James Dean'in Lanetli Arabası: Porsche 550 Spyder

  Özellikle Amerika'da Porsche 550 Spyder denilince ilk akla gelen şey James Dean'in lanetli arabasıdır.

  Asi gençlik ve Güneşin Doğuşu gibi klasik filmlerde rol alan James Dean çok genç yaşta kültürel bir ikon haline gelmiştir. İlk başrol oyunuyla Oscar'a aday gösterilen nadir oyunculardan birisidir. 1955 yılında en çekici 100 aktör arasında da 6. olmuştur. 30 Eylül 1955 tarihinde daha 24 yaşındayken James Dean Porsche 550 Spyder arabasıyla trafik kazası geçirmiş ve bu arabanın içerisinde hayata veda etmiştir. Tabi ki arabanın lanetli olmasının sebebi bu değil hikaye daha yeni başlıyor. Bu andan itibaren yaşanılanlar esrarı çözülememiş bir gizemler zinciri olarak tarihe gömülmüştür.

  James Dean'in Modifiyeli Arabası

  Asi gençlik filminin çekimleri sırasında James Dean Porsche 356'dan 550 Spyder'a geçmeye karar vermiş ve bu yeni aldığı 550 Spyder'ını tamamıyla kendine özel yaptırmak istemiştir. Modifiye uzmanı George Barris'i aramış ve arabasını tasarlamasını istemiştir. Koltukları ekoseli kumaşla kaplatmış, arka lastiklerin üzerinden iki kırmızı şerit geçirtmiş, kaputuna ve kapılarına "130" numarasını yazdırmıştır. Bu arabaya daha sonra Dean'in dil eğitimi koçu tarafından "Küçük serseri" adı verilmiştir. Bu isim daha sonra arabanın üzerine yazılmıştır. 23 Eylül 1955'te James Dean aktör Alec Guiness ile bir restaurantta buluşmuş ve 550 Spyder'ını ona göstermiştir. Guiness, James Dean'e "bu araba çok sinsi duruyor. Eğer buna binmeye devam edersen önümüzdeki hafta bu zamanlarda seni bu arabanın içerisinde ölü bulurlar" demiştir. Tam da dediği gibi 1 hafta sonra 30 Eylül 1955'te James Dean bu arabanın içerisinde trafik kazası nedeniyle ölü bulunmuştur.

 • Arabatla Münasebeti Olan Herkes Ölüyor

  James Dean'in lanetli arabası sadece kendisini değil daha sonra onunla ilişkisi olan herkesi öldürmüş veya ağır yaralamıştır. 

  James Dean'in Lanetli Arabasının Kazadan
  Sonraki Hali

  Trafik kazasından sonra arabayı modifiye eden kişi George Barris arabanın hurdasını 2500 $'a satın almıştır. Çok kısa bir süre sonra tamirci arabayı tamir ederken motor kapağı kendiliğinden açılmış ve motor tamircinin ayaklarına düşmüştür. Tamircinin 2 ayağı da kırılmıştır.

  Barris bu olayın hemen ardından arabanın motorunu sürüş testçisi olan iki kişiye satmıştır Troy McHenry ve William Eschrid. İkili motoru araçlardan birine monte ettikten sonra iki aracı test etmek için sürüşe çıkmışlardır. İkisinin arabasında da "Küçük serseri"den parçalar vardır. Kısa bir süre sonra McHenry kontrolü kaybedip ağaca çarpmış ve orada hemen ölmüştür. Eschrid ise arabası aniden kilitlendiği için virajı alamayıp yuvarlanmış ve ağır bir şekilde yaralanmıştır.

  Modifiyeci Barris, "küçük serseri"den kalma hala daha dokunulmamış 2 lastiğe sahipti. Barris bu iki lastiği satmıştır. Çok geçmeden, lastiğin yeni sahibi yeni lastikleriyle ilerlerken yoldan çıkmış, hayati bir kaza geçirmiştir.

  James Dean'ın lanetli arabasının son halleri

  Barris, lanetli arabanın gövdesini hala elinde bulunuduruyordu. Aracı parça parça satacaktı. Bu özel dizayn araç 2 hırsızın dikkatini çekti. Hırsızlardan biri direksiyon simidini çalmaya çalıştı fakat bunu yapmaya çalışırken eli kesildi. Diğeri de ekoseli kumaşın üzerine dökülen kanları temizlemeye çalışırken kendisini yaraladı. 

  Tüm bu yaşanan esrarengiz olaylar zincirine rağmen Barris aracı saklamaya karar verdi. Fakat, Kaliforniya yetkilileri ondan aracın gövdesini "güvenlik sergisi"nde göstermek için izin istediler o da kabul etti. Araç ilk sergiye gidemedi çünkü aracın bulunduğu garaj ve garajın ait olduğu ev yandı ve ev yerle bir oldu. Gizemli bir şekilde araca hiçbirşey olmamıştı. Araç ikinci sergiye gitti ama belki bu çok yanlış bir karardı. Araç sergilendiği yerden düştü ve bir öğrencinin kalçasını kırdı. 

  Lanet burada da bitmiyordu. Aracı bir kamyonun taşıması gerekiyordu. "Küçk serseriyi taşıyan kamyonun sürücüsü kontrolü kaybetti ve başka bir araçla çarpıştı. Araçlar yola saçıldı. 

  Bu olayın üstüne Kaliforniya Otoban Devriyecileri "artık yeter" dedi ve "küçük serseriyi" bir anda yok ettiler. O günden beri James Dean'in lanetli arabası bir daha asla görünmedi.  

 • Kaynaklar

  "THE DEATH OF JAMES DEAN" underworldtales.com

Etiketler | Amerika yazı

İlginizi çekebilecek diğer olaylar

Ülkeler

Biyografiler

 • Adam Smith CV
  BİYOGRAFİ
 • Yılmaz Güney CV
  BİYOGRAFİ
 • Vecihi Hürkuş CV
  BİYOGRAFİ
 • Nikola Tesla CV
  BİYOGRAFİ
 • Galileo Galilei CV
  BİYOGRAFİ
 • Marilyn Monroe CV
  BİYOGRAFİ
 • Hulusi Kentmen CV
  BİYOGRAFİ
 • Joseph Goebbels CV
  BİYOGRAFİ
 • Karl Marx CV
  BİYOGRAFİ
 • Napolyon Bonapart CV
  BİYOGRAFİ
 • Che Guevara CV
  BİYOGRAFİ
 • Mustafa Kemal Atatürk CV
  BİYOGRAFİ
 • Kanuni Sultan Süleyman CV
  BİYOGRAFİ
 • Al Capone CV
  BİYOGRAFİ
 • Benjamin Franklin CV
  BİYOGRAFİ

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.