Henry Ford CV

MAKİNİST, MÜHENDİS, GİRİŞİMCİ (1863 - 1947)
Dünya tarihindeki en önemli sanayicilerden birisi olan Henry Ford, Ford Motor Company'nin kurucusudur. Otomobil sanayisinde montaj hattını tekniğini geliştiren ve otomobilde seri üretim devrimine öncülük eden kişidir. 

İsim Soyisim : Henry Ford
Adresi : Ford Mezarlığı, Detroit, Wayne, Michigan, ABD
Doğum Tarihi : 30 Temmuz 1863
Doğum Yeri : Wayne, Michigan, ABD
Ölüm Tarihi : 07 Nisan 1947
Ölüm Yeri : Dearborn, Michigan, ABD
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Goldsmith, Bryant & Stratton İş Koleji
  Detroit, Michigan, ABD
  Henry Ford, okul eğitimine çok önem vermemiş, genç yaşından itibaren teknik adam olmak istemiştir. Bir yandan da okumak zorunda olduğunu hisseden Ford, Goldsmith, Bryant & Stratton İş Koleji'nde muhasebe okumuş, aynı zamanda da çeşitli firmalarda çırak ve teknisyen olarak çalışmıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Saat Tamircisi
  Michigan, ABD (1878 -)
  Henry Ford küçüklüğünden beri makine parçalarına merak duymuştur. 15 yaşındayken babasının kendisine hediye ettiği cep saatini söküp yeniden birleştirmeye başlamış bunu görüp etkilenen arkadaşları devamlı Ford'dan kendi saatlerini tamir etmesini istemişlerdir. Ford, mahalledeki herkesin saatlerini tamir etmeye başlamış ve saat tamircisi olarak anılmaya başlamıştır. Henry Ford, 13 yaşındayken annesini kaybetmiştir ve bu olayla birlikte psikolojik bir çöküş yaşamıştır. Babası çiftçilik işini Ford'un devralmasını istemiş fakat Ford çiftçilik işini kendisi için küçük bir iş olarak görmüştür. Daha sonra yazdıklarında tarla işini şöyle ifade eder; "Çiftliğe hiçbir zaman sevgi beslemedim, ben tarladaki annemi seviyordum."
  Makinist Çırağı
  James F. Flower & Bros, Detroit Dry Dock Co Detroit, ABD (1879 - 1882)
  Ford 16 yaşındayken Detroit'te makinist çırağı olarak çalışmak üzere evi terketmiştir. İlk önce James F. Flower & Bros firmasında daha sonra da Detroit Dry Dock Co firmasında çalışmıştır.
  Buhar Makineleri Teknisyeni
  Westinghouse, Michigan, ABD (1882 -1888)
  Ford, 1882'de çiftlikte çalışmak üzere eve dönmüştür. Burada Westinghouse buhar makinelerini çalıştırmayı ve tamir etmeyi öğrenmiş daha sonra ise Westinghouse firması tarafından buhar makinaları servisçisi olarak işe alınmıştır.
  Çiftçi ve Bıçakhane İşletmecisi
  Michigan, ABD (1888 - 1891)
  Ford, 1888 yılında Clara Ala Bryant ile evlenmiştir. Bu süreç zarfında maddi destek bulmak için çiftçilik işine geri dönmüş, bir yandan çiftçilik yapmış öte yandan da bir bıçakhane kurup bu atölyeyi işletmiştir. Finansal durumunu düzelten Ford çiftinin 1893 yılında Edsel Ford adında bir oğulları olmuştur.
  Mühendis
  Edison Illuminating Company (Edison Aydınlanma Şirketi), ABD (1891 - 1899)
  1891 yılında Ford, Edison Illuminating Company'de mühendis olmuştur. 1893 yılında baş mühendisliğe terfi etmesi ile birlikte artık benzin motorları üzerindeki kişisel merakına ayırabilecek nakti ve zamanı bulabilir hale gelmiştir. Ford'un bu çalışmaları 1896 yılında sonuca ulaşmıştır. Ford Quadricycle adını verdiği aracını tamamlamış ve 4 Haziran'da ilk test sürüşünü yapmıştır. Ford, artık beyin olarak kendini Quadricycle adlı aracının gelişimine adamıştır. Ford, atsız araba çalışmalarını Edison Illuminating Company''nin üst düzey yöneticilerine sunmuştur ve hemen ardından Thomas Edison ile tanıştırılmıştır. Edison, Ford'un çalışmalarına destek vermiş ve daha iyi ikinci bir araç oluşturması için Ford'u cesaretlendirmiştir. Ford ikinci aracını da 1898'de tamamlamıştır. Ford, Thomas Edison'un hayatı boyunca yakın arkadaşı olmuştur.
