Salvador Dali CV

RESSAM, HEYKELTRAŞ (1904 - 1989)
Çılgın görünümü ve yaşam tarzıyla sanat camiasında bilinen Salvador Dali, sürrealist çalışmalarında kullandığı imgelerle ressamlar arasındaki en çarpıcı isimler arasındadır.

İsim Soyisim : Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech
Adresi : Salvador Dali Müzesi, Barcelona, İspanya
Doğum Tarihi : 11 Mayıs 1904
Doğum Yeri : Figueres, İspanya
Ölüm Tarihi : 23 Ocak 1989
Ölüm Yeri : Figueres, İspanya
 • EĞİTİM
  KURUM KURUM YERİ, TARİH
  Colegio de Hermanos Maristas and the Instituto
  Figueres, İspanya ( - 1916)
  Salvador Dali İspanyalı orta sınıf bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Dali'nin ailesi Salvador adı verdikleri ilk çocuklarını ünlü ressam Dali doğmadan 9 ay önce kaybetmiştir. Bu olaydan sonra da doğan Dali'yi ölen çocukları Salvador'un reenkarnesi olduğuna inandırmışlardır. Ailesi Dali'yi sıklıkla ölen kardeşinin mezarını ziyarete götürmüştür. Dali, çocukluktan itibaren bu psikolojiyle büyümüş ve bu olay onun kimlik karışıklığı yaşamasına sebep olmuştur. Onun bu durumu açıklaması şu şekildedir: "iki su damlası gibi birbirimize benziyorduk, fakat yansımalarımız farklıydı. O, herhalde benim fazla mutlak olarak tasarlanmış ilk versiyonumdu."
  Dali'nin çizim yeteneği ailesi tarafından fark edilmiş ve Colegio de Hermanos Maristas ve Figueres çizim okuluna gitmiştir. Bu okulda eğitim alırken değişik kıyafetleri, uzun saçları ve disiplinsiz davranışlarından dolayı sürekli dikkatleri üzerine çekmiştir. Dali, 1916 yılında ailesiyle birlikte bir yaz tatilinde Paris'e gitmiş ve burada modern resmi keşfetmiştir.
  Güzel Sanatlar Okulu
  Madrid, İspanya (1922 - 1926)
  Dali, 1922 yılında Madrid'e taşınmış ve burada Güzel Sanatlar Okulu'nda eğitim görmüştür. Bu okulda da yine İngiliz tarz ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Burada eğitim görürken Dali, Kübizm sanat formu üzerinde yoğunlaşmıştır. Salvador Dali, Kübizm'i Madrid'de tecrübe eden ilk sanatçı olmuştur. Kübizm'i bir dergiden ve kendisine hediye edilen bir katalogdan öğrenmiştir. 1926 yılında Dali'nin çalışmalarını inceleyecek herhangi bir yetkide kimse yoktur bu nedenle Sanat okulundan ayrılmak zorunda kalmıştır.
 • MESLEKİ TECRÜBELERİ
  MESLEK ÇALIŞTIĞI KURUM, YER, TARİH
  Ressam
  Figueres Belediye Tiyatrosu, İspanya (1916 - 1919)
  Salvador Dali'nin babası Paris'ten döndükten sonra 1917 yılında, Dali'nin o zamana yapmış olduğu karakalem çizimlerinin olduğu bir sergi düzenlemiş ve bu sergi de kendi evlerinde olmuştur. 1919 yılında da Dali'nin eserleri Figueres Belediye Tiyatrosu'nda sergilenmiştir.
  Ressam
  Paris, Fransa (1926 - 1934)
  Dali, Sanat Okulu'ndan ayrıldıktan sonra 1926 yılında, Paris'e giderek büyük bir saygı duyduğu ressam Pablo Picasso (Kübizm öncüsü) ile bir araya gelmiştir. Bu aşamadan sonra Dali'nin eserlerinde Picasso'nun etkisi oldukça büyük olmuştur. Dali'nin sanat anlayışında son derece karışık ve klasik bir tarz oluşmuştur. Dali, klasik ve modern teknikleri kombine ederek, resimlerinde bu teknikleri kullanmıştır. Dali'nin ikonik hale gelen bıyığını ise 17. yüzyılın İspanyol ressamı Diego Velázquez'den etkilendiği için bırakmış, zamanla da uzamış ve onun vazgeçilmez bir tarzı olmuştur. Dali, Paris'te iken Sürrealist grubun resmi üyesi olmuş sanatsal yaratıcılık için bilinçaltına erişme ve paranoyak-eleştirel yöntemini kullanmaya başlamıştır. Bu yöntemi Dali, sadece sanat hayatında değil sosyal yaşantısında da uygulamaya başlamıştır. 1929 yılında arkadaşı Luis Buñuel ile beraber çektikleri sürrealist kısa film "Bir Endülüs Köpeği" ikisininde ün kazanmasına yardımcı olmuştur. 1931 yılında da tamamladığı dünyaca ünlü tablosu "Belleğin Azmi" en iyi sürrealist tablolardan birisi olmuştur. Bu dönemde uzun süredir beraber olduğu kız arkadaşı Gala ile dünya evine girmiştir.
