Tarihten Bilinmeyen ve Sıradışı 10 İdam Yöntemi

Özellikle ortaçağda insana verilen değer oldukça azdı. İnsanı öldürmek yetmiyordu bi de onlara kitleler önünde acı çektirmek gerekiyordu. Dünya'nın hemen hemen her yerinde uygulanmış idam cezalarından, gerdirme, diri diri toprağa gömme gibi idam şekillerini hepiniz duymuşsunuzdur. Bu galerimizde ise daha önce duymadığınız, kimin aklına nasıl geldiğini, nasıl cani bir psikolojinin bu yöntemleri ürettiğini düşüneceğiniz idam yöntemlerini inceleyeceğiz.

İşte o sıradışı idam şekillerinden 10 tanesi...

1- Scaphism

Scaphism uzun süreli bir idam şeklidir. Mahkum bir sandala bağlanır ve üzerine bolca bal sürülür, süt dökülür. Sandal ise böceklerin ve sürüngen hayvanların bolca bulunduğu bataklık gibi bölgelere gönderilir. Mahkum böcekler tarafından yavaş yavaş tüketilir.

2- Bambu

Çoğunlukla doğu ve güney asya'da kullanılan bu idam şeklinde mahkum bambu'nun ucuna bağlanır. Bambu ağacı büyüdükçe mahkumun vücudunu delip geçer.

3- Bestiarii

Bestiarii genellikle Roma İmparatorluğunda kullanılan bir idam yöntemiydi. Mahkum vahşi hayvanların arasına atılır ve savaşması beklenirdi. Yalnız mahkumlar değil bazen gladyatörler de bunu para veya kendini kanıtlamak için de yapardı.

4- Gögüs Vurgunu

Dünya'nın çeşitli yerlerinde kullanılmış bir idam yöntemidir. Mahkumun göğsünün üzerine ağır kayalar konulur. Mahkum ölmediyse biraz daha ağırları eklenir. Bu süreç mahkum ölene kadar devam eder.

5- Yanan Boğa

Genellikle Antik Yunan zamanı kullanılan bu idam yönteminde mahkum pirinçten veya metalden yapılmış bir boğanın içerisine yerleştirilirdi. Boğa'nın tek açık kalan yeri ağzı olurdu. Boğa aşağıdan yakılmaya başlanır mahkum ise yavaş yavaş metalin de verdiği iletkenlikle yanmaya başlardı. Boğanın ağzının açık bırakılmasının sebebi ise mahkumun çığlıklarının o boşluktan çıkarken boğa sesine benzemesi.

6- Kazığa Oturtma

Kazığa oturtma meşhur bir idam yöntemidir. Kazığa geçirmenin daha acı veren bir yöntemidir. Mahkum genellikle yağlanmış kazığın üzerine oturtulur.

7- Ling Chi

Bu idam yöntemi ise 1905 yılında yasaklanmıştır. Genellikle vatanhainlerine veya aile bireylerinden birini öldürenlere uygulanan bu idam cezasında mahkumun önce organları ve uzuvları kesilir yeterli acıyı tadıp kan kaybından öleceği zaman ise kalbine bir bıçak saplanırdı.

8- Yılan Çukuru

Mahkumlar zehirli yılanların bulunduğu bir çukura atılırdı ve gerisi yılanların öldürme hızına bırakılırdı.

9- Atlarla Parçalama

Mahkum 4 farklı yöne koşturulacak atlara bağlanır ve atların 4 farklı yöne koşması sağlanırdı. Bu şekilde mahkum 4 parçaya ayrılarak ölürdü.

10- Fillere Ezdirme

Genellikle Hindistan'da bir idam şekli olarak kullanılan bu yöntemde mahkum fillere ezdirilirdi.

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2022 - Tüm Hakları Saklıdır.