  Şirket Kurucu Ortağı
  Detroit Automobile Company (Detroit Otomobil Şirketi), ABD (5 Ağustos 1899 - 1901)
  1899 yılında Ford, 3 büyük yatırımcının maddi desteğiyle birlikte Detroit Automobile Company'i kurmuştur. Kendi alanında bir ilk olan bu şirket de işler Ford'un istediği gibi gitmemiş, şirket düşük kalite ve pahalı araçlar üretmiştir. Nitekim Şirket 1901 yılında 86,000 $''lık yatırımı (bugünün parasıyla yaklaşık 3 milyon $) harcayarak kapanmıştır.
  Baş Mühendis ve Şirket Kurucu Ortağı
  Henry Ford Company (Henry Ford Şirketi) (30 Kasım 1901 - 1903)
  Detroit Automobile Compnay'deki baş yatırımcılardan ve hisse sahiplerinden bazıları tekrardan bir araya gelerek Henry Ford ile birlikte, Henry Ford Company'i kurmuşlardır. Henry Ford'u da baş mühendis olarak atamışlardır. Baş yatırımcılardan William H. Murphy Ford'un üzerine Henry M. Leland'ı danışman olarak getirmiştir. Bunun üzerine Ford, kendi isimini taşıyan şirketten ayrılmıştır. Ford'un ayrılmasıyla birlikte şirket ismini Cadillac Automobile Company olarak değiştirmiştir.
  Şirket Kurucu Ortağı
  Ford Motor Company (16 Haziran 1903 - )
  Ford, yeni araçlar üretmeye devam etmiştir ve 88 beygirlik bir otomobil üretmiştir. Detroit bölgesinde kömür tüccarı olan Alexander Y. Malcomson'ın maddi desteğini alarak otomobil üretmek için Ford & Malcomson, Ltd şirketini kurmuşlardır. John ve Horace E. Dodge kardeşlerin sahip olduğu makine parçası şirketiyle de 160,000$'lık parça tedariği üzerine anlaşmışlardır. Ford ucuz otomobiller üretme yoluna gitmiştir fakat satışlar yavaştır ve John ve Horace E. Dodge kardeşler de ilk teslimatlarının ardından ödeme istemişlerdir. Bir kriz ortamı doğmuştur ve ek bir finansal gerekmiştir. Bunun üzerine Malcomson yeni yatırımcılar getirmiş ve John ve Horace E. Dodge kardeşlere de alacak karşılığı hisse payı vermiştir. Ford & Malcomson Ltd 16 Haziran 1903 yılında Ford Motor Company olarak yeniden oluşturulmuştur. Ford devrim yaratan T-Model'ini 1 Ekim 1908 yılında piyasaya sürmüştür. Büyük yankı uyandıran ve satışları hızlı olan bu araç şirkete yıllarca %100'ün üzerinde kar ettirmiştir. T- Model 1913 yılında montaj hattına alınmıştır ve dolayısıyla seri üretime geçmiştir. T-model ilk seri üretim araçtır ve bu araçla birlikte Amerika'daki sivillerin otomobil sahibi olma şansı ortaya çıkmıştır. T-model, çok uygun bir fiyatla piyasaya çıkmıştır. (Bugünün parasıyla 25000$ civarı, fiyat her sene daha da aşağı çekilmiştir). Ford sadece seri üretimle değil, piyasanın çok çok üzerinde verdiği maaşlarla da ün kazanmıştır. Başarılı işçilerine günlük 5$ (bugünün parasıyla yaklaşık 120 $) vererek, ucuz otomobilleri yüksek maaş alan kaliteli işçilerle üreteceğini belirtmiştir. Bir devrim niteliğinde olan bu ödemeyle Ford, en iyi işçilerinin firmaya sadık kalmasını amaçlamıştır. Ford, başarılı ve sadık işçilerini şirket ortağı olarak görmüş ve onların da iyi kazanması için onlara çok iyi gelir ve çok sosyal bir çalışma ortamı sunmuştur. 1918 yılında artık Amerika'daki araçların yarısı Model T olmuştur. Ford şirketi yeni modeller üretmeye devam etmiş ve karlılığını katlamıştır. Henry Ford, 7 Nisan 1947'de beyin kanamasından hayatını yitirmiştir. Henry Ford hayatını kaybetse de markası bıraktığı felsefeyle büyümeye devam etmiş ve ismini yaşatmaya devam etmiştir.
 • BAŞARI VE ÖDÜLLERİ
  ÖDÜL ÖDÜLÜ VEREN MAKAM TARİH
  Elliott Cresson Madalyası
  Franklin Enstitüsü 1928
   