  Ressam
  Paris, Londra, Amerika (1934 - 1948)
  Salvadaor Dali, Julian Levy adındaki sanat simsarı tarafından New York'ta tanıtılmıştır. Onun farklı kişiliği ve sansasyonel davranışları burada da dikkatleri üzerine çekmiştir. 1934 yılında savaş döneminde İspanyol faşist lidere olan karşıt görüşlere katılmadığını söylemiş ve sürrealist gruptan uzaklaştırılmıştır. Tam olarak bu nedenle uzaklaştırılmış olduğu düşünülmese de bazıları tarafından Sürrealist lideri André Breton ile tartışma yaşadığı düşünülmüştür. Dali, gruptan atılmış olsa da 1940'larda birkaç uluslararası sürrealist sergilere katılmaya devam etmiştir. Bunlardan birisi Londra Uluslararası Sürrealist Sergisi olmuştur. Dali, bu sergiye dalış kıyafeti ve kaskla katılmıştır. Çoğu kişi Dali'nin bu kostümüyle ilgili insan aklının "derinliklerine dalan" bir tasvir olduğunu düşünmüştür. Dali, 1938 yılında Londra'da hayranı olduğu Sigmund Freud ile tanışmıştır. Sürrealist Dali'nin bilinç altının dışa vurumuyla ilgili konular dikkatini çekmiş ve Freud'un bununla ilgili çalışmalarını dikkatlice takip etmiştir. Dünya Savaşı başladığında Dali, Amerika'ya taşınmış 1948 yılına kadar burada kalmıştır. Amerika'da kaldığı yıllar Dali için oldukça önemli olmuştur. 1942 yılında otobiyografisi "Salvador Dalí'nin Gizli Yaşamı"nı yayınlamıştır. Aynı zamanda Alfred Hithcock ve Walt Disney ile beraber film yapımında çalışmıştır.
  Ressam
  Katolonya, Figueres, İspanya (1948 - 1989)
  Dali, 1948 yılında eşiyle beraber Katolonya'ya dönmüştür. Bazı siyasi nedenlerden dolayı gerçeküstücüler ve sanat eleştirmenler tarafından reddedilmiş olsa da Dali 1949 yılından itibaren oldukça sevilmeye başlamıştır. Dali'nin İspanya'ya döndüğü zamanda ressamlığın yanında teknik ustalık, optik yanılsama, bilim ve din gibi çalışmaları da olmuştur. 1980'lerin ortalarında memleketi olan Figueres'da Dali Tiyatrosu ve Müzesi üzerinde çalışmaya başlamıştır. Dali, 23 Ocak 1989'da kalp yetmezliğinden hayatını kaybetmiş ve Figueres'te uzun süredir üzerinde çalıştığı kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömülmüştür.
 • ÇALIŞMALARI
  Çalışma Adı Tarih
  İspanyol Ressamın Çalıştığı Temalar
  İnsanın evren ve duyumları
  Cinsel sembolizm
  İdeografik görüntüler
 • YÖNETTİĞİ ESERLER
  Eser Adı Eserin Türü Tarihi
  Bir Endülüs Köpeği (Luis Buñuel ile)
  Kısa Film 1929
  Destino (Walt Disney ile beraber film yapımında)
  Film 1945 - 1946
  Spellbound (Alfred Hitchcock ile)
  Film 1945 - 1946
 • GÖRÜŞLERİ
  Görüşün Adı
  Kübizm
  Dadaizm
  Sürrealizm
  Empresyonizm
 • NİYET MEKTUBU
  "Efendim iyi ressam olmak çok kolaydır. Sadece iki şartı vardır. Birincisi İspanyol olmanız gerekir. İkincisi adınızın Salvador Dali olması gerekir."
  "Her zaman anarşist ve aynı zamanda da monarşisttim. Her zaman burjuvaziye karşıydım ve hala da öyleyim. Gerçek kültürel devrim monarşist prensiplerin restoresiyle mümkündür."
  "Altı yaşındayken aşçı olmak istedim, yedi yaşındayken Napolyon olmak isterdim. Hırsım o günlerden beri aynı şekilde artmaya devam ediyor."
  "Soytarı olan ben değilim, deliliğini gizlemek için ciddiyet oyunu oynayan şu aklın mantığın alamayacağı ölçüde sinsi, bönlüğünden bile habersiz toplum."
  "Bir deliyle benim aramda tek bir fark var. Deli aklının yerinde olduğunu sanır. Bense deli olduğumu biliyorum."

Tarihiolaylar.com internet sitesinde bulunan bütün içerikler Tarihi Olaylar editörleri tarafından hazırlanmaktadır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Copyright 2024 - Tüm Hakları Saklıdır.