Nesli Tükenip Tarihe Karışmış En Tehlikeli 7 Hayvan Cinsi

Bizim şahid olamadığımız ama zamanında dünyaya kök söktürmüş hayvanlar vardır. İşte bu nesli tükenen hayvanlardan 7 tanesi... 

1- DİNOZOR

Dinozorlar 160 milyon yıl yaşamışlardır. İddialara göre Dünya'ya 10 km çapında bir göktaşının çarpmasıyla 65 milyon yıl önce 1000 adet dinozor türünün nesli tükenmiştir.

2- MAMUT

Mamutların nesli M.Ö. 1700 yılında tükenmiştir. 4,5 m boy ve 8 ton ağırlığına kadar erişebilen bir fizyolojiye sahiptiler. İklim değişikliğinin veya aşırı avlanmanın nesillerini tükettiği ileri sürülmektedir.

3- MOA

Yeni Zelanda’da 7 milyon yıl yaşayan ve uçamayan dünyanın en büyük kuş türleridir. İrilerinin nesli 17. Yüzyıl sonlarına doğru tükenmiştir, küçüklerinin nesli ise 19. Yüzyılda tükenmiştir. Nesilleri Yeni Zelanda’ya ayak basan insanlar tarafından bir bir avlanarak tüketilmiştir

4- TAZMANYA KAPLANI

Avusturalya’da yaşamış bu etçil tür 1930’lara kadar yaşamıştır. Tazmanya hükumeti ve çiftçilerin desteğiyle avlanılarak soyu tüketilmiştir. Resimdeki Tazmanya Kaplanı neslin sonuncusuydu.

5- HAZAR KAPLANI

Hazar Denizi etrafında yaşamışlardır. En son 1970 yılında türünün son örneğinin ölümüyle nesilleri tükenmiştir.

6- ANADOLU PARSI

Bu ırk Andolu’da yaklaşık 40 yıl öncesine kadar yaşamını sürdürmekteydi. Yaklaşık ömürleri 20 yıl kadardır. Son üyenin 1974’te Beypazarı’ında vurulduğu kabul edilmektedir.

7- Smilodon (Kılıç Dişli Kaplan)

Kılıç dişli kaplan (Smilodon) olarak tabir edilen kaplanlar normalde kılıç dişli kedilerdir. Amerika kıtasının açık alanlarında bulunmuştur. Koloni şeklinde yaşamışlardır (1 erkek 10 dişi). 20 cm boyundaki dişleri oldukça serttir. Bunları avlarının işini bitirmek için sapladığı düşünülür. Nesilleri 10,000 yıl önce tükenmiş olan Smilodon’ların ismi Danimarkalı doğa bilimci ve fosil bilimci Peter Wilhelm Lund tarafından konulmuştur. Peter Wilhelm Lund, bir Smilodon fosilini Lagoa Santa, Minas Gerais, Brezilya’da bulmuştur.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2023 - Tüm Hakları Saklıdır.