  Kapak Kişisi
  Time Dergisi 14 Ocak 1935
   
  Büyük Alman Kartalı Madalyası
  Nazi Almanyası 1938
   
  Henry Ford ilk 18'de yer almıştır
  Gallup'un 20. yüzyılın en takdir edilen kişileri listesi 01 Aralık 1999
   
 • GÖRÜŞLERİ
  Görüşün Adı
  Anti - Semitizm
  Ford, anti-semitizm (yahudi karşıtlığı) görüşünü desteklemiş ve hatta bu görüşünden dolayı Nazi'ler tarafından büyük kartal madalyasına layık görülmüştür. Ford'un anti semitizm görüşü o kadar ilerlemiştir, anti semitik yayınlar yapan The Dearborn Independent adlı haftalık gazeteyi desteklemiştir.
  Sadık ve Kaliteli İşçi Kar'a ortaktır.
  Ford, sadık ve kaliteli işçilerini rahat ettirebilmek için hem kendilerine çalışma alanlarında rahat edebilecekleri ortamlar sunmuştur (içme, oyun oynama) hem de kendilerini finansal açıdan rahat ettirecek devrim niteliğinde ödemeler yapmıştır. Aynı zamanda belirli işçilerine kardan pay dağıtmıştır.
  Hayırseverlik
  Ford, I. Dünya Savaşı karşıtıdır. Hatta savaş sonrası Avrupa'ya giden yardım gemisini fonlamıştır. 1936 yılının sonlarında Ford ve ailesi, Ford Vakfını kurmuşlardır. Bu vakıfla eğitim ve araştırma alanındaki çalışmaları desteklemeyi hedeflemişlerdir.
 • NİYET MEKTUBU
  "Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir."
  "Çoğu insan problemlerin çevresinden dolaşmaya, onları çözmeye çalışmaktan daha çok zaman ve enerji harcıyor. "
  "İnsanlara ne istediklerini sorsaydım, daha hızlı giden at üretirdim. "
  "Öğrenmeyi bırakan kişi yirmisinde de olsa, sekseninde de olsa yaşlıdır. Yaşamdaki en muhteşem şey zihni genç tutmaktır."
  "Zorluklar, zamanında yapmadığımız kolay şeylerin birikmesiyle oluşur."
  "İşler asla zor değildir. Yeter ki onları küçük parçalara bölebilelim."
 • HOBİLERİ
  Saat tamir etmek

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.