da birçok alerji ve hastalığa sebep olmuştur. Bu nedenle Koregaon Park, Pune'da bir yer satın almış ve öğretilerine 1974 - 1981 arasında burada devam etmiştir. 1981 yılında Osho'nun buradaki yerine her gün 30,000 ziyaretçi gelmiş ve bunların büyük bir kısmı Avrupa'lı ve Amerika'lı olmuştur. Osho'nun gücü ve takipçileri oldukça artmıştır. Gelenekçi Hint'liler bu durumdan oldukça şikayetçi olmuşlar ve Osho'nun üzerine gelmeye başlamışlardır. Osho'da takipçilerilerinin bir kısmı ile birlikte Amerika'ya yerleşmeye karar vermiştir. 10 Nisan 1981'de neredeyse 15 yıllık günlük ders eğitim vermenin ardından Osho 3,5 yıllık bir sessizlik periyoduna girmiştir. Bu periyodda kendisini dinleyecek, kitap ve müzik okuyacaktır. Operasyonu Oregon'da bir alana taşıyan Osho, takipçileriyle birlikte bu alanı genişletmiş ve adını Rajneeshpuram şehri koymuştur. Oregon halkından gelen tepkilerle de başa çıkan Osho, sürekli FBI, CIA gibi birlikler tarafından denetlenmiştir. Bu arada Osho'nun sağlık problemleri de devam etmiştir. Osho, turist vizesiyle Amerika'ya gelmiştir ve 23 Ekim 1985 yılında göçmenlik düzenbazlığı cezasına çarptırılmıştır. Amerika'dan kaçmaya çalışırken yakalanan Osho yakalanmış ve mahkemeye çıkarılmıştır. Suçunu kabul edip Hindistan'a geri dönmesine izin verilmiştir. Osho ufak bir dünya turuna çıkmak istemiş fakat vize başvurusunda bulunduğu çoğu yerden red yemiştir ya da ülkede dolaşırken zorla sınır dışı edilmiştir. 29 Temmuz 1986'da Mumbai Hindistan'a dönmüştür. Ocak 1987'de de Pune'deki merkezine gitmiş burada meditasyonları kendisi yönetmeye başlamıştır. Ocak 1990'da kalp yetmezliğinde hayatını kaybetmiştir. Vasiyeti üzerine oditoryumuna şu yazılmıştır: " Hiç doğmadı, hiç ölmedi, sadece bu gezegeni 11 Aralık 1931 ile 19 Ocak 1990 arasında ziyaret etti."
 • NİYET MEKTUBU
  "Gerçek içinde, başka bir yerde arama."
  "Bir maske taktığını fark ettiğin anda, o maske düşmeye başlamıştır zaten."
  "Hayat küçük şeylerden oluşur. Eğer sen seversen büyük olurlar."
  "Bugün, mevcut olan her şeydir; şimdi senin var olduğun, her zaman var olacağın yegane zamandır. Yaşamak istersen ya şimdi olacaktır ya da asla olmayacaktır."

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.