Isaac Newton CV

FİLOZOF, MATEMATİKÇİ, MUCİT, BİLİM ADAMI, FİZİKÇİ, ASTRONOMİCİ (1643 - 1727)
İngiliz fizikçi Isaac Newton, yer çekimi kanununun kaşifidir. Bilime kazandırdığı yer çekimi kanunu ile bilimde bir devrim yaratan Newton, tarihteki en etkin insanlardan biri olarak da gösterilir.

İsim Soyisim : Sir Isaac Newton
Adresi : Westminster Manastırı, Londra, İngiltere
Doğum Tarihi : 25 Aralık 1642
Doğum Yeri : Woolsthorpe, Lincolnshire, İngiltere, Birleşik Krallık
Ölüm Tarihi : 31 Mart 1727
Ölüm Yeri : Londra, İngiltere, Brileşik Krallık
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  The King's School
  Grantham, Lincolnshire, İngiltere (1655 - 1671)
  Newton'un ilk okul deneyimi The King's School'da olmuştur. Burada Latince eğitimi görmüştür. 1659 yılında annesi Newton'u çiftçilik yapması için okuldan almıştır. Fakat öğretmenlerinin ısrarı üzerine Newton okula geri dönüp eğitimini tamamlamıştır.
  Cambridge Üniversitesi Trinity Koleji
  Cambridge, İngiltere (1671 - 1675)
  Newton, amcasının annesine yaptığı ısrar üzerine Cambridge Üniversitesi'ne girmiştir. Okul ücreti çok pahalı bir olduğundan dolayı Newton 1664 yılında burs alana kadar okulda hem çalışmış hem okumuştur. Bu dönemde cebir, trigonometri, geometri gibi dersleri almış ve kendi kendine teoremler geliştirmeye başlamıştır. Newton'a göre o zamanki bilim bazı soruları açıklamaya yetersiz kalmış ve modern bilim adamlarının yayınlarını, filozofların kitaplarını okumaya başlamıştır. Binom açılımını bu süre içerisinde teoriye dökmüş ve daha sonra bu teori geliştirilerek calculus olmuştur. 1665 yılında üniversitedeki lisans eğitimini tamamlamıştır.
  Cambridge Üniversitesi (Yüksek Lisans)
  Cambridge, İngiltere (1667 - 1669)
  1665 yılında İngiltere'de kara vebanın diğer bir türü çıkmış okul bu nedenle geçici bir süreliğine kapatılmıştır. Bu dönemde çiftlikte geçirdiği iki yıl oldukça verimli olmuş çalışmalarını burada sürdürmüştür. Calculus'ü iyice geliştirmiş, optik ve gezegenlerin hareketi üzerine çalışmalar yapmıştır. Nisan 1667'de Cambridge'e geri dönmüş ve burada kurula seçilerek 1669'da yüksek lisansını tamamlamıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Professör
  Cambridge Üniversitesi, Cambridge, İngiltere (1669 - 1696)
  Newton üstün çalışmalarından dolayı bazı akademisyenler tarafından desteklenmiş, bir dahi olarak görülmeye başlanmıştır. Ve 1669 yılında profesör ünvanına layık görülmüştür. Newton 27 yıl boyunca Cambridge Üniversitesi'nde profesörlük yapmış bu süreç içerisinde çok önemli yayınlar yayımlamıştır. 1687 yılında tarihin en önemli bilim eserlerinden biri olan "Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica" (Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri) kitabını Latince yayınlamıştır. Bu kitapta evrensel çekim kuvvetini açıklamış, Kepler yasalarını geometrik olarak ispatlamış, kendi oluşturduğu Newton yasalarından bahsetmiştir. Birincisi dışarıdan bir kuvvet gelmedikçe eylemsiz bir cisim eylemsizliğini koruyacaktır. İkincisi kuvvet, kütle ve ivmenin çarpımına eşittir, her bir kuvvet için eşit değerde bir karşı kuvvet vardır. Ve akışkanlar mekaniğini ve dalga hareketlerini irdeleyip en optimistik gemi yapısını sunmuştur. Optikle ilgili çok önemli çalışmalar yapmıştır. Newton'un bu çalışmaları evrendeki hareketleri anlamlandırmıştır artık Newton dünyada çok önemli birisi haline gelmiştir.
  Darphane Müdürü
  Kraliyet Darphanesi, Londra, İngiltere (1696 - 1703)
  1696 yılında Newton'a Kraliyet darphanesinin müdürlüğü teklif edilmiş ve Newton bu teklifi kabul edip Londra'ya taşınmıştır. İşini ciddiye almış ve sahte paralara karşı savaş açmıştır.
  Başkan
  Royal Society Bilim Topluluğu (1703 - 1727)
  Newton, hayatının sonuna kadar Royal Society Bilim Topluluğu'ndaki başkanlık görevinde kalmış 1705 yılında şövalyelik almıştır.
 • BULUŞLARI
  Buluş Adı Tarihi
  Matematik İle İlgili Buluşları
  Calculus
  Binom serileri
  Newton metodu
  Newton-Cotes formülü
  İnterpolasyon formülü
  Mekanik İle İlgili Buluşları
  Hareket yasaları
  Gravitasyon yasası
  Hidrodinamik İle İlgili Buluşları
  Hidromekanik yasası
  Newtonian akışkan
  Termodinamik İle İlgili Buluşları
  Soğurma yasası
  Optik İle İlgili Buluşları
  Newton halkaları
  Emisyon teorisi
  Newton teleskobu
  Yerçekimi Yasası İle İlgili Buluşları
  Optik Yasası
  Kuvvetin cisimlerde ivmeye neden olması kavramı
  Her etkinin ters yönde eşit bir tepki doğurması yasası
  Dışardan bir kuvvet etki etmedikçe hareketsiz bir cismin hareketsiz kalacağı ve düzgün doğrusal hareketli bir cismin de düzgün doğrusal hareketini sürdüreceği yasası
 • NİYET MEKTUBU
  "Eğer kayda değer bir buluş yaptıysam bunu herhangi bir yetenekten çok sabra borçluyum."
  "Sağlam bir tahmin olmadan, hiçbir büyük buluş yapılmamıştır."
  "Eğer diğer insanlardan benim için bir şeyler yapmalarını bekleseydim hiçbir şey yapamazdım."
  "Tanrı her şeyi ölçüyle yaratmıştır. Ağırlık, sayı ve uzunluk."

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.